şükela:  tümü | bugün
  • sırf mezheplerinden dolayı değil hal ve tavırlarından dolayı eleştirdiğimiz, isteğimiz dışında ülkemize getirilen, kaynaklarımızı sömürmek dışında bir işe yaramayan, ana babalarının kendilerine hakim olamayıp tavşanmışçasına çiftleşip sokağa saldıkları "sözde" çocuklar.

suriyeli çocuk duyarı kasıp, suriyelileri evine almayan ekşicilere lanet olsun asıl. alın evinize koyniş koyniş yatın. madem üzülüyorsunuz bu kadar. az gezin bir ev tutun onlara. bir kere de prim yapmaya çalışmadan yardım elinizi uzatın ve kimse duymasın.

ayaklarınız yere mi basmıyor, hayal aleminde mi geziyorsunuz hemen gidip bir suriyeli kampını ziyaret edebilirsiniz. o zaman yapacak bir şey olmadığını anlarsınız.

suriyeli çocukları beslemek, eğitmek, barınma olanaklarını karşılamak ve hatta onlar için üzülmek bizim görevimiz değil. çünkü bu savaşı biz yapmadık. hiçbir tesisat hazırlanmadan şak diye getirildiler bir anda. sonra biz "vicdan" yapmak zorunda kaldık. sanki sorumlusu bizmişiz gibi.

şimdi koyun halkımız bu oyuna gene geliyor. açmayı çok sevdiği musluklarını açıyor ve zırıl zırıl ağlıyor. herkesi de "vicdan" yapmaya davet ediyor. yapmayanlar vicdansız ilan ediliyor, lanet olsun deniyor.

asıl size lanet olsun. cahillerden bıktığımızı dile getirdikten sonra bizi gaddar ilan ettiğiniz için size lanet olsun.

edit: ya kime soracaklardı lan ahır mı bu ülke elini sallayan giriyor. elini tek bir taşın altına koydun mu da konuşuyorsun suriyeliler hakkında. bir de solcusunuz diye ciyak ciyak bağırıyor. tabi onun kafasına göre iki görüş var sağ ve sol. böyle dersek solcu oluruz şöyle dersek sağcı oluruz dimi. bakmakla mükellefmişiz. sebep? insan değilmişiz. sebep? yüzümüze tükürülecekmiş suriyelilere bakmadığımız için. sebep? bu ülkedeki insanlar bitti mi? onlara yardım edebildik mi? suriyelilere senin gibilerin faydadan çok zararı dokunur be. kendi milletine hayrı dokunmamış tipler gelmiş burda saldırıyor. hadi işine.

edit2: entryimde tek bir solcu kelimesi kullanmama rağmen ısrarla benim solcu olduğumu söyleyen arkadaş troll müsün gerçek misin anlam veremedim. trollsen komik değil, gerçeksen çok vahim. biri şu çocuğu pistten alsın.
  • "ne demek efendim size mi soracaklardı getirilirken?" denilip kendilerine duyarlı olmamız ve yardım etmemiz gerekiyormuş.

sana mı soracaktım lan, kime duyarlı olacagımı ve yardım edecegimi?
    yardım edecek onca sefil gariban varken memleketimde üstelik!
  • gaziantep civarında içler acısı durumlarını görebilirsiniz. dünya güzeli çocukların nasıl kağıt toplama arabalarında ve seyyar tezgahlarda uyuduğuna şahit olabilirsiniz. işin tezat tarafına gelince ise zengin suriye asıllı insanların kendi halkına pislik muamalesi yapması. konu allah ve dinden açılınca adeta av görmüş şahin gibi saldıran bu topluluk yardım konularında ölü taklidi yapan ceylan gibidir.

lüks diye adlandırılan gözlük mağazalarına girip binlerce lira alışveriş yaptıktan sonra aç çocuğa döner almayacak kadar da vahşidirler.
  • elimizden geleni yapmamız gereken çocuklardır. ancak bu mecburi bir durum değildir. yardım etmeyen "insanlıktan" fiili olarak çıkartılamaz. ayrıca ne her yardımsever bir solcudur, ne de her solcunun yardımsever olma zorunluluğu vardır.

herhalde bize, halka soracaklardı lan! soracaklardı ülkenizde mülteci istiyor musunuz? kendilerine de soracaklardı biz bu insanlara bakabilecek miyiz? soracaklardı biz bu insanlarla nasıl başa çıkacağız; barınma, beslenme gibi fizyolojik ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağız?

