şükela:  tümü | bugün
 • bu tip insanlar geçmişin karanlık sayfalarında kaybolup giden anılarıyla yaşayan ,bunlardan yaşama gücü alan ancak bunu yaparken günü unutup muhatap oldukları insanlara hayatı zindan eden bir yapıya sahiptirler.

  okulda işte barda sokakta her an her yerde örneklerine sık sık rastlanan bu tip insanlarla özellikle geçmişte bir şeyler yaşanmışsa paçayı kurtarmak hayli zor olacaktır.yaşamın her alanında hayatı zindan etme potansiyeline fazlasıyla sahip olan bu insanlarla iki kelam laf edeyim derken birden bire ve farkına bile varmadan geçmişte yaşanan olumlu olumsuz her konunun tekrar gün ışığına çıkması an meselesi olmakta muhtemelen de uzun uzadıya yaşanan her türlü olaya bir açıklama getirme zorunluluğu ortaya çıkmaktadır.anın getirdiği güzellikler bu tür adamların yanında kaybolup gitmekte muntazam bir sinir harbi yaşanması söz konusu olmaktadır.

  bu tip insanların geçmişte bir şeyler paylaşılmayanlardan olanları göreceli olarak daha çekilmez olmakta hakkında hiç bir bilgiye sahip olunmayan konularla muhatap olmak insanı daha bir yormaktadır.lakin bunlardan kurtulmak samimiyet unsuru daha sınırlı olduğundan mümkün olabilmektedir.

  elbette geçmişte yaşananları unutmak kolay olmamaktadır.birçok muhteşem anı olduğu kadar bir o kadar unutulmak istenen acı gerçek her insanın geçmişinde saklı bulunmaktadır.bu nedenle bunlardan sürekli bahsetmek acıların daha da artmasına güzelliklerin ise büyüsünün bozulmasına neden olmaktadır.
 • daha ileri boyutunu yaşayanlar için.(bkz: alzheimer)
 • geçmişin; geleceğini bedel olarak aldığı insandır.
  (bkz: #7351627)
 • eskiden çoktu böyle insanlar. bir olay oldu mu hemen geçmişten örnekler verirlerdi. bazen çok sıkıcı olduklarının farkına varmazlardı. nasıl sıkılırdık onların yanında anlatamam. bir şekilde konuyu günümüze getirmeye çalışırdık, anlamazlardı. tabi eskiden vardı bu insanlar şimdi pek yoklar.

  gibi konuşurlar.
 • hakkettiği değeri bir türlü bulamadığından yakınan,
  bu yakınma yüzünden de hiçbir zaman bulamayacak; mızmız insandır.
 • gecmiste takilip kalandir. takilip kalmanin boyutu ile gecmisin bunyede biraktigi etkiler arasinda dogru oranti oldugu yadsinamaz bir gercektir ki iyi veya kotu, takilip kalinan kancadan kurtulmaya yarayacak daha guclu bir etki gereklidir.
 • geçmişin güzelliklerinden ördüğü duvarların içinde yaşayan ve geleceğin rüzgarlarının içeri girmesine izin vermeyen, bir nevi o rüzgarların kendi yetiştirdiği güzellikleri yok edeceğini düşünen korkak insandır.
 • keşkelerin insanı
 • gercekligin siddeti ile yuzlesmeye gucu kalmamis, gecmisteki sicakligin, guzel gunlerin izi ile yetinen insandir. oysa yetindikleri sadece surettir.