şükela:  tümü | bugün
 • kadın erkek eşitliği diye haykıran feministlerin görmezden geldiği konudur.
  zulümdür ve skandaldır.

  özetle, sevmediğiniz bir insana ömür boyu para veriyorsunuz. trajikomik bir şey yani.

  nafaka ve zorunlu askerlik, erkeklerin bu ülkede kadınlardan daha az umursandığının en büyük kanıtlarıdır.

  evlenmeyin.

  süresiz nafakayla hayatı mahvolanlar:
  http://erkeksenevlenme.com/gecinemiyorum/
  http://erkeksenevlenme.com/…-cezasina-carptirildim/
 • süresiz nafaka bence de olmamalı, ayrılma sebebi, evlilik süresi ve çocuk olup olmadığına bakılmalı. minimum bir süre verilip boşanan çiftin durumlarına göre yükseltilmeli nafaka geçim kapısı olarak görülmemeli. kadın eğer ayakları üzerinde duramıyorsa da sosyal devletin yapması gerektiği şeyi eski koca yapmamalı. kadına istihdam sağlayacak ve ekonomik bağımsızlık kazandıracak devlettir.
 • saçma bulduğum uygulama.boşanırken mallar paylaşılmalı gerekiyorsa tazminatlar verilmeli,ortada çocuk varsa çocuğun sorumluluğu üstlenilmeli.bir kişinin ömür boyu birine bakması çok saçma anne babalar bile yeri geliyor çocuklarını reddediyor.
 • güzin abla köşesine gönderilmiş bir mağdurun yazısını alıntıladım. bu haksızlık karşısında güzin abla'nın cevabını şahsen içler acısı buldum. neyse yazıyı okuyun beyler.

  --- spoiler ---

  3 ay süren ve gerçek anlamda karı koca bile olamadığım bir evlilik yüzünden 12 yıldır nafaka ödüyorum. yeni eşim ve çocuğum için harcama yaparken, nafaka yüzünden sürekli hesap kitap yapıyorum.
  ben size bu mesajı terörle mücadele bölgesinden yazıyorum. 20 yıllık askerlik hayatımın neredeyse 10 yıla yakını terör ve teröristle mücadeleyle geçti.

  bugün size bu mektubu yazmamın sebebi, ben ve benim gibi onbinlerce mağdurun sesini kamuoyuna duyurmama vesile olmanızı istemem... son günlerde mağduriyetimizle ilgili haberler ardı ardına yayınlanmaya başladı.

  amacımız, oluşturulan kamuoyu sayesinde sesimizi yetkililere duyurmak, ilgili yasada değişiklik yapılmasını sağlamak.

  konu: süresiz nafaka.

  2005’in ekim ayında yaptığım evlilik, aynı yılın aralık ayında son buldu. bu 3 aylık süre zarfında, evlendiğim kişinin tedirginlikleri sebebiyle cinsel olarak da karı koca olmadık. haliyle birliktelikten çocuğumuz yok.

  2006’nın şubat ayında boşanma talebiyle mahkemeye başvurdum.

  haklıydım, haksızdım bölümüne girmiyorum. mahkeme tam 3 yıl sürdü. ardından da 3 yıl boyunca boşanamama kararı verildi.

  biz yine ayrı kaldık. aradan geçen 6 yılın sonunda, yani 2012 yılında nihayet boşanabildim.

  ancak esas sıkıntı yeni başlamıştı. çünkü böyle bir evlilik için tam 6 yıl boyunca ödediğim tedbir nafakası yeterli olmamış, miktar artırılmak sureti ile şimdi de yoksulluk nafakası bağlanmıştı. toplamda 12 yıldır nafaka ödemekteyim. ve mevcut yasalar gereği bu ödeme süresiz devam edecek.

  bunun yanı sıra boşanma kararı verilirken aleyhimde hükmedilen 20 bin liralık tazminat da bugüne kadar ödeyemediğim için yasal faizi ile birlikte 50 bin liraya yaklaştı.

  boşanma davaları ile aleyhimde açılan sayısız nafaka artırım davaları sonucu ödemek zorunda bırakıldığım mahkeme, avukat ve yasal faiz paralarının da haddi hesabı bulunmamakta.

  sonrasında rabbim bana yeni bir yuva ile birlikte bir de evlat bahşetti. kızım yakında 3 yaşına girecek.

  ancak yaşadığım boşanma süreci nedeniyle uğradığım ekonomik yıkım, henüz yakamı bırakmış değil.

  hayatıma hiçbir katkısı olmamış bir kişiye ömür boyu ödeme yaparken, eşim ve çocuğum için olan her harcamamda hesap yapmak zorunda kalıyorum.

