şükela:  tümü | bugün
  • ilk entry'si ben olayim istedim, bilahare bok atariz. yeni windows 10 s ifletim* sistemiyle gelen 13.5" (3:2 oran) ekranli microsoft urunu laptop. 999 amerikan dolari fiyatiyla cikiyor. sadece windows store'dan indirilebilen uygulamalari cali$tiracakmi$.

detaylar: https://www.theverge.com/…-price-specs-release-date
  • 999$ verip sadece windows store üzerinden uygulama yüklenmesine izin verilmesi baştan kaybedeceklerini gösteriyor, üzgünüm ms yine olmadı..

hedef kitlesi son kullanıcı olmasa dahi windows store'un ihtiyaçlara cevap verebilme konumunda olduğunu söylemek pek doğru olmayacaktır.
  • olağanüstü standart görünümlü bir laptop ve olağanüstü saçma bir program desteği ve çok yüksek bir bütçe. muhtemelen çakılır ve mecburen her şeye destek sunar.
  • windows 10 s, gördüğüm kadarıyla windows store dışı uygulama yükleme sırasında sadece uyarı veriyor. bu uyarıyı yok sayıp geçebiliyorsunuz.
  • windows 10 s (student) sürüme sahip laptop. arkadaşlar biraz çamur atmış ama tasarım harika olmuş. surface microsoft için en önemli kollardan biri haline geldi. windows 10 s olayı ise zaten eğitim amaçlı. bırakın da mağaza üzerinden halletsinler işlerini. ayrıca sanırım 49 $ ile üst sürümlere yükseltilebiliyor (emin değilim fiyatta)

microsoft pc olayında oldukça doğru hamleler yapıyor. zaten amaç chromebook piyasası. millet sanki normal kullanım için alacak da laf atmışlar ya mağaza üzerinden sadece indirme yapılıyor. eğitim için hocam bu eğitim. student sürüm. güvenliği en yükseğe çıkarmış adamlar ne güzel.

edit: tam olarak mağaza dışı uygulama yükleme olayının olmadığına dair kesin bilgi yok. bir arkadaş uyarı veriyor o an demiş sadece ama bu konuda bilgim olmadığından bir şey diyemiyorum. kaldı ki okullar için yapılan bir sistemde zaten dışardan bir şey yüklenmesine izin vermemek mantıklıdır.
  • microsoft'un asla apple olamayacağını hala anlamadığını gösteren cihaz. sen microsoft olarak bağımsız program yükleme özgürlüğüne, oyun oynatmadaki esnekliğine, office programlarının başarısına vb. konulara vurgu yapmak lazımken çakma apple olmayı seçerek kaybetmeye mahkum ediyorsun kendini. kafan çalışmıyor microsoft.

not: macbook pro late 2016 kullanıyorum.
  • alet güzel, kötü diyene ne denir bilemiyorum. sp3 ve sp4 kullandım, ms tasarım konusunda çok iyi hale geldi ve surface ailesi de özellikleriyle olsun, tasarım diliyle olsun ayrıcalıklı bir yer edindi kendine. bunca iyiliğine rağmen hala ürünlerinin çıkışını baltalayacak en az bir kusurla ortaya çıkıyor bu ürünler. surface studo 900 serisi ekran kartlarıyla çıktı ve düşük model seçenekleri olmadığı için 3000 dolar giriş model için söz konusu oldu. surface book yine aynı sorundan muzdaripti ta ki i7 modeli çıkıncaya kadar (düşük ekran kartı). bunda da donanım açısından şu 999 dolarlık versiyon problemli. 4gb ram, 128gb ssd kimin ne işine yarar şu devirde. dokunmatik ekranı, kalemi ve dial ile profesyonel denebilecek bir cihaz nihayetinde.

hadi donanım sorununu göz önüne almazsak windows 10 s ile çıkışı tam bir feceat. en azından ücretsiz yükseltme diye tanıtsalardı daha makul olurdu. muhtemelen ücretsiz yapmak ya da yükseltmeyi çok makul fiyatta tutmak zorunda kalacaklar ama bu nedir yani. en üst versiyonu 2100 dolar ve mağazaya bağımlısın. mağaza da mağaza yani.

edit: öğrenciye windows 10 pro upgrade ücretsiz, normal vatandaşa 50 dolar.
  • insanların kullandığı cihazları sınırlayarak bir yere varamayacağını öğrenmesi gereken firmalardan biri daha olmuştur bu ürün sayesinde. sırf windows store'dan indirilen uygulamaları çalıştıracak ne demek arkadaş?
  • laptop'ın "sadece windows store'dan uygulama çalıştırma" gibi bir donanımsal kısıtı yok. üzerinde gelen işletim sisteminin (windows 10 s) kısıtı. windows 10 pro'ya upgrade edince o kısıt da gidiyor. upgrade bedeli de 49 dolar. (edit: max zorin'in belirttiği gibi bir sene boyunca bu yükseltme ücretsiz olabilecekmiş)
  • surface laptop ile gelen windows 10 s sene sonuna kadar $49 vermeden de yukseltilebilecekmi$. sadece surface laptop'lara ozel bir uygulama, windows 10 s'li diger bilgisayarlarda gecerli degil. surface laptop ile gelen bir diger kampanya da bir senelik bedava office 365 uyeligi.

https://www.theverge.com/…ee-windows-10-pro-upgrade

$ahsi fikrim: microsoft once kaybettirip sonra buldurtmu$. gereksiz atraksiyonlar...