şükela:  tümü | bugün
 • erdoğan'ın yeni çılgın projesi. suriye'de güvenli ve terörden arındırılmış bir bölge yaratıp burada sıfırdan bir şehir imar edip suriyeli mültecilerin 1 milyon kadarını oraya nakledecekmişiz. daha sonradan 1 milyon suriyeli mülteci daha gönderecekmişiz. erdoğan projenin bedelini 26 milyon dolar olarak açıklamış ancak ekonomi uzmanı ege cansen'e göre bu meblağ minimum 53 milyar dolara patlar.

  ayrıntılı analiz ve eleştri burada:

  https://www.sozcu.com.tr/…dan-sehir-kurmak-5372776/
 • linkteki yazıya göre erdoğan bu projenin maliyetini 26.4 milyar dolar olarak açıklamış. yazıyı yazan beyefendi ise o zaman 2 milyon kişi için kabaca 53 milyar dolar olacağını söylemiş.

  kendi entry'sini belki düzeltmek ister diye başlığı açan arkadaşa mesaj atmak istedim ama mesaj alımı kapalı. umarım bu giriyi görür de düzeltir.

  türkiye'nin kasasında toplam kaç dolar var ki diye merak ettirmiş projedir.
 • şakkadanak kurulur ne var.
 • adam diplomasiyi bile betonla yapıyor. böyle aşkı tarih yazmadı.
 • evet, bir tek leylek kalmisti zaten...
 • istanbul? istanbul üvey evlat mı? bugüne kadar suriyelilere harcandığı iddia edilen paralarla ikinci bir istanbul yapılırdı, en azından riskli tüm binalar yeniden inşa edilmiş olurdu.

  70 m2lik 42 adet daire bulunan 1. sınıf konut binası 3 milyon tl'ye mal oluyor. (bakanlığın 2019 inşaat maliyetlerine göre) (70 m2 özelikle aldım, yeter işte, depreme dayanıklı küçük dairede oturmak ezilme korkusuyla yaşamaktan iyidir)
  - 10bin adet bina 30 milyar tl'ye yapılır.
  420 bin daire eder, 4 kişilik ailelerden 1,6 milyon kişinin güvenli evlerde oturması sağlanır. en büyük riski taşıyan tüm eski binalarda yaşayanların hayati riski giderilmiş olurdu. şimdi deprem olursa aynı binalar gene yapılacak, aynı paralar gene deprem konutlarına gidecek. (parayı geç, ölenler olacak. ama o önemli değil. para önemli.)

  suriyelilere kaç para harcadık demişti bizimkiler?
 • benim halkıma kullanmayan , benim vatandaşıma faydası olmayan söylem. suriye'nin toprak bütünlüğünü hedef almasaydık 5 milyon mülteci ve bir ton masraf bize kaçmazdı.

  dış siyaset bu yüzden önemli. ah liyakat ah.

  --- spoiler ---

  hayaller şam'da cuma namazı kılmak. gerçekler bize kaçan masraflar..

  --- spoiler ---
 • burada gerizekalı olan muhalefettir.

  iq'su 80lerde gezmeyen bir muhalefet olsa sabah akşam hükümetin gereksiz harcadığı paraları halkın yoksulluğuyla kıyaslardı.

  "sen açken bak bu nerelere ne paralar harcıyor" mesajını hiç durmadan pompalardı. artık hangi mecrada buluyorsa imkanı.