şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu iç savaş bir abd projesidir. yani bop. oyunlar ve adımlar 25 yıl süreceği planlanan bu projenin istediği şekilde atılıyor.
  kolay olmasa gerek suriyede de iç savaş çıkartmak. çünlü demir yumrukla yönetiliyordu. kapalı bir rejimdi. ilk etapta mezhepçilik pompalandı. oradaki sünni halka '' yakında şam camisinde namaz kılacağız'' , '' sınırlarımız size açık '' denilerek sünnü çoğunluk nusayti azınlık yönetimine karşı kışkırtıldı. türkiye topraklarında eğitilip silahşandırılan silahlı öso adındaki cihatcı gruplar devşirilerek suriye ordusuna savaş başlatıldı. ve ardından mezhep savaşı, bombalanan şehirler, türkiyeye göç dalgası , emperyalistlerin kurdukları üsler ve oyunlar.
  umarım aynı oyunları türkiyeye oynamazlar. çünlü savaş berbat birşey. hele iç savaş.
 • (bkz: tamam)
 • suriye iç savaşı, avrupa'yı rusya doğalgaz tekelinden kurtarmak için çıkarıldı diye düşünüyorum.

  ama savaşı kimin çıkardığını söylemek oldukça zor. eğer esad kendi topraklarının üzerinden doğalgaz geçişine izin verseydi sanırım bu savaş hiç çıkmazdı. ama veremedi. neden mi izin veremedi?

  basitçe düşünürsek, olayların gelişimine bakarsak bunun tek bir cevabı var.

  rusya.
 • bir gecede saat tam 12'de 300 bin twit atıldı ve ardından olaylar çıktı. suriye iç savaşı twitter'da başladı.
 • esad’ın sözünü verdiği siyasi reformlar aksi yönde kendini gösterince 2011 mart ayı halkın yapılan askeri baskıya karşı rahatsızlığını dile getirdiği yıl olmuştur. olayların patlak vermesi ise iki kadın doktorun telefonda rejimle ilgili konuşması ile başlamış ve bir grup çocuğun (12-13 çocuğun olduğu söyleniyor ancak farklı kaynaklarda sayı 15’e kadar çıkıyor) okulun duvarına rejimle ilgili yazı yazmaları ile krize dönüşme noktasına gelmiştir. telefonları dinlenen iki doktor aralarında “hüsnü mübarek düşmüş, darısı bizim başımıza...” diyerek esad rejiminin de düşmesini istediklerini dile getirdikten sonra bu iki doktor tutuklanmış ancak ertesi gün serbest bırakılmıştır. tutuklu kaldıkları süre içinde işkenceye maruz kalmışlardır. tutuklanan kadınların biriyle akrabalık bağları olan 12 -13 çocuk bir okulun duvarına “halk, düzenin yıkılmasını istiyor.” yazmışlardır ki bulogan sözünü tutmayan ve baskıcı olan liderlerinden gikâyetçi olan arap ülkelerinde yaygın bir slogandır. ardından bu sloganı yazan çocuklar okul müdürü tarafından teşhis edilip çocuklar istihbarata müdür tarafından şikâyet edilmiştir; bu şikâyetin ardından çocuklar da tutuklanmış ve işkence görmüşlerdir. çocukların tutukluluk süresinin uzamasından sonra deraa şehrinin (bu olay deraa şehrinde meydana gelmiştir) ileri gelenleri çocukların durumunu merak edip atıf necib’e (tümgeneral, deraa siyasi güvenlik gubesi eski başkanı) çocukların serbest bırakılıp bırakılmayacağını sormaya gittiğinde kendilerine hakaret edilmişti. bunun üzerine yine aynı grup deraa valisi faysal kelsüm’e gidip tutuklu çocukların durumunu sorunca kendilerine vali tarafından da hakaret edilmiş ve valinin makamından kovulmuşlardır. bunun üzerine hakarete uğrayan heyet (kentin aşiret reisleri) öfkelenip valiyi cuma namazından sonra dövmüşlerdir, bu olayın üstüne valinin korumaları halka ateş açmıştır bunun sonucunda dört kişi hayatını kaybetmiştir.
  iç karışıklıkların hiçbir sorun yokken patlak vereceğine inanmak olayları doğru analiz etme yolunda büyük bir engel teşkil eder. esad rejimin halka yaptığı baskılar (özellikle sünnilere) halkı zaten isyan noktasına getirmiştir fakat olayların başlaması okul duvarına yazı yazan çocuklara işkence edilmesinden sonra ve bu çocukların ailelerinin ayaklanmasından sonra başlamıştır.
  rejime kaşı ailelerin sokağa dökülmesinden sonra bu ailelerin üzerine tankla gidildiğinde isyanlar ses getirmeye başlamıştır. ancak iç karışıklıkların iç savaşa evrilmesi 2012 ocak- nisan ayları arasında suriye’de çatışan taraflara dış ülkelerden silah yardımı yapılmasıyla olmuştur ve 2013 mayıs –ağustos ayları arasında bm’nin ölü sayısını 80.000 olarak bildirmesi ile savaşın bir yıllık ciddi kaybı gözler önüne sermiştir.
 • siyonizm başka niye cıksın emmi
  alt yapısı uzunca bir zaman önce hazılarlandı.
  akp iktarıda bu hazrılık sürecinin bir ürünüdür mesalla.
  türkiyede dinci mezhepci bir hükümet lazımdı. yoksa daeş'e ösö'ye el nusra'ya kim destek sağlayacaktı. suriye savaşına karşı cıkacak. kemalist ulusalcı tayfayıda 50 yıllık birkim olan feto cüler kullanılarak pasivize ettiler. ama yakında suriye kurtulur. savaş biter. suriye halkı direndi ve kazandı. bakalım cöplüğe ve borca batan türkiye nasıl kurtalacak şimdi ki sorun budur.
 • stratejik derinlik sahibi bazı komşu ülke profesörlerinin kana susamış ithal cihatçı vahşilere destek olması ve onları gazlaması savaşın çıkmasını bilmem ama büyümesine sebeptir. tarih mutlaka onları yargılayacak ve en azından tarih kitaplarına hak ettikleri şekilde girecekler.
 • bugünkü 'sarı yelekler' geçmişteki 'gezi parkı eylemleri' onlardan önceki 'arap baharı' protestoları tarzında halkın beşar esad'ı protesto etmesinden kaynaklı olarak esad yönetimindeki kolluk kuvvetleri halkın isyan ettiği sonucuna kapılarak isyanı bastırmak amaçlı toplu katliamlara başladıktan sonra sivil gruplar radikalleşti ve muhalif kanadı oluşturdu. sonrası ise malum.
 • der anın cocukları yüzünden
  2011 yılının mart ayında suriye'nin güneyindeki der'a şehrinde, tunus ve mısır'da gerçekleşen halk ayaklanmalarından etkilenen ve suriye rejiminin baskılarından bunalan 14-15 yaşlarındaki çocuklar, baas rejimini eleştiren duvar yazıları yazarlar. çocuklar tutuklanır ve işkenceye maruz kalır. aşiret yapısının güçlü olduğu der'a'nın aşiret reisleri aynı zamanda beşşar esad'ın teyzesinin oğlu olan, der'a kenti muhaberat başkanı atıf necip'ten çocukları isterler. atıf necip aşiret reislerini rencide eder ve çocukları vermez.
  https://www.youtube.com/watch?v=62ecg944ojy