şükela:  tümü | bugün
  • bugün kuruluşunu ilan eden, ypg, arap ve süryani gruplardan oluşan abd destekli yeni oluşum. eğit-donat projesinin fiyaskoyla sonuçlanmasından sonra abd kürtlerle daha yakın çalışacaklarını açıklamıştı. bununla beraber abd'nin kürt odaklı yeni suriye stratejisinin ilk adımı atılmış oldu.
  • nafile çaba. esad, putin, iran, hizbullah alayını sikecek, buradan da en fazla bir kürt özerk bölgesi çıkacak. "demokratik güç" imiş. hangi demokrasi, ne demokrasisi allasen! orta doğu'da güç konuşur.
  • suriyede demokrasinin ne işi var diye sordurtan bir örgüt.
  • rusya ve rejimin saldırmak dursun, paralel çalışacağı oluşum. bunu anlayabilmek için rusya ve abd açısından, bu oluşum içerisinde yer alan grupları incelemek gerekiyor. böylece kimin kimin piyonu(!) olduğu, kimin kimin düşmanı olduğu daha net belli olacaktır.

not: öyle ortadoğu analisti bir halim yok. dolayısıyla profesyonel bir entry olmayacağından eksiklikler illa ki olacaktır.

özgür suriye ordusu: bu grup homojen bir yapıda değil. en baştan beri bir çatı örgütüydü. içinde kürt güçlerinden cephet-ül ekrad, sayıları pek fazla olmayan süryani güçleri ve suriye ordusundan ayrılan esad karşıtı subay ve askerlerden oluşuyordu. oluşuyordu, çünkü bugün öso 2 yıl önceki kadar caydırıcı bir güç değil. sayıları epey bir azaldı. ayrıca yakın zamana kadar bugün müttefik olduğu ypg ile çatışma halindeydi. kobane kuşatması sürecinde ise ateşkes yapıldı ve akabinde bu güçler birlikte hareket etmeye başladı. o günden bu yana inişli çıkışlı bir ittifak mevcut.

öso'yu destekleyen güçlerin başında amerika ve türkiye ile körfez ülkeleri geliyor. yine bu ülkeler tarafından bahsedilen ılımlı muhalifler bu arkadaşlardır. rusya ise suriye'de operasyona başladığı günden beridir ışid ve el nusra ile birlikte öso'yu da vuruyor. esad için ise öso doğal düşman.

ypg/ypj: kürt örgüt. 2012 yazında kendi bölgelerinde özerklik ilan ederek savunma pozisyonuna geçti. rejim ile yaşanan ufak tefek çatışmalar haricinde ciddi bir çatışma yaşanmadı. ypg'nin yayılmacı olmaması ve savaşın başlarında öso ile ittifak yapmayıp aksine çatışması rejimin ypg'ye ve kürtlere olan tarafsızlığını arttırdı. hatta ypg ve rejim bu yaz birlikte hareket edip haseke'de operasyon düzenledi ve ışid hasekeden çıkarıldı. öso ile ilişkisine ise yukarıda değinmiştik. ışid tehlikesinin iyice belirginleştiği 2014 yazına kadar el nusra ile çatışma halindeydi ama ışid'in el nusrayı da hedef alması sonucu ypg ve el nusra bu ortak düşmana karşı direnebilmek için ateşkes ilan etti. ama öso-ypg örneğinin aksine aralarında bir ittifak söz konusu değil.

ypg kobane kuşatmasından bu yana bütün dünyada seküler yanı ile bir hayli sempati topladı. bugün dünya kamuoyunun gözünde ışid'e karşı direnebilecek tek güç konumundadır. bunu bir fanatizm ile yazmıyorum, zira bugüne kadar ışid'i yenebilen tek güçtür. (haseke, kobane, tel abyad) ayrıca suriye demokratik güçlerinin büyük bir kısmını da bu örgüt oluşturuyor. militan sayılarının 100.000 civarında olduğu sanılıyor. ayrıca ypj ise ypg'nin kadın güçlerinin ismidir.

