şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 24 ekim 2007 besiktas liverpool maci'nın bitiş düdüğünden sonra üzgün bir şekilde çimlere uzanan liverpool kaptanı steven gerrard'ın elinden tutup yerden kaldıran, teselli eden, soyunma odasının kapısına kadar geçiren büyük malzemecimizdir.

  http://golsuzesitlik.files.wordpress.com/…rrard.jpg
 • 80li yıllarda, 90lı yılların başında siyah beyaz sahaya çıkmadan önce çıkış tünelinin önüne gelip kapalı tribüne 'geliyolar' diye işaret ederdi. o günlerden yadigardır. metin-ali-feyyaz'ın, milne'nin, seba'nın yadigarıdır. yanılmıyorsam 2 sene sonra beşiktaş'taki 30. yılını kutlayacaktır. efsanedir, herkes gider, hepimiz gideriz. bir o bitmez bir de çarşı *.
 • 27 senedir be$ikta$ kulübünün icinde bulunan emektar malzemeci süreyya. ba$ından gecen ilginc ve komik bir olayla baglayalim;

  ''uzun seneler önce bir mac. macı geride götürüyoruz. arkamızdaki tribünden birisi devamlı küfür ediyor. cıktım kulübeden ''sus karde$im, otur macı izle, bitsin öyle bagırırsın'' dedim.
  adam bana döndü ve ''sus ulan bıyıklı, kac senedir geliyorum maclara hep yedeksin, bir kerede maca cık bari. takıma kuru$ faydan yok siktir git ulan'' dedi.
 • 8 kasım 2000 barcelona beşiktaş maçı için gittikleri barcelona da klüp müzesini gezerken kupaları kasdederek 'bunlardan zeytinburnuspor müzesinde de var' diyerek futbolcuları kırıp geçirmişliğide vardır.yanılmıyorsam zeytinburnu'nda ikametgah ediyordu.
 • ben daha şampiyonluğa bu adam kadar güzel, bu adam kadar içten sevinen göremedim. neredeyse otuz senedir hiç izin almadan çalışmış bir adamın da sevinmeye fazlasıyla hakkı var. elleri dert görmesin. umarım onun da primini vermişlerdir.

  http://www.youtube.com/watch?v=bnvhbwewcto
 • o vazgeçmediği siyah bıyıklarıyla buram buram seksenlerin beşiktaş'ı kokan güzel adam. o bıyıklar bana kadir akbulut'u, ulvi güveneroğlu'nu, samet aybaba'yı hatırlatır. öyle ya, o zamanlar beşiktaş'ın defansı esmer ve bıyıklı adamlardan oluşurdu. galatasaray'ın sarışın defansına karşı.

  süreyya abi bana metin tekin'in bıyıklı bir küheylan olduğu zamanları hatırlatır. beşiktaş'ın gülüm süt reklamlı çubuklu formasını, rahmetli branko stankoviç'i, gordon milne'i hatırlatır. o bıyıklar bizim görmediğimiz daha neler görmüştür kimbilir? kolay mı anasını satayım, 1980 yılından beri beşiktaş'ımızın malzemecisidir süreyya aga. o geldiğinde ne fulya vardı ortada ne de ümraniye. onca zaman içinde beşiktaş'ta neler neler değişti ama o bıyıklar hiç değişmedi. ne bir doğru dürüst izin yapmıştır, ne de yavrularının doğumunda orada bulunmuştur. çocuğuna metin, ali, feyyaz üçlüsünden golü ilk atanının ismini koymak için haftalarca bekleyen, gol gele gele alan walsh'tan gelince n'apalım kısmet diye babasının ismini koyan da odur.

  kendisinin ağzından dinlediğim bir anıyı da ben aktarmış olayım hatırladığım kadarıyla. "yurtdışında kamptayız. çok yağmurlu bir gün. antreman başladı. ben ise kulağım türkiye'de, hanım hamile, sağ salim doğum yaptı mı diye haber bekliyorum. sonunda güzel haber geliyor ki, bir kızım olmuş. ben sevinçle etraftakilere sarılırken del bosque* hoca beni yanına çağırıyor. tercümanla birlikte hocanın yanına gittim. n'oldu doğdu mu çocuğun diye sorunca ben de elimi göğe açıp "doğdu allah'a şükür" dedim. benim hareketimi gören hoca, tercümanın çevirmesini beklemeden, merak içinde "adını yağmur mu koydunuz" diye sordu. adam benim hareketimi farkında olmadan meğer böyle yorumlamış. madem öyle ben de bunun üzerine oracıkta kızımın adını yağmur koyuverdim."

  beşiktaş'la birlikte bir sürü acı olay da mutlaka yaşamıştır ama tam 8 şampiyonluk da görmüştür. beşiktaş'a geldiğinde süleyman seba'nın başkan olmasına daha dört sene vardır. yani bir anlamda beşiktaş'ın canlı tarihidir. ona o beşiktaşlı karizmasını kazandıran belki de bu kadar çok beşiktaş anısına sahip olmasıdır. onu hiç tanımayan birisine gösterin, sonra da bu adam sizce hangi takımı tutuyor diye sorun. iddia ediyorum ki herkes beşiktaş diyecektir. bazı insanlar öyledir ya, bu adam kesin fenerlidir denir. süreyya abi de öyledir. tipiyle, duruşuyla, bıyıklarıyla ve en önemlisi gönlüyle sapına kadar beşiktaşlıdır. ömrünü, gençliğini beşiktaş için harcamış, alın terini beşiktaş için akıtmış bir emektardır. allah sana sağlıklı, mutlu daha nice seneler nasip etsin süreyya soner.
 • sabah antrenmanında emektar malzemeci süreyya’yı karşısında gören ricardo quaresma’nın birden bire gülmeye başlaması herkesi meraklandırdı. portekizli yıldızın neden güldüğü daha sonra ortaya çıktı. süreyya’nın, quaresma’ya, arif şentürk’ün türkülerini dinlettiği ve şentürk’ün kim olduğunu soran yıldız oyuncuya, “türkiye’nin imparatoru” yanıtını verdiği öğrenildi.

  milliyet
 • kendisinin yıllardır yedek olduğuyla ilgli koparan bir anısı mevcuttur. emekliliğinde adı bir tesis, bir tribün olsun bir yerlere verilmeli.

  http://www.youtube.com/…kbw&feature=player_embedded
 • 29 temmuz 2010 viktoria plzen beşiktaş maçından önce prag'da quaresma'yla takılmış efsanemiz.

  http://img836.imageshack.us/…g836/4104/42415811.jpg
  http://img697.imageshack.us/img697/1188/q77o.jpg

  edit: resimler izinsiz alınmış olup süreyya abinin oğlundan çalınmıştır.ayrıca oğlu dün akşamki golden sonra ''quaresmaya sarıldıgı gibi hiç bana sarılmadı (babam !) :d'' diye bir yorum yapıp beni baya güldürmüştür : )