şükela:  tümü | bugün
126 entry daha
  • siz benim kardeşim değilsiniz.
    lütfen geldiğiniz yere geri dönün. ha yok dönmeyecekseniz de, sizi kabul eden vatanın insanlarını taciz etmeyin. evini size kiraya veren insanları, kirasını istedi diye öldürmeyin yahut adamı kendi evinden atıp arabasında yaşamaya mahkum etmeyin. *
    ve en önemlisi lütfen artık fütursuzca üremeyin.
    insan yediği kaba pislemez normal şartlarda. zannetmiyorum pek ama, lütfen bunu yapmayın.

ayrıca sayenizde kendi memleketimde rahatça yürüyemez oldum sokakta.

edit;
    öncelikle belirtmek isterim ki, insan düşmanı değilim. hiç olmadım. aksine herkese,her konuda yardım etmeye çalışıyorum.
    fakat; tekrar ediyorum,kendi evinden atılan insanlar gördüm. 3 katlı eve suriyeliler yerleşti adamı sokağa atıp. kira istedi diye ev sahibini öldürenler gördüm. anneme darp girişiminde bulunmaya çalışanlar gördüm. beni taciz etmeye çalışanlar gördüm.. irrite olmam durduk yere değil.

her şeyi geçtim kendinizden pay biçin.
    bir eve misafirliğe gittiğinizde, ev sahibine hakaret edip, evi yağmalar mısınız? adamın kızını, karısını, hatta kendisini taciz eder misiniz? vicdanı olan kaç insan yapar bunu?

yahut, daha zengin bir aile sizi konuk olarak alacağını söylese, akşam yemeğinde karnınızı doyuran aileye nanik yapar mısınız mesela daha zengin eve geçerken? (zengin evden kastım avrupa ülkeleri.) bu insanlar, yunanistan sınır kapılarına akın ederken lanet okuyorlardı bize hatırlatmak isterim.

kendi insanımızdan da kötülük yapanlar var. onları da affetmiyorum bu da işin başka boyutu.(kötülük yapan her kimse - hangi ülke vatandaşı olduğu fark etmeksizin- aynı tepkiyi gösteririm.)

ayrıca suriyeliler ölsünler gebersinler demiyorum.
    sadece kendilerine zor durumda sınırlarını açan bir ülkede düzgün davranmalılar..
    benim tek derdim bu.

herkesin, ırk cinsiyet yaş vs. ayrımı olmadan herkesin, iyi birer insan olmaya çalışması.

son olarak eklemek istediğim bir şey daha var.
    başlıkta denmiş ki; ''umarım aynı duruma siz düşmezsiniz.''
    düşmeyiz,içinizi ferah tutun.
    ben tatlı su milliyetçisi değilim,öyle savaş çıkınca kaçmam. savaşılacaksa,kadını erkeği demeden, ne gerekiyorsa da yaparım.
    vatanımı, mustafa kemal atatürk'ü,ailemi sonuna dek sevip,koruyacağım.

umarım hepimiz daha güzel günler görürüz.
    sevgiyle.
  • sizin senelerdir emeğinizi sömüren, üç kuruşa hiçbir güvencesiz çalıştıran, en izbe ve iğrenç yerlere beş katı kira isteyen, küçücük kızlarınıza "ikinci eş" diye göz koyan, her fırsatta size hakaret eden, saldıran, ötekileştiren, insan yerine koymayan, nefret dolu, kalbi kapkara bu insanlar için özür dilerim. burası sizin de ülkeniz. umarım zaman her seyin ilacı olur, bu kötüler azaldıkça iyilerin sayısı artar.

edit: sözlüğün nazi zihniyetli aptal orospu çocukları ile dolu olduğunu gösteren başlık olmuştur. yok cengiz han gibi keseceğiz diyen var, yok hepinizi süreceğiz öldüreceğiz diyen var. hayvan herifler.
    en komiği de "biiiiizz bu ülkeyi yüz sene önceeeee kanlarımızla aldıkkkkkk" diye bağıran tayfa. sanki kendi gidip savaştı pezevenk. he canım he, tamam gülüm tamam, sen kanınla aldın tamam.

edit 2: suriyeli mülteciler ile bir sene kadar yakın çalışma fırsatı buldum. inanın toplumdaki şu anda en savunmasız grup durumundalar. kendilerine karşı işlenen darp, tecavüz, gasp gibi suçlar için şikayetçi bile olamayan; olsa da polis tarafından kale alınmayan bir gruptan bahsediyorum. çoğu çok büyük bir sefalet içinde yaşıyor, çocukları eğitim alamıyor, güvencesiz işlerde 1000 lira gibi maaşlarla çalışıyor, sık sık hak ettikleri paraları verilmiyor, kız çocukları ve genç kadınlar sık sık hedef alınıyor (çok küçük yaşta olmalarına rağmen gelin almak isteyenler, ailelere para teklif edenler hatta tehdit edenler var)

buraya gelen ailelerin bir çoğu suriye'deki yaşantılarını tamamen kaybetmiş durumda. evleri yıkılmış, aile üyeleri ve akrabaları ölmüş, pek çok yakınları hala hapishanelerde yaşıyor. geri dönmek gibi bir seçenekleri kalmamış çünkü geri döndüklerinde bulabilecekleri bir evleri veya şehirleri yok çoğunun. o ağıza sakız edilen "madem bayramda gidiyorsunuz" olayı ise 30 bin civarında suriyelinin bayram için sınırı geçmesi ile alakalı; bu da devlet tarafından teşvik ediliyor çünkü gidenlerin çoğu dönmüyor. 3 milyon kişiden 30 bin kişi. ama tabi bu "hepsi bayramda gidip dönüyor" diye anlatılıyor.