destekleyen ülkelerin başında abd ve almanya geliyor ancak ışid'e karşı kurulan uluslararası koalisyona katılan bütün ülkeler destek veriyor. kobane kuşatması sürecinde ypg ile koalisyon koordineli çalışmıştı. fransa ve italya'da ise resmi tören ile karşılandılar. yukarıda da bahsettiğimiz gibi esad için ypg şu an nötral olmak ile müttefik olmak arası bir yerde. yani bir karşıtlık söz konusu değil. rusya da geçen gün yaptığı açıklama ile ypg'nin ışid'e karşı etkin savaşabilen tek güç olduğunu belirtmişti.

not: ypg hiçbir ülkede terör örgütü listesinde değildir. sınırları içinde savaştığı suriye'de bile resmi yönetim ypg'yi terörist olarak görmemektedir.

yani ypg'ye kökten karşı olan tek güç şu an için türkiye.

süryani güçleri: sayıları 30.000 civarında olan süryanilerin öz savunma, hadi böylesi pkk jargonu oldu diyelim, self defense güçleridir. militan gücünün ne kadar olduğunu açıkçası bilmiyorum, ama nüfusu 30.000 olan bir halkın silahlı gücünün pek fazla olmayacağı aşikar. ama sayılarının az olması hiçbir önem arzetmiyor çünkü bu insanların hristiyan olması doğal olarak avrupa ve abd'nin ilgisini çekiyor ve bu insanlara sempati ile bakılmasını sağlıyor.

bu oluşuma karşı olan bir güç ise duymadım. eğer varsa yeşillendirebilirsiniz.

el nusra: el kaide'nin suriye kolu olan bu örgüt savaşın ilk yıllarında epeyce güçlüydü. ama daha sonra ard arda yaşanan yenilgiler ve parçalanmalar sonucunda güç kaybetti. ışid bu örgütün içinden çıkmadır. ışid güçlendikten sonra mensuplarının çoğu ışid'e katıldı. şu an ışid, rejim, koalisyon ve rusya ile çatışma halindedir. yanılmıyorsam öso ve ypg ile çatışma durumları yok.

ışid: yukarıda da bahsettiğimiz gibi el nusra içinden çıkma olan bu örgüt özellikle musul saldırısından sonra büyük güç kazandı. hatırlanacağı gibi musul'da depolar dolusu silah ve yüklü miktarda para ışid'e bırakıldı ve ırak ordusu geri çekildi. ayrıca ırak baas partisi yanlısı kadrolar da bu örgütün içindedir. hatta bazı iddialara göre saddam hüseyin dönemindeki ırak ordusunda bulunan bazı subaylar bugün ışid'in beyin takımındadır. hatta hatırlanacak olursa saddam hüseyin'in kızı da musul saldırısından sonra ışid'e desteğini açıkça söylemişti.

ışid, şu an suriyede faaliyet gösteren bütün güçler ve ırak merkezi yönetimi ile kürdistan bölgesel yönetimi ile savaş halindedir.

irili ufaklı bir çok grup var ama maalesef hepsine hakim değilim. ama zaten ön planda olan bu güçleri bilmek yeterli olacaktır.

..................

bu bilgileri, özellikle "kim kiminle ne durumda" bilgilerini vermemizin amacına gelecek olursak;

bütün bu veriler ışığında görüyoruz ki suriye demokratik güçlerinin başat gücü ypg'dir. rusya bugüne kadar ypg ile müttefik olan öso'yu vuruyordu ama ypg'yi vurmuyor, aksine takdir ediyordu. ypg ve öso'nun artık resmi olarak ypg ile müttefik olması, üstüne bu ittifaka ne rusya'nın ne abd'nin çıkarlarına ters düşmeyen ve sembolik bir anlam taşıyan süryanilerin dahil olması bize az çok fikir verecektir.

