şükela:  tümü | bugün
 • https://youtu.be/xpkchs241ro

  rusya savunma bakanlığı sözcüsü igor konaşenkov, suriye’nin duma ilçesine yapıldığı iddia edilen ‘kimyasal saldırının sonuçları’ ile ilgili çekimde yer alan kişilerin videonun kurgulandığını anlattıklarını belirtti.

  video zaten yukarıda, haydi bakalım, hem yalan üzerine saldırı yap hem saldırın puskurtulsun... sonra hiç bir şey olmamış gibi kahraman tavırlarına devam et.

  not: incirlik üssü kapatılsın.
 • 7 nisan 2018 duma'da kimyasal silah saldırısı iddiası sonrası dün bölgeye giden ingiltere'nin the independent gazetesinin tanımış yazarı ve ortadoğu uzmanı robert fisk'in aktardıklarına göre olmadığı bir daha kanıtlanmıştır.

  robert fisk kimyasal saldırı olmadığını belirtiyor ve şunları söylüyor:

  --- spoiler ---

  1. görüntüler gerçekten bu hastanede çekilmiş.

  2. fisk'in konuştuğu doktorlar, o gün hastaneye getirilen çocukların öksürdüğünü ve tükürük saçtığını anlattı.

  3. hastalar bölgedeki topçu ateşinden ve tozdan etkilendikleri için hastaneye getirilmiş.

  4. bir kişi "gaz, gaz" diye bağırarak paniğe neden olmuş, bu yüzden doktorlar kimyasal silah saldırılarında izledikleri prosedürü uygulamış ve hastaları yıkamaya başlamış.

  5. klor gazı saldırısı olmamış.

  --- spoiler ---

  asıl kaynak:

  https://www.independent.co.uk/…mascus-a8307726.html

  türkçe kaynak ve çeviriler;

  https://odatv.com/…-o-hastaneye-gitti-16041823.html

  https://twitter.com/…ucuk/status/985930550736236549
 • ırakta da aynı şeyler yaşanmıştı. tarih tekerrürden ibarettir. ama ne pahasına olursa olsun o suriyeye demokrasi gelecek.

  edit: burada bahsedilen demokrasi ironiktir. ırak, libya ya ne olduysa o olacak ve tüm dünya vah vahlar eşliğinde seyredecek.
 • eksi sozluk geleneksel esed aklama basliklari devam ediyor. rusya dahi kimyasal kullanildigini kabul ederken hala burada esed'in picleri katliami yalanlamak icin yirtiniyor. mezhepcilik boyle bisey demekki.
 • opcw yani kimyasal silahların yasaklanması örgütü baskani ahmet üzümcü'nün yaptigi aciklamaya gore duma'ya girislerine izin verilmemis. neye gore yalan cikti deniliyor? opcw ya bu, dalga mi geciyorsunuz?

  --- spoiler ---

  kimyasal silahların yasaklanması örgütü (opcw) başkanı ahmet üzümcü, kimyasal saldırı iddialarını araştırmak üzere suriye'ye giden heyetin duma kentine erişimine henüz izin verilmediğini açıkladı.

  ahmet üzümcü, şam yönetiminin, suriye'ye giden opcw heyetine duma bölgesindeki güvenlik sorununun halen devam ettiğini ilettiklerini söyledi.

  üzümcü'nin verdiği bilgiye göre, suriyeli yetkililer olayla ilgili 22 tanığın başkent şam'a getirilmesini önerdi.

  opcw heyeti, kimyasal saldırı iddialarını incelemek üzere geçen hafta suriye'ye gitmişti.

  ingiltere başbakanı theresa may avam kamarası'ndaki konuşmasında rusya'yı, duma'daki saldırı ile ilgili gizleyen suriye hükümetini desteklemekle suçladı. theresa may, rusya ve suriye'nin, opcw heyetinin saldırı bölgesinde bilgi toplamasını önlediğini söyledi.

  bbc'nin hardtalk programına konuşan rusya dışişleri bakanı sergey lavrov ise bu iddiayı reddetti. sergey lavrov, duma kentinde kimyasal saldırı düzenlenmediğini söyledi.

  lahey'deki büyükelçiler toplantısı gergin geçti
  opwc üyesi ülkelerin büyükelçilerinin bugün lahey'de yaptığı toplantıda da duma'daki saldırı sonrası suriye'de yaşanan gelişmeler ele alındı.

  toplantıya katılan ingiliz temsilci, opcw araştırma ekibinin duma'ya gidişine izin verilmediğini söyledi.

  abd temsilcisi ise rusya'nın duma'daki kanıtlara müdahale etmiş olabileceğini savundu. amerikan büyükelçisi, opcw'yi "suriye'nin kimyasal terör rejimini kınamaya" çağırdı.

  rusya temsilcisi ise iddiaları reddetti. rusya dışişleri bakanlığına göre, opcw heyetinin duma yolculuğu abd, fransa ve ingiltere tarafından gerçekleştirilen misilleme saldırısı nedeniyle ertelendi.

  rusya dışişleri bakan yardımcısı, araştırma ekibinin duma'ya gitmesi için birleşmiş milletler'in (bm) iznine ihtiyacı olduğunu ve opcw'nin bu izni almadığını söyledi.

  ingiltere büyükelçisi ise opcw ekibinin araştırma için bm iznine sahip olduğunu söyledi.

