şükela:  tümü | bugün
  • insanlık uzun tecrübelerin ve acı hatıraların sonunda aslında düşünce özgürlüğü kapsamında olan bazı şeyleri suç kapsamına almış ve görünürlüğünü azaltmak için ayıplamıştır. ırkçılık da bunlardan biridir.

bugün turkiye'de yeniden hissetmeye başladığımız şey de aslında budur.
    biz ırkçılığın ne olduğunu kavram olarak bilmediğimiz için siyahlara duyduğumuz sempatiyle ırkçı olmadığımızı sanıyorduk hep. bununla aklıyorduk kendimizi. hâlbuki ırkçı "olmamak" modern insanın doğasında olan birşey değil, tam aksine sadece öğrenerek farkına varılabilen ve önüne geçilebilen bir şey. bizi etkilemeyen, bizden binlerce kilometre ötede yaşanan haksızlıklara karşı olmak ırkçı olmadığımız yanılgısına kapılmamızı sağlar, asıl imtihan burnumuzun dibinde yaşandığı zaman verilir. hergün gittiğiniz parkta çocuklarınız için boş salıncak bulamadığınızda ne hissettiğinizle ilgilidir ırkçılık. otobüste oturamadığınızda, sahilde mangal dumanına boğulduğunuzda sorunun entegrasyonla ilgili değil de insanların taşıdığı genlerle ilgili oldugunu düşünmenizdir ırkçılık. sırf ebeveynleriniz bu coğrafyada seviştiği için kendinizi birilerinden daha fazla hak sahibi görmektir ırkçılık. hem de öyle "benim atalarım kurtardı-kurdu buraları" demekle de kurtulamayacağınız bir ayıptır. atalarınızın buralarda savaşmış olması sadece onlara ait olduğunu düşündüklerini korumak içindi, sınıfsız, eşit bir toplum yaratmak gibi yüksek bir ideali gerçekleştirmek için değil. kaldı ki bana göre atalarından kalan, bireysel olarak hiç emek vermediğin kültürel yada maddi varlıkların sana ait olduğunu düşünmekte teorik olarak doğru değil. islamda anlamakta en zorlandığım kavramda yine mirastır yani.
    sokakta yalnız yürüyen bir kadına laf atılması büyük bir sorundur. ortak yaşam alanlarında genel görgü kurallarına uyulmaması hepimizi huzursuz eder. oturduğumuz semtlerde talebin artması sebebiyle kiraların artması sadece ev sahiplerini mutlu eder. yine artan ucuz iş gücü sebebiyle maaşların düşmesi, iş bulamamak toplumda şiddetin artmasına sebep olur ama bütün bunların sebebini genlerde aramak reddettiğimiz ırkçılığın dışa vurumudur.
    en kötüsü bunu doksanlarda göçe zorlanıp aynı şeyleri yaşayan biz kürtlerin de görememesidir.

insanlığın ortak medeniyeti ırkçılığın suç olduğunu çoktan sabitledi, ordan geriye dönüş yok artık. çözüm entegrasyonun ne olduğunu anlamakta ve sorumluları buna zorlamakta. üstelik bunu yaparken amerikayı yeniden keşfetmeye de gerek yok. gözümüzün önünde göçmenlere kadınlarla nasıl konuşulacağını, en doğal ihtiyaçlardan olan sekse nasıl ulaşılabileceğini bile öğreten entegrasyon sistemleri varken hala suçu sırf genlerde aramak kolaya kaçtığımızı, bu medeniyete ortak olmadığımızı gösterir sadece.

kusura bakmayın ama medeniyete ortak olmadan nimetlerinden faydalanmayı istemek şımarıklıktır.

bi de şu var tabi; adamların ülkesini bu hale getiren bizim meşru hükümetimizin siyasi öngörüsüzlüğü ve aç gözlülüğü.
    atatürk'ün dediği gibi "her millet meşru hükümetinin icraatlarından mesuldur".
  • humanist sevgi pıtırcıkları da gelmiş. günde 1 suriyelinin sapkınca baktığı kız sayısı 100'ü geçiyor sen gelmiş ırkçılık diyorsun. annene, bacına baksalarda mı bir şey demeyeyim ırkçılık olur mu diyeceksin. devlet ve özellikle kutsal olan bu ülkenin kadın varlığına rest çeken birileri ve rahatsız edenler varsa her türlü ırkçılığı da yaparım..
  • insan geninde maalesef her zaman zayıf olanı grup dışında bırakma hastalıklıyı gruptan çıkarma mevcuttur.gruplar halinde yaşıyoruz.şehirler inşa ediyoruz.düzenler ve kaoslar oluşturuyoruz.yasal kurgular yaratarak olmayana görmediğimize kendimizi inandırıyoruz.siyaset,ırk,politika,vatan,millet hepsi bir kurgu insanoğlu için.bu kurgular sayesinde ilerliyoruz gerek teknoloji gerek savaşlar gerekse barış.
    insan olduğumuzu hepimizin aynı cinse ve türe mensup olduğumuzu unutarak bunları yapıyoruz.kendimizi ötekileştiriyoruz.etiketliyoruz çevremizdekileri.uyumsuz olana,hasta olana grubun dışındasın diyoruz.konulara başlarken hep suriyeliler,aleviler,kürtler,almanlar,ispanyollar diye başlıyoruz.insanlar diye başlamıyoruz.sorun şu ilerde dışladığınız o gruplar güven arayacaklar.bunun için dışaldığınız herkesi bütün insanları sizin deyiminizle bütün ırkdaşlarını bir araya getiricekler.işte o zaman tekrar bölünme noktasına gelicez.doğduğu yerde savaş çıktığı için ailesini korumak için yer değiştirmek zorunda kalan insanlar için söylediğimiz acınası sözlerden başka bir şey değil.yaşama hakkı herkesin hakkıdır.sadece senin değil.
  • "amk alevileri" diye cümleye başlayan bi tip, provokasyon var diye emniyet yetkililerini göreve çağırıyor aslkdjaslkfaklsf bu ne lan?