  çünkü nafakayı ödeyememe riski ile karşı karşıya kaldığımız taktirde sorgusuz sualsiz hapsediliyoruz.

  böyle bir durum, benim meslekten de ihraç edilmem demektir. benim, eşimin ve çocuğumun suçu nedir?

  sadece 3 ay süren bir evlilik yaptım diye ailece zillet yaşamak zorunda mıyız? ben bu şartlarda çocuğuma nasıl bir gelecek hazırlayabilirim?

  bu ülkede benim gibi onbinlerce mağdur var. asgari ücretle çalışan bir kişinin boşandığını düşünebiliyor musunuz? bu kişi bu şartlarda nasıl yeni yuva kurabilir?

  dipsiz bir kara delik gibi, daha benim elime geçmemiş rızkıma ipotek koyan bu sistemin bir an önce revize edilmesi gerek.

  çünkü bu yüzden ikinci evlilikler de yıkılmayla karşı karşıya.

  devlet, kadını korumaya aldığını zannederken aslında yeni kurulan aileye zarar vermekte. süresiz nafaka nedeni ile boşanan kadınlar, nikahsız yaşamaya teşvik ediliyor.

  efendim, bizim talebimiz hiç nafaka ödememek değil, ödenecek nafakanın adalet temelinde süreli hale getirilmesini sağlamak.

  allah rızası için bize bu konuda yardımcı olun. köşenizde bu konuyu gündeme getirmeniz, kanayan yaraya büyük oranda merhem olacaktır.

  --- spoiler ---

  edit: güzin abla'nın yazısını kaydeder bulamadığım için buraya taşımadım. link
 • olması gerekendir. tek işlevi yoksulluğa düşecek eşi maddi olarak desteklemek değildir. ayrıca keyfi boşanmaların da önüne geçilmesi hedeflenmiştir.

  o yüzden evlenmeden önce adam gibi düşünüp ona göre kara verin. sonra da sağda solda zırlamayın 2 ay evli kaldım diye bir ömür nafaka mı ödeyeceğim diye.
 • başından boşanma geçmemiş arkadaşların yorum yapmalarının manasız olacağı konudur.
  -etrafta en basit tabirle şerefsiz milyon tane insan varken tek yanlışı olmayan insandan dahi ömür boyu nafaka alan kadınlar var.
  -anlaşmalı boşanacağını söyleyip mahkemeye çıktığında mal kavgasına tutuşan insanlar var.
  -hatta ve hatta kocasından nafaka alıp nafakası kesilmesin diye resmi nikah olmadan imam nikahıyla başka bir erkekle yaşayan kadınlar var.

  bütün ülkeyi kadıköy veya cihangirden ibaret sanan gerzekler kusura bakmasın ama türkiye şartlarında her çift evlenmeden önce cinselliği deneyimleyemiyor. bu da mecburen bazı şeylerin evlendikten sonra ortaya çıkmasına sebep oluyor.

  yukarıda geçen konuda çiftin tedavi olması gerekirdi. erkek böyle bir teklifte bulunmuş ama kadın teklifi reddetmiş olabilir ya da erkek hayvanlık edip "alın kızınızı" demiş olabilir. şu durumda detay bilmeden yorum yapmak yanlış olur ancak özet geçmek gerekirse süresiz nafaka hakkaniyetli bir yöntem değildir.
 • adam kalkmış bir de islam da böyle haksızlıklar yok diyor. bir kadının şahitliğini yarım sayan islam tek çözüm demi ?

  çöz bulunması gereken adaletsizlik.
 • süresiz nafaka erkeğe zulüm olabilir ama, erkekler tarafı da masum değil. bakire olmayan kadınların defolu olduğu düşüncesi yüzünden, 2 aylık evlilikten sonra, erkek kolayca eş bulurken, kadınlar aynı şansa sahip değiller. iş bulabilecek yada kendi ayakları üstünde durabilecek kadınlar konusunda haklısınız ama, her kadın bu şansa sahip değil. bana göre bekaret konusunda ısrarcı olan, kız çocuklarının okumasını veya çalışmasını kısıtlayan erkeklerin, süresiz nafaka konusunda itiraz hakları yok.
 • sözün bittiği yer..