şükela:  tümü | bugün
 • boş ve akılcı olmayan bir yaklaşım. 3. maddenin bazı bölümleri hariç.

  öncelikle türkiye'deki problem asıl problem arap ülkelerinden gelen göçmenler. sadece suriyeliler değil.

  1. suriye'den türkiye'ye göç eden çoğu insan uzun zamandır bu fırsatı kollayan ve iç savaşın çıkmasına sebep olan kişilerdir. bakınız suriyelilerle yapılan röportajlarda kimisi anasını, babasını, kardeşlerini bırakıp kaçıp gelmiş. kimisi çocuklarını bırakıp gelmiş. kimisi karısını bırakıp gelmiş. kısacası ülkeyi iç savaşa sürükleyip kaçmıştırlar. geride kalanlar mücadele veriyorlar.şu anda suriye topraklarında türkiye, abd, rusya, fransa, iran aktif olarak askeri güçleri bulunan ülkeler. ha işin ilginç kısmı bayramda ülkesine yüz binlerce suriyeli bayramlaşmak üzere ülkesine geri dönüp geliyor.

  2. türkiye'ye göç etmelerinin sebepleri sadece avrupa'ya kaçak olarak gitmek değil. en büyük sebebi mevcut iktidarın onlara kucak açmasıdır. avrupa'ya göç eden çoğu suriyeli türkiye'ye geri dönmektedir. çünkü burada daha fazla sosyal ve ekonomik imkana sahipler. ayrıca bu insanlar avrupa ve türkiye'de bulunan laik ortamın getirdiği rahatlıkla kendi ülkelerinde sadece hayallerini kurabildikleri şeyleri rahatça yapabiliyorlar.

  3. kültür ve medeniyet farklılığı çatışmalara sebep olan durum. suriye ve diğer arap ülkelerinden gelen insanlarla ülkemizde yaşayan insanların arasında medeni gelişmişlik ve kültürel anlamda büyük bir fark var. fakat bu göçmenler adapte olmak yerine kendi kültürlerini mevcut halka empoze etme peşinde. sıkıntı burada.

  4. arap baharı ile türkiye'ye göç etmiş mülteci statüsündeki herkese devlet maddi, manevi yardım yapmakta. ücretsiz sağlık sigortaları var. her ay aldıkları düzenli maaşları bulunmakta. okuyanları karşılıksız burs alıyor. çocuk yaptıklarında çocuk yardımı alıyorlar. türk vatandaşı olan sıradan bir insan bu yazdıklarımın hangisine şartsız koşulsuz sahip olabiliyor? işsiz olmalarının sebebi bu yardımları almaları. çoğu sigortasız olarak çalışıyor. işverenler can atıyor hatta suriyeli çalıştırmak için.

  5. suriye durumu hakkında uzun dönem yatırım diyen susuerleri duyabilmekteyim. türkiye'nin başı sıkıştığınızda siz zannediyor musunuz ki kalkıp yanımızda duracaklar. ben size söyleyeyim en başta tekmeyi atanlardan olacaklar. tarihte bir çok örneği mevcut. din kardeşliği geçin bu işleri kendinizi kandırmayın elden giden bizim topraklar olacak.

  6. mevcut hükumetin yaptığı yanlışlar evet çok fazla mülteci krizinde mültecilerin payı da oldukça büyük. mülteci olan kişi sürekli çocuk doğurmakta, sahilleri doldurmakta, kural kanun tanımamaktalar.

  7. sonuç olarak kendi toplum yaşantımızı, kültürümüzü korumak ırkçılık değildir. sözüm gerçekten ailesini geçindirmek için canla başla ekmek parası kazanmak için çalışan, ülkemizin kural, kanun, milli değerlerine saygı gösteren kişilere söz eden yok.
  bu kişilere söz eden ırkçıdır.