suriye'de savaşın bittiği de gerçeği yansıtmıyor. özellikle idlib çevresinde yakın zamanda kanlı bombardımanlar yaşandı. yine suriye'nin kuzeyinde pkk saldırıları devam ediyor. ayrıca rejim kontrolündeki yerlerde geri dönen ailelere yapılan işkence, tutuklama ve kötü muameleleri ulusalarası kuruluşlar raporluyorlar. rejim taraftarları için savaştan kaçanlar hain konumunda ve dönünce onları "cezalandıracak"larını sık sık belirtiyorlar.

bu atmosferde suriyelilerin nereye ve nasıl dönmesini bekliyorsunuz? nüfusa oranla suç oranları yerli halktan daha düşük olan bir grubu nasıl "tacizci, tecavüzcü, gaspçı" olarak niteliyorsunuz; istatistik bilimini alacak kadar da mı beynininiz yok? bu mantıkla yerli halkımız da tümüyle tacizci, tecavüzcü, gaspçı?

ayrıca milyonlarla insanı otobüslere doldurup kovmak 21. yüzyılda hiçbir medeni ülkenin yapamayacağı bir hareket, bir insanlık suçu. iltica bir haktır. bunu yapmayı planlayan insanın medeniyetten, insanlıktan söz etmeye hiçbir hakkı yok. aklı başında herhangi bir insan o manzaranın tüm dünyada konuşulacak bir infial yaratacağını bilir.

ne istiyorsunuz bu insanlardan ya? rahat bırakın insanları yamyam herifler. rahat bırakın. hayır, bu ülkeyi sen kanınla falan almadın. o yüz sene önceydi ve senin hiçbir dahlin yok. ve hayır, senin vergilerinle maaş falan almıyorlar. yapılan nakdi yardımların neredeyse tamamı ab ve bm fonlarından. sınavsız üniversiteye girdikleri, burs aldıkları, fatura ödemedikleri falan da tamamen yalan. biraz açıp keşke keşke
  • izninizle birden fazla mesaj bırakmak istiyorum.

1- kendi ülkenize dönün.
    2- kendi topraklarınızda sevişin orada doğurun.
    3- ülkenizde savaş mı var? savaşın!
    4- gerekirse kendi ülkeniz için savaşırken ölün!
    5- sizi sevmiyorum. size imtiyaz tanınmasını kabul etmiyorum.

edit: reybox isimli yazar uyardı, sağlık harcamaları ve maddi desteğin bir kısmı ab tarafından fonlanıyormuş. yine de imtiyaz tanınmadığı anlamına gelmiyor uyarı için teşekkürler.

edit 2: fonlanıyor bilgisi için tamamının değil bir kısmının olduğunu hatırlatan narint isimli yazara teşekkürler.

edit 3: fonlanma konusunda sürekli mesaj geliyor. en son profesyonel olarak bu alanda çalışan birinden "tamamının" karşılandığını öğrendim.
  • siktirin gidin sevgili kardeşlerim...
  • kendi hayatındaki beceriksizlik ve başarısızlıkları için suriyeli sığınmacıları suçlayan ırkçıların doluştuğu başlıktır.
  • sizi sevmiyorum suriyeliler, kardeşlerim, suriyeli kardeşilerim
  • size tez zamanda cengiz han'ın, hulagu han'ın, timur'un selamını getireceğiz.
  • almanya'daki gurbetçilerimiz ile suriyeli sığınmacıları aynı cümle içinde kullanan sığırlar var halen.

ne anlatabilirsin ki.
  • tatlısu kurnazına bak burası onlarında ülkesiymiş... hadi ordan.
    "bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır; toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır."
    hangi ataları kazanmış bu toprağı? bayrak ve vatan konusu hassas noktadır. uğrunda verdiğimiz şehitlerin kemikleri sızlıyor. ingiliz’ini italyan’ını ne kadar istemiyorsam suriyelisini afgan’ını da o kadar istemiyorum. ırkçılıksa ırkçıyım. dönecekler!!! benim insanım aç, benim insanım perişan banane suriyeliden. atalarımız bu vatan için savaştı. yanlış kararlarla ayaklar altına alınan sınırlarımız için gerekirse biz yine savaşacağız!!!
  • evinize dönün!
    haaa bi de kardeş falan değil. islamcıdan kardeş olmaz.
270 entry daha