şükela:  tümü | bugün soru sor
 • istiklal madalyali ordinaryus profesor doktor; bakteriyolog, veteriner.
  (kimi kaynaklarda general unvani ile de aniliyor)

  1950-1960’li yillarda kendisi hayvanlarda fetal greftler ve kordon kani greftleri ile cesitli hastaliklarin tedavisinde arastirmalar yapmis ve bunları almanca olarak kitap ve makaleler halinde uluslararasi dergilerde yayinlamis, yurtdisinda kurultaylarda bildiri olarak sunmus ve kitap haline getirmis rahmetli bilim insani. (sonunda bu obegi kullanma sansim da oldu. dilimi seksist yaklasimlardan arindiriyorum usul usul.)

  mevzuubahis calismalariyla, gerek ulkemizde, gerekse yurtdisinda hucre tedavisi konusunda calismalar yapmis onculerden biri olarak anilmaktadir.

  bir de thalidomide meselesi var. onu da arsivler anlatsin:

  http://www.vghd.org.tr/…ri_yazi/staygun1_ekabil.htm
 • "... bir başka olay da yine aynı yılın eylül ayında bir “ankara üniversitesi” kurmak yolunda kamuoyu yaratmaya yönelik olarak ikincisi düzenlenen ankara üniversitesi haftası’nda yaşanır. bu ikinci üniversite haftası hatay’da düzenleniyordu. toplantıya katılan ve ırkçı düşünceleriyle ve yayınlarıyla bilinen askeri veteriner süreyya aygün’ün tren yolculuğu boyunca “yemeklerin ırkların ruhunu yansıttığı” yollu görüşleriyle ve “kayserililerin pastırma yapımında kullandıkları tekniklerin çiğ etin zararlarını bertaraf ettiğine” dair sözleriyle, “üstad kayserililer sizin bir heykelinizi dikecekler; ama bu heykel pastırmadan olacak” diyerek dalga geçen şerif’i, pertev nail boratav’ın anlattığına göre, aygün “türk subayına hakaret” gerekçesiyle şikayet eder ve şerif bu nedenle sorgulanır"

  http://www.elestirelpsikoloji.org/…erifturkiye.html
 • "...bu arada hataylı gençler misafirlere tabaklar içerisinde etli ekmek (lahmacun) çiğ köfte ve bulgur köftesi ikram ediyorlar paşanın yanına her yaklaşışlarında "istemem , çekilin, arap kokar, türk yemeği değil" sözleriyle kovardı bu zavallı gençleri. nereden bilsinler adamın yemek ırkcısı olduğunu "

  (bkz: unutululan yıllar)
  (bkz: niyazi berkes)
 • tüm dünyada gebelik bulantılarını önlemek için çatır çatır kullanılan (bkz: thalidomide) adlı ilacın zararlarını yaptığı araştırmalar sonucu farkeden ve ülkemize sokulmasını yasaklatan böylece talidomid faciası denen yüzyılın en büyük tıbbi faciasının ülkemizde tek bir kurbanının olmamasını sağlayan büyük bilim adamı.
 • hakkında şöyle bir yazı buldum:

  süreyya tahsin aygün adını bilen var mı içinizde?.

  ülkemizde ilk hücre tedavisi ord. prof. dr. süreyya tahsin aygün tarafından 1957 yılında yapıldı. süreyya tahsin aygün dünyadaki ilk kuru (liyoflize) sığır vebası ve antrax aşısını geliştirdi. hoca dünyadaki ilk virus kültürü kitabını yazanlardan biriydi. amniyotik sıvıda ilk kök hücreyi 1957’de tanımladığında dünyada kimse amniyotik kök hücre kavramını bilmiyordu, 45 yıl sonra dünya kök hücreyi 2002 yılında nature dan öğrendi. genetik hastalıkların chimera yaratarak tedavi edilebileceğini iddia ediyordu, ve 1972’de yakında organ naklinin yerini hücre nakli alacak dediğinde ve kök hücrelerle nöronal hasarların onarılabileceğini söylediğinde kimse ona inanmamıştı.

  tüm dünyada thalidomid faciası yaşanırken, o thalidomidi ülkemize sokmamıştı. amerika da dr. chelsy thalidomit faciasını önlediği için kahraman ilan edilirken, o şarlatan ilan edildi.

  dünya üzerinde kök hücre üzerine ilk çalışmaya başlayan bilim adamıdır. bu yönde müthiş adımlar attı. türkiye'de ise bir tutuklanmadığı kaldı. veteriner okulu mezunu olduğu için bütün tıp ve eczacı camiası, hocaya müthiş cephe aldı. çalışmalarını yasakladılar.

  amerika ve isviçre "bize gel. sana istediğin laboratuvarı açalım" dediler. hoca, kabul etmedi. "ben türküm, ülkeme hizmet ederim" dedi. gitmedi. yaşam boyu izin almak için savaştı. ama kabul etmediler.

  dünyada kök hücre devrimini başlatan adam, terk edilmişlik, itilmiş ve kakılmışlık içinde öldü.

  saygılarımla

  prof. dr. ethem güneren
 • biyolojinin vecihi hürkuş'u
 • (bkz: http://www.ntv.com.tr/…klifi,cqyvwja1r06fe2qjiwf4ng)

  pek cok ulkenin ozur dileyip tazminat odemesine sebep olan talidomit ilacinin ulkemizde satilmasina izin verilmemesini saglayan bilim insani.

  ayni sekilde abd'de bu ilaca izin vermemistir ve bu izni vermeyen yetkili baskan tarafindan odullendirilmistir.
 • vikipedi'de hakkında hiçbir yazı bulunmayan saygıdeğer bilim adamı.

  edit: evet, vikipedi demişim. hani şu girilemeyen vikipedi.
 • türk halkının minnet borçlu olduğu bilim adamı.
 • teratojenite denince thalidomide sonra da süreyya tahsin aygün akla gelir.