şükela:  tümü | bugün
 • suriye'nin resmi adı.
 • her ne kadar bugünden bakınca ulu önderimizin arap deyince midesi kalkıyormuş gibi görünse de ulu önderimizi örnek almış görünen harika devlet. öyle çağdaş, öyle ulusçu, öyle devletçi, öyle devrimci (küflenmiş devrimi muhafaza etme anlamında), öyle laik, öyle halkçı, öyle cumhuriyetçi. mıncıklayıp ısırasım geliyor, öyle sempatik.
 • hem isid'in hem pyd'in hem israil'in hem amerika'nin hem de terlikli cihatcilar koalisyonunun (ihvan, selefiler, farkli tekfirci gruplar vs) bir turlu deviremedigi devlet.

  baas isimli orospu cocuklarindan toplama bir mafya tarafindan yonetilmektedir.

  suriye devletinin resmi adidir.
 • adının acilen rejim olarak değiştirilmesi gereken devlet. ortamlarda olmuyor böyle.
 • erdoğan putin görüşmesi sonrası az önce türk heyetinin 4 kez tekrarladığı ülke adı.
  rejim güçleri yerine suriye arap cumhuriyeti.
  şimdiden sonra film geri saracak erdoğan'ın yıllar önce türkiye suriye arasındaki normal dışı yakınlaşmasınıa karşı çıkan chp'yi seçmenine şikayet etme noktasına geliyoruz.
  ''biz esad kardeşimizle yakınlaşırken bundan rahatsız olan cehape ve kılıçdaroğlu''...diye uzayan cümleler ve alkışlarla chp'yi yuhalayan seçmen kütlesi.
  her şeye rağman ateşkes çok iyi bir haber.
  #savaşahayır
  #barışaevet

  edit: sayın akebeliler işiniz çok zor, bakalım burdan nasıl bir manevra ile nereye döneceksiniz.
 • baas ideolojisinin kurduğu, halihazırda beşşar esad'ın başkanı olduğu devlettir. cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın bugünkü moskova görüşmelerinde ismini tekrar ettiği bu devlet 'rejim, nusayri devleti, esed rejimi"olarak da anılmaktadır.

  bayrağında kırmızı, beyaz, siyah katmanlar bulunan ve ortada yer alan beyaz katmanının üzerinde iki tane yeşil yıldız bulunan devlettir. üç kırmızı yıldızlı yeşil, beyaz, siyah olan özgür suriye ordusu bayrağıyla benzerlik taşısa da bu bayrak iki yıldızlı bayrak gibi resmiyet taşımamakta ve ülkenin muhalif kesimleri tarafından kullanılmaktadır. iki yıldızlı rejim bayrağında arap renklerinin ön planda yer aldığı milliyetçilik motifi hakimden üç yıldız öso bayrağında islamiyet motifleri ön plandadır.
 • az önce altına imza attığımız bir açıklamada resmen tanıdığımız ülke.
 • soçi mutabakatında geçmeyen, astana anlaşmasında geçen addır. bugün tekrar telaffuz edildi. rusya'nın, suriye'nin toprak bütünlüğüne olan vurgusuyla alakalı gibi görünüyor.
 • rejim bitti sanırım.

  şekeri falan olanlar var, aman krize girmesinler...

  güney komşumuzdur.