şükela:  tümü | bugün
 • içişleri bakanlığına bağlı göç idaresi genel müdürlüğünün 29.03.2018 tarihli raporuna göre türkiye'de kayıtlı 3.567.130 suriyeli mülteciye söylemek istenenlerdir. mesela;

  "bize ne suriyeliler ölsün, ne hâlleri varsa görsünler" diyen çıkmaz bu ülkeden. sadece plansız programsız, altyapılar hazırlanmadan ülkeye alınmanız, mülteciden ziyade turist gibi davranmanız, sınırlı olan kaynaklarımızın boşa harcanması bizi çok sinir ediyor. muharrem ince'nin de dediği gibi suriye'de uygun, güvenli ortam sağlanınca sizi davullar, zurnalar eşliğinde uğurlamak istiyoruz.

  "suriye'deki iç savaş biter bitmez ülkemize dönmeliyiz, türkiye'de kalıcı olamayız, bu kadar misafirlik yeter." mantığına sahip olabilirsiniz.

  arapça bilmiyoruz, azıcık bile arapça bilmiyoruz ve siz bağırarak konuşunca da arapça söyledikleriniz bize türkçe iletilmiyor.

  sokaklarda 5-6 kişilik gruplar halinde yürürken, elinizdeki telefonlardan son ses arapça şarkılar dinlemezseniz telefonlarınız bozulmaz.

  parklarda 7-8 kişilik gruplar halinde çember kurup, nargile içmezseniz kimse size; "niye nargile içmiyorsunuz lan?" diye hesap sormaz.

  jöle pazarının % 95'i sadece size hitap ediyor.

  en son ne zaman denize gittiğini hatırlamayan o kadar çok vatandaşımız varken, sizin savaştan kaçıp, plajlarda keyif sürmeniz çok rahatsız edici.

  açtığınız dükkanlara astığınız arapça tabelalar, görüntü kirliliğinden ibaret.

  saa, sab, sac... plakalı arabalarınızla yeteri kadar tehlikeli olan trafiğimizi daha da tehlikeli hâle getirdiniz.

  başbakan yardımcısı recep akdağ'ın açıklamasına göre sizin için bu güne kadar 31 milyar öro harcamışız. güncel bilgilere göre 32.5 tane real madrid'i sizin için feda etmişiz. lütfen bunun farkında olun. son olarak sizin için çok sevdiğimiz bir atasözünü paylaşmak istiyorum; "misafirliğin kısa olanı makbuldür."