insanlar memlekete resmen istiflensin, sanki ülkede başka sorun yokmuş gibi. kimse elini taşın altına koymasın, kendi halkımız sefaleti çeksin ama; suriyelileri görmezden gelmeyin kamu spotu ekranlarda dönsün, yazılar yazılsın, duyguları sömürülen insanlar yardıma zorlansın. hiç sonunu düşünmeden halka sormadan yenilen bokun pisliği gene halka temizletilsin. ne kadannn da zekisiniz gene?

bu duyar kasanlardan biri de çıkıp dürüst olmuyor; türkiye'nin dış politikasıyla desteklenen bir savaş sonucunda yurdundan olmuş çocuklara karşı vicdani sorumluluk duyuyorum demiyor.. çünkü göte göt demek yemiyor.

isteyen herkes kendince yardımını yapar, elinden geleni ardına koymaz ama diğer insanlara kimse karışamaz, kimse çığırtkanlık yapamaz.
  • ne ırkçılık ne mezhepçilik. sokaklarda dilenen , kapkaç hırsızlık yapan veya yaptırılan bir gruptan bahsediyoruz. çoğu arsız ve laftan anlamayan çocuklar veya gençler. kusura bakmayın ama ben suriyeden taa istanbulun bir ucuna savaştan kaçmaya değilde dilenmeye hırsızlık yapmaya gelen insanları sahiplenip acımam. nasıl oluyorsa çoğu da bu durumdan memnun. ışıklarda çimlere serilmiş bir suriyeli anne ve ışıklarda duran arabaların camlarını zorla silmeye çalışan küçük şen şakrak çocuklar. o zaman mecidiyeköydeki haplanıp aksam trafiğinde araba camlarını zorla silip ,zorla para almaya çalışan suriyeli olmayan gençleri de sahiplenelim.

yahu ne ırkçılığından ne hakaretinden bahsediyorsun? evet camları zorla silip para dilenen kapkaç yapan hırsız yapan sadece suriyeliler değildi ama ben yada sizler , bunu yapan türk kürt ya da her ne boktan ırktansa sizi gasp ettiklerinde bu gençleri kazanmalıyız eğitmeliyiz triplerine girmediniz. suriyeli olupta insan gibi yaşayan insan yokmu şu memlekette? var. kimse ülkemizden siktirsin gitsin demiyo. ama insan gibi yaşamayı " tercih etmeyen" insanlara ben acımam diyorum. ister türk ister kürt ister laz ne olursa olsun.
  • (bkz: acıma yetime döner koyar götüne)
    acı ama gerçek.
  • başka ülkelerin isimleriyle "x çocuklar" başlık aradım ama bulamadım. ne yazık ki sadece suriyeli çocuklar için başlık var. nedeni de savaş. savaş yaşanan ülkenin milyonlarca mağdur çocuğuna ithafen açılmış...

uluslararası sivil yardım kuruluşu save the children bir rapor yayınlamış...

...
    6 yıldır süren savaşta, en çok etkilenen bölgeler arasında 450'den fazla çocuk ve yetişkinle görüşülmüş, çocukların iyileşme şanslarının stresten kaynaklı günden güne azaldığı vurgulanmış. öyle ki; savaşın aşırı travması sadece psikolojik izlere sebep olmamakta, kalp hastalığında, diyabet, madde kullanımı ve depresyonda önemli artışlara neden olmakta, bunların da gelişimlerini olumsuz etkilediğine dikkat çekilmekte.
    ...

rapordan çarpıcı tespitler

uluslararası yardım kuruluşunun "suriyeli çocukların ruh sağlığı hakkındaki en büyük çalışma" olarak nitelendirdiği rapordan bazı tespitler şöyle:

-suriyeli çocukların neredeyse tamamı ve yetişkinlerin yüzde 84'ü, çocukların yaşadığı psikolojik stresin en önemli nedeninin bombardımanlar olduğunu söyledi.

-çocukların üçte ikisi ya sevdiklerinden birini kaybetmiş, ya evlerinin bombalanmasına tanık olmuş ya da savaşta yaralanmış.

-görüşleri alınanların yüzde 71'i, travma sonrası stres bozukluğu nedeniyle çocukların giderek yataklarını daha fazla ıslattıklarını ve istemsiz idrar kaçırdıklarını kaydetti.