bu saatten sonra rusya ve rejim tarafından öso'ya düzenlenen herhangi bir saldırı batı tarafından sadece öso'ya değil, ypg'ye ve asurilere de düzenlenmiş olarak algılanacaktır. çünkü bu güçler eskisi gibi de facto bir ittifak halinde değil. bu ittifak artık resmileşti ve şu an bir ordulaşma hazırlığı içindeler. yani rusya bu oluşuma saldırırsa ypg'ye de saldırmış olacak ve ışid'e karşı durabilen ve batıda sempati toplayabilen bu tek örgüte zarar vermiş olacaktır. bu da rusya'nın imajını etkileyecektir. en azından benim süreci okumam öyle.

ayrıca şurada söylediğim üzere ben ypg'nin ve dolayısıyla suriye demokratik güçlerinin ışid ve el nusra ile mücadelede daha fazla ön plana çıkacağını düşünüyorum. rusya'nın hamlesine abd mutlaka karşılık vermek isteyecektir. zaten abd geçen gün ypg'ye ıraktan kara yolu ile yardım yapılmasına onay vermişti. bu da ypg'nin daha ağır ve daha fazla silaha ulaşması demek.

sonuca gelecek olursak bu yapılanmaya rusya'nın veya suriye rejiminin ilişeceğini düşünmüyorum. muhtemelen bu yapılanmadaki güçler rusya ve rejim ile birbirlerine nötr* hareket edip bölgedeki asli tehdit olan ışid ve el nusra'yı silmeye çalışacaktır. öso, ypg ve asuriler ile de bu süreçten sonra masaya oturulacak ve bu güçler ile ortak nokta bulunup bazı reformlar yapılacaktır. esad en başından beri bazı reformlar yapmaya sıcak bakıyor. ben abd ile rusya'nın bu noktada anlaştığını düşünüyorum. bunun aksi, yani bu güçler ile rusya ve esad'ın birbirine girmesi sadece süreci çözümsüzlüğe itecektir ve aynı kaos daha uzun yıllar devam edecektir. ama bugün büyük güçlerin dış politikasına baktığımızda hepsi suriye'deki savaşın bir an önce çözüme kavuşmasını istemektedir. bu saatten sonra savaş derinleşmez, olsa olsa orta yolu bulunmaya çalışılarak bitirilmeye çalışılır.

dediğim gibi, yazının hiçbir profesyonel niteliği yok ama ben süreci böyle okuyorum. hepsi tamamen benim yorumumdur ve kişisel temennilerimi de içermektedir.
  • aslında pratikte hali hazırda birlikte çalışan örgütlerin tek bir çatı altına girmesidir. rusya hiçbir şey yapmaz. zaten kendileri öso'nun(bir tane sabit öso grubu yok biliyorsunuz) ypg/j ile birlik olan kısımlarını vurmayacaklarını açıkladılar.

süryani askeri meclisi ypg/j ve hxp ile zaten hep birlikte hareket ediyordu. burqan al fırat zaten ypg ve ypg'ye rojavada yarım eden gruplardan oluşuyordu, çok uzun zamandır esad ile savaşmadılar.

onun dışında kuzey halep'te aşağı yukarı islamcılar ve esad ile bağlantısı olmayan her örgüt katılmış. şu ana kadar esad'ın çözümün parçası olacağına dair açıklamalar var. öso diye geçen ve oluşuma katılan en büyük grupsa jaysh al-thuwar ki kendisinin en büyük grubu jabhat al akrad(yine bir kürt yapılanmasıdır)

abd'nin böyle bir grup oluşturmak istemesinin iki nedeni var

1. pyd genel olarak suriye kürdistanı'nın dışına çıkmaya gönülsüz. ve ışid'le tüm suriye'de savaşacak bir güce ihtiyaç var. pyd'yi kullanarak bazi öso grupları aklanabilir ve silah yardımı yapılabilir.

