• (bkz: merhaba)
  • anlamsal doygunluk olarak tanımlanan bu durum özetle ;

''bu durum, herhangi bir sebeple yorulmak gibidir. eğer bir dambılı sürekli kaldırırsanız, bir yerden sonra sisteminiz yorulacaktır. aynı şeyi sinir sisteminiz için de düşünebilirsiniz: sürekli tekrar eden bir elektrik atımını bir noktadan sonra nöronlarınız ateşleyememeye başlayacaktır.

bence bu durum, tüm sistemler için kaçınılmaz bir sonuç. bir şeyi ne kadar fazla kullanırsanız, gelecekte kullanmak üzere o kadar az kalır. nöronların tekrardan uyarılabilmek için enerjilerini geri doldurması belli bir zaman alır. bu süreçte semantik doygunluk eski haline döner ve böylece 'ev' sözcüğünün anlamını yeniden algılarsınız. bu kimi zaman birkaç dakika kadar sürebilir."

prof. dr. david balota
    ...
  • (bkz: aynen)
    (bkz: anladın mı)
  • (bkz: milli irade)
  • (bkz: süreç)

artık o kadar çok kullanılır oldu ki özne ve yüklem olarak da kullanılacak neredeyse. televizyonda: "süreç sürecinde, süreç süreç süreciyoruz." gibi bir açıklama duyabiliriz yakında.

türkçe öğrenmek isteyen yabancı varsa bu kelimeyi öğrensin yeter. süreç.
  • (bkz: zikir)
  • dikkat sorunum oldugu için karsimdaki kişi eger bir kelimeyi 2 veya daha fazla kez tekrarlarsa içimden hesap moduna geçip beni saymaya kalkıştıran eylemdir. bir nevi takıntı benimki
    mesela; yani, hani ,ondan sonra ,dolayısıyla, işte gibi kelimeleri istemdişi saymaya başlıyorum .eger o konuşmayı sonlandırmazsam işkenceye dönuyor ki ,lisede fizik hocamın (atmıyorum cidden saydım)bir derste 116 kez dolayısıyla demesi üzerine zaten zor olan fizik benim için çin işkencesine dönüp şu anki sınav döneminde bana korkunç zorluklar çıkartmaktadır.
    (bkz: fizikten soğutan sebepler)
  • domates kelimesi bu duruma güzel bir örnektir. en sonunda domates ne amunike derken kendinizi bulursunuz.
  • en etkili örneklerinden biri ibrahim erkal'ın sırılsıklam adlı şarkısıdır. erzurumlu bu kelimeyi tekrarladıkça öz dilinize yavaş yavaş yabancılaşırsınız. kelime öncesi (k.ö.) ilkel insan kafası yaşatır.
  • bu durum küçükken çok ilginç gelirdi ve beynimde bir sorun mu var acaba diye bile düşünürdüm. şu an bu kelime benim için bir anlam ifade etmiyor ve bu ne zaman düzelecek diye beklerdim. kendi isminizi defalarca söylediğinizde bile olur bu. beyin çok enteresan.
hesabın var mı? giriş yap