-yetişkinlerin yüzde 48'i çocukların konuşma yeteneklerini kaybettiklerini ya da savaşın başlamasının ardından konuşma güçlüğü çektiklerini belirtti.

-save the children'a konuşanların yaklaşık yarısı "çocukların düzenli olarak ya daima acı çektiklerini veya büyük üzüntü duyduklarını" vurguladı.
  • geçenlerde bir tanesi ile tanıştığım çocuklardır. adı mustafa, tahminimce 11-12 yaşında. oto yıkamacıda çalışıyordu, arabamı yıkadı mustafa. okula gitmiyor musun diye sordum, eve bakmam lazım dedi. babasını savaşta kaybetmiş. annesi de hastaymış, çalışamıyor. sonra ekledi, kim okula gitmek istemez ki abi?
  • ülkelerine dönmelerini istediğim çocuklar. bizim veremediğimiz eğitimi suriye devleti verebilir bence.
  • kendinizi bu çocukların yerine koyun.

savaştan kaçmışsınız, dil-kültür-gelenek hiçbir şeyini bilmediğiniz bir ülkeye götürülüyorsunuz, eviniz yok, anne-babanız nereye giderse siz de peşinden sürükleniyorsunuz, bazen yiyecek yemek bulmakta bile zorlanıyorsunuz, sokağa çıktığınız zaman insanlar size tiksinerek bakıyor, belki küfür bile ediyor ama anlamıyorsun.

sadece el, kol hareketleri ve mimiklerden insanların sana kötü bir şey ima ettiğini fark edebiliyorsun. etrafında sürekli seni dışlayan insanlar var.

insanlar yanından geçerken bile söylene söylene ve dik dik bakarak geçiyorlar.

peki bu çocukların günahı ne?
    ülkelerinde savaş çıkması bu çocukların suçu mu yoksa devlet büyüklerinin egosunun mu?

filler tepişirken çimenler eziliyor. hiçkimse çıkıp bunu konuşmuyor.

biri de çıkıp "arkadaşlar suriye'de neden bunlar yaşanıyor? ortadaki sorun nedir bu nasıl çözülür?" demiyor.
    ya da "suriyeli çocukları ülkeye alıp onlara bakmayan kim? bu çocuklar neden sokaklarda? neden dileniyorlar? neden eğitim alamıyorlar?" demiyor.

ağzınızda hep "suriyeliler pis, suriyeliler kaka" lafı dolaşıyor.

be adam! senin devletin suriyelilere kapısını açmış ama ne haliniz varsa görün demiş. sen bunları konuşsana!

adamlara vatandaşlık veriyor, çocukları bilinçsizce okullara dahil ediyor, sağlık hizmetini senden benden iyi alıyorlar bunu konuşsana.

konuşmazsın neden?
    çünkü gücün ancak o masum çocukları eleştirmeye yeter.

o masum çocukları okullarda türk çocukları ile birlikte eğitiyorlar bunu biliyor musun? suriyeli çocuk türkçe bilmediği halde 4. sınıf öğrencisiyse direkt 4. sınıftan başlatıyorlar bunu biliyor musun?

sınıftaki türk çocukların 4. sınıf konularını işlemesi gerekirken öğretmenler suriyeli çocuklara türkçe öğretmek zorunda olduğu için senin ülkendeki çocuklar eğitimde geri kalıyor.
    bunları konuşsana!

suriyeli çocuk şu an eğitilemiyor. çünkü milli eğitimde onlara özel bir müfredat hazırlanmadı. bunları konuşsanıza hadi!

suriyeli çocuğu eğitemezsen ileride çok kötü şeyler yaşanır. o zaman konuşursan sana hak vereceğim kardeşim ama şu an şikayet etmek değil bir şeyleri değiştirmen lazım.
    ve maalesef bu "suriyeli çocuklar dilencilik yapıyor, suriyeli çocuklar bizi hiç dinlemiyor" cümleleriyle olmaz.

sen zaten şu anki düşünce yapınla onları tamamen dışlıyorsun. dışlanan çocuk tabiki insanları dinlemez. neden dinlesin?

şu an bu çocukları değiştiremezsek, eğitemezsek ileride çok fazla şikayet etmek zorunda kalacağız. bu yüzden şikayet etmek yerine çözüm yolları üretin lütfen.