şükela:  tümü | bugün soru sor
 • iş ortamında bir süre sonra "teyyyyy sikerim lan kullandırtmam kendimi bundan sonra benden kötüsü yok" diyecek olan insandır.
 • çekecekleri acı ve eziyetin, katlanacakları hayalkırıklıklarının, insan ırkı hakkında nasıl şaşırıp üzüleceklerinin farkında değilse bile olmaları eli kulağında olan, ama kendi benliklerine doğrularına ihanet etmemektense bunları keşfedip sonra bunlara katlanan insanlardır.. bir nevi süzme salaktırlar aslında.. (hayır kendimden bilmiyorum)
 • damarlarına bol miktarda yoga, reiki, kişisel gelişim kitapları ve karşısındakini anlayıp, empati yapma sanatı enjekte edilmiş kişilerdir. eşine milyonda bir rastlanır. görüldüğü yerde belge niteliğinde fotoğrafı çekilip forward mail zinciri oluşturularak başkalarına gönderilmelidir. zira nesilleri tükenmek üzeredir.
 • garip karşılanabilecek insandır. çünkü sürekli iyilik yapmaya çalışmak demek, iyiliğinizin dokunabileceği bir durumla karşılaşınca çenenizi tutamamak demektir ve diğer insanlar için birinin durup dururken iyilik yapmak istemesi acaip bir şeydir. bir arkadaşımın ilk defa gördüğüm bir dostuna, sırf dostumun dostu olduğu ve kanım ısındığı için aradığı reprodüksiyonun bende olduğunu ve isterse ona getirebileceğimi söylemem, bu insanın bana birkaç dakika garip garip bakmasına ve sonra hakkımda lezbiyen olabileceğim gibi abuk subuk laflar etmesine sebep olmuştur mesela. zamanla insan bu özelliğini dizginlemek zorunda hissediyor. çünkü ettiğiniz iyilik size kazık olarak geri dönebiliyor, özellikle de profesyonel hayatta.
 • niyeti nedir anlamak zor.çünkü sürekli demek, kim olursa olsun demek.o kadar çok kötü insan var ki, karşısına bir kötü mutlaka çıkacaktır ve o kötüye yapılan iyilik belki bir masuma kötülük yapmak olacaktır. sadece bu çabayla kalacaktır ya da kendini kandıracaktır.
 • durup dururken insanlarla dost olmaya çalışan insandır, diğerlerine fazla güvenen ve büyük ihtimalle bunu yapmaması gerektiğini bilen insandır aynı zamanda. fazla iyi olduğu için belki, hep yalnızlığa mahkum olan insandır. belki çok arkadaşı var gibi görünse de reddedilmeyeceğini bilen arkadaşları tarafından fazlaca aşındırılan insandır. ya da belki sadece, fazla iyilik diğerlerine battığı için ve pek de ilginç gelmediği için bir süre sonra sıradan bir alışkanlık haline gelip, sonrasında da yavaş yavaş unutulan arkadaştır bu insan. fazla paylaşımcı ve fazla iyi olmasının aşk hayatında da yalnızlaştırdığı insandır bu. bir gün keşfedileceğini, belki birinin kendisini gerçekten farkedeceğini uman insandır...hatta bu umut o kadar fazladır ki, her yeni arkadaştan bunu bekleyip hüsrana uğramaktan kendini de alamayan insandır.
 • eğer bu iyilikleri hiçbir kötü niyet olmaksızın yürekten yapıyorsa bu dünya şartlarında tez zamanda kötülük bulacak insandır.
 • ölçüyü kaçırmak her işi berbat eder, iyilik yapmak da bu kuraldan muaf değil. iyiliğin ölçüsü kendine zarar vermemek, ve karşıdakinin gururunu incitmemektir. kendine zarar verecek kadar iyilik yapmak, bardakla doldururken kovayla boşaltmaya benzer; çünkü bireyin ilk sorumluluğu kendisidir. kendine hayrı olmayanın kimseye hayrı olmaz.
  karşıdakinin gururunu kırmamaya gelince; nasıl saksıdaki çiçeğe bir kova suyu boşaltmak çiçeği besleyeceği yerde çürütüyorsa, ihtiyaç sahibini de iyiliğin altında ezmemeli, iyiliğin bokunu çıkarıp nefret çekmemelidir..

  ders bitti dağılın.