şükela:  tümü | bugün
 • hükümetimiz mezhepçilik yaparken, sınır komşumuz olan ülkedeki iç savaşta belli bir kesimi desteklemekle kalmayıp silah verip, ülkesinde askeri kamp kurmalarına izin verirken ucunun bize dokunmaması imkansızdı zaten. (#30258180)
 • hakkında manufacturing dissent adında bir belgesel yapılmış (lizzie phelan ve mostafa afzalzadeh tarafından):

  http://www.youtube.com/watch?v=dwv7jxgpxli
 • ülkemizin muhaliflere destek vererek bir güzel kızıştırdığı savaştır.
 • romanları olmayacaksa kendisi de olmayacak savaş.

  oysa ispanya iç savaşı için:
  (bkz: l'espoire)
  (bkz: for whom the bell tolls)
  (bkz: homage to catalonia)
  (bkz: ou tu porteras mon deuil)

  şiirler, resimler, filmler bir kenara.
 • bu savaş sırasında* türkiye topraklarına esad rejiminin havan topu isabet edince "egemenlik alanımızı ihlal ediyorlar" diyen türkiye hükümeti muhaliflerden geldiği belli uçaksavar mermisi* konusunda gıkını çıkartmadı. hoş zaten ülkesinde besleyip her bir muhalif askere aylık maaş bağlayan türkiye hükümeti, savaşın da bir tarafında neredeyse fiilen yer alıyor.
 • diplomasiye gölge ülke doktrinini kazandırmış savaştır. abd (+israil) ve rusya sıcak temas ve karşıtlıktan kaçınmak adına türkiye ve iran üzerinden yönlendirme ve politika uyguluyor.

  her şey hesap edildiği gibi. esad'a rusya desteğine karşı içten kurtarılmış bölgelerle sıyırıp çıkarmaya çalışılacak. yani esad aniden silinip gitmeyecek. zaten genelde suriye dışında korunuyor. zamanla meşruiyetini kaybedecek. aniden muhalif kesim başa geçecek. iç savaş bitmeyecek tabi.

  vaziyet iyi değil. bir an önce barışın ve sukunetin gelmesini diliyorum. çoluk çocuk ortalıkta telef olmuş vaziyette. tam bir cehenneme dönmüş durumda.
 • olaya kürtler açısından bakınca iki ucu boklu değnek olduğunu görebiliyoruz. şu an kürt kontrolü altında olan bölgeler esad tarafından bilinçli olarak kürtlere bırakıldı, zira esad iki cephede birden savaşmak istemiyor. öso teröristleri ise halihazırda kürtlere saldırmaktalar. ancak bölgede kürtlerin tartışılmaz üstünlüğü söz konusu. diyarbakır'da yaşadığım için bölgeden haberler alabilmekteyim. bana gelen haberlerin tümünde, kürt bölgelerindeki öso teröristlerinin perişan halde olduğundan bahsediliyor. o halde öso'nun kürtlere düşman olduğunu açıkça söyleyebiliriz.

  ama işin bir de öbür yanı var. esad bu bıraktığı bölgelerden asla vazgeçmeyecektir. savaşı esad'ın kazanması durumunda bir süre sonra gözünü batı kürdistan'a dikecek ve saldıracaktır. bu durumda biz kürtlerin işine gelen şey, bu savaşın uzadıkça uzaması, bu süreçte orada güçlenmemizdir. zaten bu sürecin adımları atıldı. daha birkaç gün önce güney kürdistan ile batı kürdistan arasında sınır kapısı açıldı, güneyli peşmergeler çoktan beridir kardeşlerinin yanında ypg saflarında savaşmaktalar. ypg ise bir süredir ordulaşma kararı aldı.

  yani sözün özü, uzaması durumunda kürtler için güzel gelişmelere sahne olacaktır.
 • internet sayesinde her iki tarafinda ne kadar acimasiz oldugunu gordugumuz savas. kelimeler kifayetsiz olumler, tecavuzler karsisinda.kendi insanina nasil ates eder bir insan? kendi ideolojileri ugruna masum halk ortada tost olmus. hayatmda insaligimdan hic bu kadar tiksinmemistim. insanlar ceset olmus aglayanlari bile yok. sardalya konservesinde gibi kan icinde yuzuyorlar. sadece youtubeda iki dakika bakmak yeterli dehseti gormek icin. akil almiyor. en tehlikeli tohum fikirdir derler. ne zaman biter bu siddet de bildigim sey su. ben insanligimdan istifa ediyorum. ben insansam hayvanlar da hayvansa bunlar ne be kardesim. iki tarafinda ben ....

  bir de taraf tutanlar var ya. asil buna guluyorum. iki kasap mezbahaya cevirmisler ulkeyi.benimkisi daha iyi diye sidik yaristiriliyor bir de. ha yakinda turkiye'ye de sicrar mutlaka. belki ders aliriz da sadece insanligimizi hatirlariz. ama zannetmem. biz kalpleri nasirlasmis bir neslin evlatlariyiz sonucta. ideoloji ugruna insanlarin ne kadar aptallastigini unutmamak lazim. bir profesorumun guzel bir lafi vardi. bununla noktalamak lazim.

  ideoloji bir ag gibidir, sizi yakalar ve bir daha birakmaz.
 • lübnan üzerindeki etkilerini görmek, mezheb ve din denen iki olgunun bölgedeki gücüne bir kez daha şaşırmak için;

  http://www.newyorker.com/…anons-prime-minister.html

  olan (bildiğim kadarı ile) lübnan'da barış içinde yaşayan farklı dinden, mezhepten insanlara olacak. ona yanarım.
 • türkiye'ye yerleştirilen patriotların da sonucuna pek etki etmeyeceği ifade ediliyor. http://goo.gl/rnkhl