şükela:  tümü | bugün
  • gaziantep'te var böyle bir uygulama. suriye plakalı araçlara 27 saa ile başlayan plâka veriyorlar. hatta araç muayene istasyonlarında muayene oluyor araçları. sanırım şehirde artan tepkilerden dolayı böyle bir karar alındı
  • kilis'te de yapılan uygulama. 79 saa ile başlayan plaka veriliyor
  • türkiye'nin yarısına yakın ilinde başlamış olan uygulama. istanbul'da, izmir'de 34 saa 001, 35 saa 001 gibi 3 harf (ilk harfi s) ve 3 rakamlı plakalı araçları görürseniz bilin ki bu araçlar suriye'den gelmiştir.
  • istanbulda da 92 ile başlayan gördüm ancak harflerine dikkat etmedim.
    adamlar bildiğin çöktüler.
  • kayıt altına alınan araçlara saa 001'den szz 999'a kadar plakalar veriliyor.
    içişleri, suriye plakalı araçların takibi için 3 nisan’dan itibaren türk plakası alma zorunluluğu getirdi. doğu illerinde hatta istanbul’da binlerce suriye plakalı araba yollarda dolaşırken, sadece 1.915 araç türk plakası aldı.kayıt altına alınan suriyeli araçlara il kodundan sonra geçici tescil olarak saa 001'den szz 999'a kadar sıralı plakalar veriliyor.
    başbakanlık basın yayın ve enformasyon genel müdürlüğü ise plaka veriliş anının fotoğraflarını twitter’dan yayımladı. alınan bilgilere göre gaziantep emniyet müdürlüğü tarafından 2 bin 76 suriyeli’nin aracına geçici türk plakası takıldı.
  • kaza vesair durumlarda ihbarda bulunmak isteyen vatandaşların suriye plakalarını okuyamamaları nedeni ile yapıldığını düşünüyorum, çünkü herkes bu araçların suriyelilere ait olduğunu yine öğrendi, gizlemek maksadı ile olmaması lazım.

içlerinde sadece suriye değil ırak plakaları da var olsa gerek, erbil plakalı bir araba görüyordum bizim orada, göremez oldum.
  • doğru bir uygulamadır.

ama biraz daha beklesek, dedelerinin mezar taşını okuyan nesiller yetişince gerek kalmayabilirdi.
  • bir süre beraber çalıştığımız gaziantep'li bir kazan firmasının teknikerinden öğrendim bunu şehirleri hakkında konuşurken epey bir süre önce. sonrasında internet araştırmaları ve etraftaki "il kodu s-iki random harf (hercihen aa) numara" plakalı arabaları kullanan tiplere baktığımda ufkum açıldı resmen. daha bu akşam çeşme otobanı'nda "33 saa" plakalı bir hyundai elantra hatchback'te (türkiye piyasası'nda yoktu) denk geldim ve içinde 4-5 erkek, orta şeritte sakince gidiyorlardı.