2. rusya ve putin de pyd ile çalışmak istiyor ve bundan 3-5 gün önce halep'te anlaşma olacağına dair dedikodular çıktı. pyd açıkça abd ve türkiye kantonların birleştirilmesine karşı çıkarsa rusya'yla işbirliğine gideceklerini söyledi.

abd de pyd'yi rusyaya kaptırırsa suriye'de barış konuşmalarında dış kapının mandalı olacağını anladı ve dün ypg'ye 120 ton silah sözü verdi, bugün 50 tonu sdg'ye havadan bıraktı.
  • suriye'nin kuzeyinde ışid'le savaşan kürt gücü ypg-j, arap gruplardan oluşan suriye arap koalisyonu ve süryani askeri konseyi, dün ortak bir bildiriyle suriye demokratik güçleri'nin kuruluşunu duyurdu.
    bildiride bu grupların ortak askeri bir yapı ile demokratik özyönetim hedefledikleri ilan edildi.
    açıklamada "ülkemiz suriye'nin içinden geçtiği aşamanın hassasiyeti ve askeri ve siyasi cephelerde yaşanan hızlı gelişmeler, kürtler, araplar, süryaniler ve tüm diğerlerinin, bütün suriyelilerin bir araya geldiği bir askeri gücü gerekli kılmaktadır" denildi.
    suriye'nin kuzeyi rojava'da, afrin, kobani ve cizire bölgelerindeki kürt savunma güçleri ypg ve ypj zaten aynı bölgede yaşayan süryanilerin oluşturduğu askeri konsey ile birlikte hareket ediyordu.
    suriye arap koalisyonu diye anılan şemsiye örgütlenme içinde ise açıklamaya göre cayş el tuwar, burkan el fırat, el sanadid, el cezire tugayları adlı gruplar

bbc
  • dünyanın dört bir tarafından toplanmış cihatçı katillere karşı hergün yeni bir mevzi kazanarak ilerliyorlar.

http://haber.sol.org.tr/…sid-uyesini-oldurdu-135110

(bkz: suriye halkı)
  • ypg terör örgütünü içeren oluşum.
    yakın zamanda esad tepelerine bindiğinde where is us air force diyerek kahramanlıklarını taçlandırırlar.

kısacası, abd maşalarının bir grup altında toplanmaları sonucunda oluşturdukları master maşa .
  • neymiş, "demokratik bir ülkeyi savunan güçlerin askeri kanadı" imiş. a canım benim, yirim ben cia demokrasisini, yirim.
  • evladım cihatçı'dan, kafa kesenden, emperyalist beslemesinden demokratik güç mü olur?

suriye halkı suriye'nin tek demokratik gücüdür.

laiklik için savaşan ve yurtları için savaşan genç kadın ve erkekleri bu gücün parçasıdır.

bu demokratik güç algısı artık değişecek.

ışid, el nusra ve öso'ya karşı savaşan suriye halkı dışında bu ülke de demokratik güç yok.

"30 ekim cuma günü haliç kongre merkezi'nde komünist partisi tarafından yapılan etkinliğe katılan suriye komünist partisi merkez komite üyesi cemal ahmet seyit yusef "inanıyoruz" diyenlerdendi.

konuşmasına "halkı ve ordusuyla birlikte direnen suriye komünist partisi'nin üyelerinden yoldaşça, dostça selamlar." sözleriyle başlayan yusef, " suriye komünist partisi suriye halkının duruşuna güç katmak ve emperyalist, siyonist ve gericilere karşı duruşta suriye'deki diğer bütün yurtseverlerle omuz omuzadır. sadece vatani görevini değil, aynı zamanda enternasyonalist görevini de yapmaktadır." dedi."

http://haber.sol.org.tr/…iye-boyun-egmeyecek-134770

ışid'e karşı tek gerçek savaşı suriye'liler veriyor. gerisi boş.

http://haber.sol.org.tr/…sid-uyesini-oldurdu-135110