şükela:  tümü | bugün
 • "madde 1:

  suriye arap cumhuriyeti demokratik, halkçı, sosyalist ve bağımsız bir devlettir, bölünemez. suriye, arap cumhuriyetler birliğini'nin bir üyesidir.
  (...)

  madde 2:
  suriye arap bölgesinin yönetim şekli cumhuriyettir.
  egemenlik anayasaya sorumlu olan halka dayanır.
  (...)
  madde 7:
  anayasa yemini şu şekildedir:
  "yüce allah'a yemin ederim ki cumhuriyetçi, halkçı ve demokratik sistemi anayasa ve hukuk ilkeleri içinde, halkın ihtiyaçlarını ve anavatanın güvenliğini koruyacak şekilde ve arap ulusunun birlik, özgürlük ve sosyalizm amaçlarını gerçekleştirme yönünde koruyacağım."

  madde 8:
  toplum ve devletin öncü partisi sosyalist arap baas partisidir. parti yurtsever ve ilerici kuvvetleri, arap halkının ihtiyaçlarını karşılamak ve hedeflerine ulaşmak için birleştirmeyi amaçlar.
 • madde 13:
  devletin iktisat siyasası, her türlü sömürüye son vermeyi amaçlayan sosyalist planlı ekonomidir.
  cumhuriyetin iktisat siyasası, arap ulusunun ekonomik entegrasyonunu amaçlar.

  madde 21:
  eğitim ve kültür politikası bilimsel düşünen, tarihine ve yurduna bağlı, kültürel mirasına sahip çıkan, ulusunun birlik, özgürlük, sosyalizm ve ilerleme amaçları için mücadele eden bir arap nesli yaratmayı amaçlar.
 • madde 24:
  bilim, bilimsel araştırma ve her türlü bilimsel başarı sosyalist arap toplumunun en temel ilerleme yöntemidir. devlet tarafından olabilecek en geniş destek kayıtsız şartsız sağlanır.
  devlet, halkın çıkarlarına hizmet eden yazarları ve aydınları korur.
 • madde 35:
  inanç özgürlüğü garanti edilmiştir. devlet tüm dinlere saygı gösterir ve eşit mesafede yaklaşır.
  devlet her türlü ibadete ve dini ritüele, kamu düzenini bozmadığı müddetçe özgürlük taahhüt eder.
 • üçüncü maddesine göre; devlet başkanı müslüman olmak zorunda ve islam hukuku yasamanın ana kaynaklarından biri.

  (bkz: laik demediniz mi lan)
 • suriye ve ırak batı devletlerinin
  kıçlarından uydurup yarattığı, hiçbir geçmişi olmayan hayali memleketlerdir, ve bugün de aynen dün olduğu gibi yoklukları ile değil varlıkları ile bir sorundurlar.

  bugün değil geçmiştede huzur değil kaos ile dolu 2 memlekettir bunlar, yani fabrikasyon memleket olmalarının yanısıra birde devamlı çevreyi kirletir bu utanmazlar.

  biri gider iran ile savaşır, diktatörü kürtleri keser diğeri ise lübnan savaşı, israil golan tepesi falan derken zaten bugüne gelene kadar gerginlik yaşamadığı ülke kalmamıştır.

  özetle, bölünüp yok olmaları dünyanın hayrına olan 2 ülkeden biridir.

  yok efendim kürt devleti kurulur vs diye de tırsmayın, nitekim olacağın önünde durmak zaten mümkün değil- bakın barzani daha düne kadar türkiye için neydi, ne ifade ederdi lakin bugün ise hem kendisi nedir hemde ırak kürt bölgesi nedir bu fark bile değişen bölgesel konjonktur ile alakalı herşeyi ortaya koyuyor.
 • kılıçdaroğlu'nun söylemine göre başkanlık sistemi ile getirilecek olan anayasa ile birebir örtüşen anayasadır.
 • bu pazar oylanacak anayasa.