şükela:  tümü | bugün
  • ...
  • çoğunlukla geçmişteki kadar mutlu olmayan insanların yaşadığı durumdur.
  • (bkz: yalnızlık)
  • mutsuzluk
  • benim lan o. hiç mütevazi olamayacagim . neden mi. geçmiş çok guzeldi. son 5 senedir rahipler gibi yaşıyorum. alkol hariç. gerçi rahipler 'de içiyor ya.
  • insanın kendine yapacağı en büyük kötülükmüş. gerçekten de oyle. her an her dakika acı çekiyorum geçmişi ozleyerek.
  • geçmiş kötü olsa bile o geçmiş illa ki özlenir bu geçmişin iyi ya da kötü olmasıyla çok alakalı değildir aslında tam olarak şu andaki memnuniyetsizliğimizdendir. ( son kelimeyi yanlış yazdım galiba niye bu kadar uzun oldu diye 5 defa okuyup kontrol ettim.)
  • bir ayağı geçmişte, neden diye sormakta.. keske lerle devam ediyor, bir ayağı ise gelecekte nasıl diye hayıflanıyor? şimdi'yi hiç yaşayamadı, ve o anlar şimdi keske lere neden lere bulandı..
  • sürekli geçmişi özler insan çünkü insanlardan sürekli daha fazlası istenir ;

- ilk ana rahmine düştüğümüzde bizden sağlıklı olarak doğmamız istenir
    - doğduktan sonra ise bir an önce yürümemiz ve konuşmamız beklenir
    (iyi güzel bunları yaptık mı bitmez daha fazlası istenir insandan)
    - bu seferde okula başlamamız istenir ve okulda da başarılı olmamız istenir bizden sonra iyi bir lise daha sonrada üniversitede güzel bir bölümü başarıyla bitirmemiz istenir
    (bitti mi sanıyorsunuz daha yeni başlıyor)
    - askere gitmemiz istenecek askerden geldiğimizde aile baskısıyla evlenmemiz
    (iyi güzel evlendik ama yine bitmiyor)
    - bu seferde eşimizin istekleri başlıyor ev araba para isteyecek oda sonra çocuklarımız olacak çocuklarınız da sizden sürekli isteyecekler
    - çocukları bir şekilde büyüttünüz emekli oldunuz bu seferde çocuklarınız kendilerine yük olmamanız için ölmenizi isteyecek içten içe
    ( anlayacağınız istekler bitmiyor sürekli insandan daha fazlası isteniyor)
  • (bkz: anemoia)
    (bkz: avenoir)
    (bkz: oleka)
    (bkz: yu yi)
    (bkz: klexos)