şükela:  tümü | bugün
4997 entry daha
 • türkiye'nin latin göçmenleri. türkiye'nin sonunda amerikan toplumu yapısına benzemesine neden olan göçmenlerimiz:

  türkler = beyaz amerikalılar. aslında onlar da zamanında amerika'ya bir yerlerden göç edip yerleşmişler.

  kürtler = siyahi amerikalılar. beyaz amerikalıların zulmüne ve 2. sınıf vatandaş muamelesine maruz kalanlar.

  suriyeliler = güney amerikadan abd'ye göç edenler latinler. ülkelerindeki iç savaştan ve bi gelecek vaad etmeyen muz cumhuriyeti durumundan bıkıp bir umut amerikaya kaçanlar. umduklarını bulamamışlar ama yine de geldikleri yerden daha iyi gibi.
 • artık nüfusun ne kadarı suriyeli? her 20 kişiden 1'i

  trafikteki magandaların %100'ü yerli ve milli.

  adamların verdiği en büyük rahatsızlık sikko eğlence kültürleri. denize girmeyi, parkta oturmayı bilmiyorlar ve türklerden bile fazla bir erkek sürüsü olarak geziyorlar. onun dışında bir sorun yarattıklarını görmedim ve bu sorun da tamamen kültür farkından kaynaklı, mesela avrupa'da da millet ingilizlerden rahatsız.

  gavatlık spektrumunda türkiye'den biraz daha solda oldukları için sorun oluyor galiba.

  nedir gavatlık spektrumu? gavatlık spektrumu ekreğın kadın üzerindeki hakimiyet spektrumudur ve yerinizi bu "bundan ötesi gavatlık" dediğiniz noktada bulabilirsiniz. tabi ki kimseye gavat demiyorum, siz kendinizden büyük bir rakama sahip olanlara gavat diyorsunuz, o yüzden adı gavatlık spektrumu.

  evrensel gavatlık spektrumu:

  0) kadın tamamen örtülü olur, eşi dışında hiç bir erkekle muhattap olamaz
  1) kadın tamamen örtülü olur, erkeklerle muhattap olabilir ama elini sıkamaz erkeğin kalktığı sandalyeye sandalye soğumadan oturamaz
  2) kadın en azından başörtülü olur, eşi dışındaki erkeklerle muhattap olabilir ama arkadaş olamaz
  3) kadın baş örtülü olsa iyi olur, başka erkeklerle eşi nezaretinde arkadaşlık edebilir
  4) kadın baş örtülü olsa iyi olur ama çok da şart değil, başka erkeklerle arkadaşlık edebilir ancak onlarla eğlenmeye gidemez
  5) kadın edepli kıyafet giyimeli, başka erkeklerle arkadaşlık edebilir ve sevgilisi de olmuş olabilir ancak evlenmeden önce bakiredir.
  6) kıyafet serbest, sevgilisi olmuş olabilir birlikte de olmuş olabilir ancak şimdi eşi varsa diğer erkeklerle eğlenmeye gidemez
  7) kıyafet serbest, geçmişi önemsiz ancak başka erkeklerle tatile falan gidemez.
  8) kıyafet serbest, geçmişi önemsiz ancak, istediği kişilerle arkadaşlık edebilir, tatile falan gidebilir ancak tek eşlidir.
  9) kıyafet serbest, geçmişi önemsiz, istediği kişilerle istediğini yapabilir, açık ilişki içindedir ancak sevgilim dediği biri de vardır
  10) komün yaşamı, kimsenin kimse ile kalıcı bir cinsen bağlılığı yoktur, herkes herkesle birlikte olabilir. o anın modu neyse o.

  şimdi suriyelilerde en yaygın durum 1-4 arası iken türkler için muhafazakarlarda 2-5 ve modernlerde de 6-8 arasındadır.

  1-4 arası olanlar tabi ki erkek sürüsü veya çocuklu aileler olarak eğlenir, bunun üzerindekiler de bu durumdan rahatsız duyar ve çirkin görüntü olarak algılar.

  tüm mesele bundan kaynaklı, yoksa suç oranıymış dilencilikmiş hikaye. suriyeliler türklerden bu alanlarda farklı değil ve zaten istatistikler suç oranlarının düşük olduğunu gösteriyor.

  tek problem farklı gavatlık skalaları.
 • (bkz: #92498316) şu entryde gördugumuz uzere surilerden daha gavat oldugumuzuda ogrendik hamdolsun. lan ben varya neyse birsey demiyorum. yatirip sikmeyi birak tasma takip gezdirseler bize yeri var aq.
 • suriyeli siginmaci istememek irkcilik degil tabi ki de ama suriyelilerden ya da herhangi bir irktan, milletten, etnik gruptan ne derseniz deyin nefret etmek irkciliktir. ulkenin kontrolsuzce iceri multeci alma politikasini elestiricem diye koca bir millete agiza alinmayacak hakaretler edip genellemenin neresinde insanlik. bu hakaretleri yazanlar insan olarak ne kadar yasam hakkina sahipse ve saygiyi hakediyorlarsa nepalin koyundeki insan da , avrupanin ortasindaki insan da, afrikalisi da, sibiryalisi da, suriyeli multecisi de ayni yasam hakki ve saygiyi hakediyor. cok cagdas ve medeni gecinen arkadaslar lutfen zihniyetlerini ve elestiri sekillerini sorgulasin..
 • ülkeye gelen afganlara, pakilere hiçbir itirazım yok, onlar bizi severler, azeriler, özbekler, türkmenler, hatta afrikalı zencilere hiçbir itirazım yok ama bu suriyelilere gıcığım, ırkçılık diyorlar ya eğer bu ırkçılık olsa zencilere de gıcık olmam lazım. ama sadece suri'lere gıcığım. bir de ümmet diyorlar bu vasıfsız oksijen israfı sürüye.

  bir de balkan göçmenlerini surilerle karşıtıran çomarlar var. osmanlı=balkan idi. bu yüzden şimdi osmanlıcı takılanların balkan göçmenlere saldırması da ayrı bir ironi ve akıl tutulmasıdır.

  bu suri'lerin üreme oranına bakılırsa ülke 20-30 sene içerisinde bok çukuruna dönecek. acilen gönderilmeleri gerekiyor.
5 entry daha