şükela:  tümü | bugün
 • istiklal caddesi'nde, gönül sokak ile derviş sokak'ı bağlamaktadır. içinde kürkçüler ve dericiler yoğunlukludur.
 • yakında pek funky bir mekana kavuşacak olan pasaj.
 • girisi cok kucuk olmasina ragmen pasajin icinden merdivenle alt kata inildiginde, eski giysilerin ve antikalarin satildigi kuf kokusuyla rahatsiz eden buyuk bir magazanin da bulundugu pasaj.
 • istiklal caddesi'nin icine gomulse de kimilerine gore "plaza"dir ayni zamanda. zira, yasatilan bircok kucuk ermeni gazetesine ev sahipligi yapan pasajdir. yazi isleri muduru, kose yazari, sahibi, bir turlu alinamayan reklam muduru ve daha cokca seyinin sahibi tek kisi olsa ve bu tek kisi tum "okurlarinin" mahlasini ezbere bilse de giris yapilan bu guzel "plaza" halen bazi gonullere hayat vermekte ustadir.
 • giri$i, beyoğlu'ndaki rus konsolosluğu'na sırtınızı verince kar$ıda sağ taraftadır. bir kapısı istiklal'e açılır (http://img136.imageshack.us/…3/ciiteesyrie02wr0.jpg) diğeri ise gönül sokak'a açılır. yanılmıyorsam bir tane daha kapı vardı.

  -------------
  ahanda copy paste:

  "istiklal caddesi'ni bir taraftan timoni sokağa (gönül sokak) diğer taraftan da derviş sokağı'na bağlayan suriye pasajı, 1908 yılında inşa edilmiş. altı çarşı, üstü konut olmak üzere üç ayrı bina olarak yapılmış. bu binalar birbirine sonradan bağlanmış.

  1911 yılında burada santral sineması (cine centrale) açıldı. beyoğlu’nun lüks parfüm kokan, tertemiz sinemalarına göre daha ucuz bir sinema idi. oldukça eski filmler gösterirdi. adı 1925’de şafak, 1928’de cumhuriyet olan sinema zafer sineması adıyla kapandı.

  1875’den 1964’e kadar fransızca yayınlanan istanbul (stamboul) gazetesinin matbaası bu pasajdaydı. apoyevmatini adlı rumca gazete hala burada yayımlanıyor. 07.00-21.00 arası açık olan suriye pasajı, kürkçüleri ve dericileriyle hala ayakta…"
 • mekanların nasıl dayandığını anlamadığım,ne zaman gitsem ya boş ya da birkaç kişi oturuyor.çay içip sakin bir ortamda sohbet için birebir.