  rus temsilci ingiltere'yi "uluslararası toplumla dalga geçmekle" suçladı. rusya büyükelçisi'ne göre misilleme harekatına meşruluk kazandırmak için kimyasal saldırı iddiaları gündeme getirildi.

  ingiliz temsilci ise opcw üyelerinin birçoğunun sorumluluktan kaçtığını savunarak, üye devletlerin kimyasal silahların kullanımına çok uzun zamandan beri yeterince karşı olmadıklarını söyledi.

  ingiltere büyükelçisi, suriye gibi ülkelerin tekrar zehirli gaz kullanma riski bulunduğunu belirtti.

  bm ve opcw'den bir ekip, geçen yıl suriye rejiminin sarin gazı kullandığını belirtmişti.

  ingiliz büyükelçisine göre, son dört yılda opcw'ye suriye'de kimyasal silah kullanıldığına ilişkin 390 rapor iletildi.

  ancak bu raporların doğru olup olmadığı belirsiz.

  --- spoiler ---
 • - bölgeye kimyasal silahların yasaklanması örgütü ekibinin girmesini engelle
  - önce sen git durumu kolaçan et sonra ekibe ilerisi için izin tarihi ver. kimyasal kullandık mı lan yoksa? emin ol! olm bunların hangisi kimyasal silahtı lan? sarı olan mı gri olan mı? artık üstüne yaz hepsinin!
  - kimyasal silah kullanılmadığı ortaya çıkarsa öldürülen çoluk çocuk sivil hepsini aklamış olursun, bu iyi bak bunu not al.
  - sonra ver coşkuyu, yapıştır varil bombasını, patlat çocukların kafasını. kimyasal kullanma ama adamlar kıllanıyor. onun haricinde her şey mubah. hatta kimyasal kullanmadığımız için teşşekkür talep et.
  - türkiye'de bizi sevenlere de selam söyle hatta bir sonraki böcek temizliğini (çoluk çocuk katliamı) onlara ithafen yap çünkü eşi benzeri, olmayan bir yavvvvşaklık ve onursuzluk yapıyorlar, hakettiler. bizi sonuna kadar desteklediler, toz kondurmadılar, yaptığımız insanlık dışı olayları bile çarpıtıp alkış tuttular. helal!
 • alışıldıktır. bundan önceki kimyasal saldırı iddialarını hatırlayanlar var mı? mit profesörünün uçaktan atılan değil yerden patlatılmış silahlarla yapıldığını iddia ettiği?

  şurada (bkz: #67538153) üzerine bir entry, ve kaynağı da burada.

  esad'ın insanlık düşmanı bir katliamcı olduğunu haykırarak yüzlerce füzeyle yapılan saldırıları meşrulaştırmak da cabası, çünkü o füzelerin düştüğü yerde papatyalar açıyor. düşüyor mu böyle birader?
 • robert fisk hayatımda gördüğüm en kolpa gazetecidir. 7 yıldır suriye ile ilgili sözde bilgilendirme notları yazar. "gittim gördüm" falan der. ama ne hikmetse suriye'de bulunduğuna dair, bölgede çektiği tek bir kare fotoğrafı paylaşmaz.

  sürekli esed rejimi yanlısı yazılar yazar. tamam esedçi olabilirsin, türkiye'de de esed'in binlerce göt kılı var. bunu anlayabiliyorum fakat gazeteci olduğunu iddia eden bir kişi, neden bölgeden tek bir kare fotoğraf geçmez.

  ben şimdi esed rejiminin kimyasal silah saldırısıyla ilgili robert fisk'e neden inanayım? yıllardır suriye'de sivil yerleşim yerlerine kimyasal silahla saldıran esed değil mi? 2013'de doğu guta'ya düzenlediği kimyasal silah saldırısından sonra kıçını kurtarmak için rusya'nın arabuluculuğuyla elindeki kimyasal silahların bir kısmını abd'ye teslim eden esed değil mi?

  özetle;

  geçiniz.
 • --- spoiler ---

  orada olan bitene gozumuzle sahit olmadikca, kesinligine emin olamayacagimiz iddia boyutundaki haberdir.

  --- spoiler ---

  gibi şeyler yazan, yani bir olayı işine gelince kesin ama işine gelmeyince iddia olarak gören, işi gücü solculara bok atmak olan, büyük ihtimalle de sözlükte para karşılığında yazılar yazan mezhepçi işsizlerin gene hakkında bir şeyler saçmaladığı ve daha önceki kimyasal saldırı olayı gibi yalan olduğu ispatlanan olayın haberi.

  adamın işi gücü yok zafer kazanmışken kimyasal atacak. savaşın üzerinden 7 sene geçmiş ama kimyasal kullanmak 3 yıl arayla aklına sadece 2 defa gelmiş. allah akıl fikir versin. bu dinciler gerçekten ağlanacak haldeler.
 • abd'li kuruluş oan adına duma'ya giderek inceleme yapan pearson sharp, kasabada kimyasal saldırı olmadığını, cihatçıların "batılı güçlerin saldırması için" provokasyon yaptığını açıkladığı olaydır.

  ingilizce video:

  https://twitter.com/…raxo/status/986024406559453184

  türkçe çeviri:

  http://haber.sol.org.tr/…asal-saldiri-olmadi-235217