şükela:  tümü | bugün
 • justin raimondo's syria conspiracy theory: israel behind uprising
  paleo-conservative blogger justin raimondo of the website antiwar.com has written a column "speculating" that israel is behind the uprising in syria and charging that protesters (whom he calls "armed gangs"), and not the assad regime, are responsible for the violence. (read here.) raimondo writes:

  with the palestinians about to declare their independent state, and the un ready to endorse it, the temptation to create some kind of diversion is likely to take hold of the israeli leadership. indeed, i would speculate it already has. those "armed gangs" didn’t come out of nowhere, and it wouldn’t be the first time the israelis demonstrated how far their reach extends inside syria.

  raimondo, after thus "speculating" about israeli culpability for the syrian conflict, goes on to further speculate about israel's motives and about american involvement.

  syria’s ally, iran, is the real target of what looks to me like a coordinated effort to sow chaos in the region: the idea is to draw the iranians into a proxy war in support of the regime, and lay the groundwork for an all-out us-israeli attack on tehran. the encirclement of the iranians is proceeding apace, with the israelis on the front line, the americans in iraq, afghanistan and, increasingly, pakistan. with israel’s powerful lobby in the us relentlessly demanding that washington "do something" about the iranians, and the growing deluge of phony "intelligence" supposedly proving they have an active nuclear weapons program, it seems like just a matter of time before the fuse is lit and the region explodes. obama’s demand that assad step down is a giant step forward on this road.

  oddly, considering the seriousness of raimondo's charges, he offers no evidence of their truth beyond his imputation of israel's motive, i.e. that it might want to overthrow assad to facilitate war against iran. one could say that raimondo takes quite a risk by putting his reputation on the line to promote a conspiracy theory for which has no evidence other than his speculation that it may be so. but that is raimondo's reputation and his stock in trade. he reaches the conclusions which suit with his ideological bias, then states that, while he cannot prove his conclusions true, they certainly make sense to him.

  i suggest that raimondo ask the syrian people how much sense his conspiracy theories make. that raimondo rhetorically throws the syrian protesters to the wolves of the assad regime by accusing them of being "armed gangs" and zionist dupes, and that he rationalizes this position as being anti-war, show that peace advocates are sometimes not the humanitarians they claim to be.

  http://adamholland.blogspot.com/…ia-conspiracy.html
 • birtakım ulusallamacı, alevi, baasçı kütleyle aynı şeyi düşünmekten yeğdir. ayrıca israil bizimle aynı şeyi düşünüyorsa onun sorunu biz netiz esad ve yönetimi adi katliamlarına son versin ve defolsun gitsin. o kadar.
 • gerçek bir yobaz değildir.

  gerçek bir yobaz olsa suudi arabistan, katar, bahreyn ve diğer türlü emirlik, krallık, şeyhlik, bokluk, püsürlük rejimler ile aynı kayığa binmezdi. "israil ve abd ile aynı safta durmaz" demek bile zül addedilirdi.

  bunlara yobaz değil de tosuncuk demek daha doğru bir yaklaşım. çobanları tayyip "beşşar esed aile dostum" dediğinde "esed bizim canımız", tayyip "esed zalim bir diktatördür" "dediğinde "kahrolsun esed" korosu oluşturanların, israil ve abd'nin kadim müttefikleri arap diktatörlükleri için iki satır eleştiri yapmamış olmaları dertlerinin ezilen kardeşleri olmadığını net bir şekilde göstermektedir. çobanlarının stratejik ortağı abd ırak'ta mezalimin dibini araştırırken, halihazırda afganistan ve pakistan da her gün onlarca masum müslümanı katlederken, bahreyn'de azınlık diktasına karşı gösteri yapan muhalifler suud askerleri tarafından öldürülürken gıklarını çıkarmayanların gerçek bir yobaz olmaları mümkün değildir.

  yo dostum yoo. bunlara yobaz dersen ben ve benim gibi gerçek yobazlara haksızlık edersin. sana göre her müslüman şakirt ve yobaz. (bkz: düz adam) hayır belki inanmayacaksın ama biz hepimiz aynı değiliz. özel de yüzlerce fırka, grup, cemaat, tarikat, parti ayracımız var gibi gözükse de 21.yy itibari ile son tahlil de ikiye ayrılırız. işbirlikçi olanlar ve işbirlikçi olmayanlar.

  öküz namzedi tosuncuğa özel not: hayır dostum esed hayranı falan değilim. irancı yahut şii falan da değilim. sen suriye ile birlik şarkıları söylerken de suriye rejiminden hoşlanmıyordum bu günde. ben sadece bu arap baharı denen devrimlerin neden israil ile kanka olan rejimlerin semtlerine uğramadığını (bkz: suudi arabistan), (bkz: ürdün), (bkz: katar), (bkz: uzar gider), uğrayan yerler de ise kanlı bir şekilde bastırılırken (bkz: bahreyn), (bkz: yemen) senin burada ki devrimler için neden heyecan duymadığını sorguluyorum. cehaletin verdiği saflıkla esed'e gider yapan kardeşlerim ile tüm mazlum coğrafyalar ile birlikte suriye için endişe duyan kardeşlerimi öküz ve tosuncuk yakıştırmalarından tenzih ederim.

  son olarak ısrarla (bkz: siyonizm kadro değiştiriyor)
 • emre aydın dinlemeden güne başlamayan yobazdır. sakalları var bi de bunların.

  http://fizy.com/#s/1joyhb

  edit: sakal demişsin ama çember hafız. top sakallı olunca devrimci olunuyor biliyosun.
  edit2: okunmuş mu reyiz?!!1111
  edi3: geç babam.
 • bunlardan sözlükte çok varmış gibi geliyor olması çok entry girmelerinden kaynaklanmaktadır. akp'ye oy verenler arasında suriye'ye müdahaleye karşı çıkan pek çok kişi var.
 • sözlükte sürüsüne bereket olan gerici-faşist odaklar.
 • unutulmaması gereken bir yobazdır.

  (bkz: tarihe düşülen not)
 • bop* eş başkanına 12 yıl boyunca oy atan yobazdır.

  libya da amerika, israil vs. ile beraber hareket etmiş, malatya'ya amerika ve israil ile beraber füze bilmemnesi kurulmasına ses etmemiştir.

  sorsan, amerikan israil düşmanıdır, götüm.

  bop resmi sayfası; http://www.usmep.us/