şükela:  tümü | bugün
  • ilk etapta suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı adana, yalova, antalya, sakarya, siirt, batman illerindeki suriyeli öğrenciler ücretsiz olarak taşınacak.

meb hayat boyu öğrenme genel müdürlüğü ile türkiye'nin çeşitli illerinde 25 binden fazla öğrenciye okula ulaşım desteği veren ıom arasında imzalanan protokolle, geçici koruma altındaki suriyeli öğrencilerin okullara erişimini kolaylaştırmak amacıyla iş birliğine gidildi. bu kapsamda, suriyeli öğrencilerin yoğun bulunduğu adana, sakarya, yalova, batman, antalya ve siirt'te ücretsiz ulaşım hizmeti verilecek.

projeyle 2 yıl süresince ihtiyaç sahibi 8 bin öğrenci, hem devlet okullarına hem de geçici eğitim merkezlerine ücretsiz taşınacak. proje kapasitesinin yüzde 25'i bu durumdaki türk öğrencilere ayrılacak.

https://www.aa.com.tr/…tsiz-tasima-destegi-/1498944

edit: %25'i tc vatandaşı öğrencilere ayrılacakmış. allah razı olsun.
  • parası yeni vergiler ile tüm halktan çıkacaktır.

(bkz: verginin vergisinin vergisi)

(bkz: halk ağır vergiler altında eziliyordu)

su alırken bile 3 kalem vergi ödediğinizi unutmayın.

edit: türkiye'nin her yerinde zaten yıllardır suriyelilere ücretsiz servis desteği veriliyormuş.

yıl 2017, yer adana. suriyelilere özel okul ve ücretsiz servis hizmetleri.

yıl 2015. mardin'de suriyelilere özel ücretsiz servis kaldırıldı diye mağdur(!) olmuşlar.

sonuç olarak yıllardır ülkenin pek çok yerinde yapılan bir şeymiş.

edit 2: sudaki 3 kalem vergi olayına takılanlar olmuş. akp suyu lüks tüketim olarak gördüğü için özel tüketim vergisi alıyor.

su alırken önce ötv, sonra kdv, sonra da verginin vergisini veriyorsunuz.

afiyet olsun!

(bkz: suyun lüks tüketim olması)
  • isterlerse totomuzu da verelim, hatta kolumuzu bile kesip verebiliriz. bir o eksik kaldı çünkü.
  • söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil.

eduardogaleano nickli arkadaş mesajında bana şunları iletmemi rica etti ;

"suriyeli ilkokul ortaokul ve lise öğrencileri istanbulda 2 yıldır ücretsiz okul servisi kullanıyor suriyeli olan herkes burda ücretsiz okul servisi kullanma hakkı var okula 200m mesafede olanlar bile servis kullanma hakkına sahip sadece istanbul arnavutköyde 170 tane servis aracı sadece suriyelileri ücretsiz taşıyor. ve şuanda yaz okuluna giden suriyeli öğrencilere ücretsiz okul servisi kullanmaya devam ediyor. "
  • kulağımızın arkasına(!) yaptıkları muameleyi suriyeli sığınmacılara yapsalardı, ülkede mülteci/sığınmacı kalmazdı.
  • okuyup topluma kazandırılsınlar .
  • akp'nin hala %52 oy aldığı ülkede olması gayet normal olandır.
  • parayı uluslararası göç örgütü karşılayacak ama bizim ekşiciler haberi dahi anlamadan ağlamaya başladığı olay.
  • uluslar arası göç örgütünün çabasıyla gerçekleşecek hadise.

sosyal olarak bakıldığında gayet ilerici bir hamle olarak değerlendirilebilir.
    fakat bu insanların artık türkiye'de göçmen veya mülteci olarak görmek çok yanlış.
    diğer öğrenciler için fırsat eşitliğine aykırı olduğunu düşünüyorum.
    hali hazırda zaten memleketin kaymağını yedikleri aşikarken bir de böyle bir hareket kutuplaştırmayı arttıracaktır.
    kimseye göç örgütü bunu karşılıyor diye anlatamazsın. anlamayız yani.
  • yaklaşık 1 senedir adana'da suriyeli öğrencilere tüm şehirleri ücretsiz bir şekilde dolaştırıyorlar zaten. ücretsiz ulaşımdan bahsetmiyorum bildiğin ülke turu. meb bu konuda suriyeli öğrenciler için inanılmaz kıyak geçiyor.

bir seferde en az 10 tane şehir gezdiriyor suriyeli öğrencilere. benim ülkemin öğrenci çocuğu bile bir kere bile ücretsiz gezememişken, suriyeliler türkiye turu yapıyor haberiniz yok.