konumuza dönecek olursak, milliyetçilikle alakası olmayan durumdur. ülkenin vaziyeti zaten bok gibi olmasına rağmen, üstüne bir de ne idüğü belirsiz üç milyon kişinin sokaklarda fink atması kimsenin hoşuna gitmiyor doğal olarak. hergün haberlerde de görüyoruz sebebini.

bedavaya hayvan ithalatı yapmışız resmen. hem sevmiyoruz, hem besliyoruz gibi bir vaziyet var şu anda.
  • suriye krizi patlak verdiği yıllarda yenibosna'daydım ve yenibosna en çok göç alan yerlerden biriydi.

her yerde suriyeliler vardı,bizim apartmanın alt katında bile.

temizlikten o kadar yoksunlardı ki, kirlilikleri sokağa kadar yansımıştı.

aralarında 1mt'den daha az mesafe varken bağırarak konusuyorlardı,en üst kattaki ben rahatça duyabiliyordum.

yaşım o zaman küçük olduğu icin parka gidip futbol oynamaya gidiyordum,her zaman oynadigimiz futbol sahası suriyeli çeteler tarafindan neredeyse "işgal" edilmişti ve sürekli yerli halkın çocuklarını dövüyorlardı,kadınlara laf atıyorlardı.

yanımızda oturan komusmuz ile eniştem konuşurken "suriyeliler ucuza çalıştığı icin kendisini çıkardıklarını" duydum.

pazar yerinin az ilersinde her gün suriyelilere yemek dağıtımı oluyordu belediye tarafından.

caddeler suriyeli dilencilerle dolmuştu ve iyi para kırıyorlardı.

haberlerden suriyelilere verilen kira/erzak/egitim yardimlarini duyuyorduk.

bir mülteci, ülkenin asıl vatandasindan fazla yardim alıyordu.

devlet kendi ogrencisinden çok suriyelilere destek veriyordu.

bunlar benim yaşadıklarım.haberlerde çok daha fazlasını duyuyorsunuz(hırsızlık, tecavüz vb)

sence de suriyelilerden nefret etmek icin fazlaca sebebim yok mu ha ?
  • karısını çocuğunu bırakıp suriye'ye zulme karşı savaşmaya dönen türkmenler vs karısı çoluğu çocuğuyla gelip milletin karısına kızına salça olan suriyeliler.

neden seveyim aq.

kadın, yaşlı, çocuklar misafir olarak kalmaya devam etsin diğerleri gönderilsin gitsin. giderken de yallah suriye'ye densin
  • türk milletinin özelliği midir vatan toprağını kıskanmak bilmem de kıskanıyorsa bile araplar'dan biraz daha kıskanıyor. kimse türk milleti ırkçı değil demesin, bu ülkede birçok insan, akpliler'in bile bir kısmı araplar'ı sevmez. şimdi gelen mülteciler suriyeli değil de yahudi veya azeri olsaydı bu kadar tepki olmazdı. araplar'ı sevmeme nerden geliyor derseniz bilmiyorum derim. hiç arkadan bıçaklama falan demeyin siz de en büyük hainliği yapmış olan ermeniler'den bu kadar nefret etmiyorsunuz.
  • komşusundan nefret edenlerin dolu olduğu bir toplumda suriyeliye nefreti tartışmak abes olur biraz. coğrafya itibari ile biraz kompleksli ve kendimizi kurtarma çabasıyla büyüyoruz sanırım. sırada öne kaynama, torpille iş yürütme, ülkeye gelen göçmenlere "benim rızkımı yiyor" gözüyle bakmak vs. hepsinin nedeni birdir.

ha suriyeliler gerçekten bir acayip(çoğrafyalarından dolayı büyük ihtimal), fazlaca da inisiyatif veriliyor o ayrı mesele...
  • nedeni ülkenin fakir ama aşırı iddialı olması eskiden okullarda türkiye dünyanın en güzel yerinde o yüzden diğer tüm devletler bize düşman derdi öğretmenler biz bu bilgiyle eğittiler sonra büyüdük işin öyle olmadığını öğrendik canımız sıkıldı ama elimizden bir şey gelmedi devlette sağ olsun kendi varlığını devam ettirmek için milliyetçilik, din, ahlak hatta bazen azınlık hakları ayağını bizi sömürdü ve bu bizi aşırı sinir ediyor küçük yaşta devlet ve allah korkusu aşılandığı için kurumlara bir şey yapamıyoruz işte burada suriyeliler devreye girdi sağ olsunlar ülkece adamları ezip tatmin oluyoruz ama bu tatmin pahalıya patlamaya başladı.
    (bkz: öğrenim kredisi borçları silinsin kampanyası) tc nin nasıl bir nefret ülkesi buradan görülebilir.
  • sanki kendi kendimizi çok seviyoruz aq.