• cok değil 20-30 yıl sonra iç politika sorunu ve milli güvenlik meselesi olmaya aday kimselerdir.

bu dönemde kurulmuş olan hükümetlerin hataları çoktur lakin geç kalınca da yapılabilecektir vardır. bunların bir kısmına değinmek isterim.

suriye'de iç savaş çıkalı epey bir zaman oldu. şimdi ilk geldikleri zaman biz bu siginmacilarin erkeklerin eğitmiş olsaydık bir ton eğitimli asker olacaktı. mesela bunlara envanterdeki emeklilik tarihi yaklaşan uçaklardan , tanklardan verilebilirdi. tabi ki bunların bedelleri hesaplanır ve savasamayanların da bu bedeli odemesi için iş kolları üretilebilirdi. böyle olsaydı şimdi toki orada suriyeli yeniden yapmaya başlamıştı. elbetteki buradaki masraflardan gene fatura edilip tahsil edilecekti. sonuçta ekonomi devletler için en önemli unsurlar arasındadır. belki ilk üçte. bunun sonucu olarakta sokakta gezen joleliler; sınavsız çatır çatır yerleşip, yurdum öğrencisinin 5-6 ayda göremediği paraları burs diye alabilenler; hastanelerin içine edenler; vergisiz dükkan açıp çatır çatır servet edinenler ; milletin karısına kızına sarkıntılık edenler; bizim ülkemizde bizden iyi yasabilenler olmazdı. ha bizim sapık tayfasına da gün doğup bu insanların bu imkanlara kavusamamış olanlarına zulmedenler olmazdı.

söyleyecek çok şey var. elbette insanı yardım bizim asıl milletimizin özelliği lakin uluslararası politikalar, binlerce yıllık devlet teammulleri göstermiştirki önce kendi çıkarlarınızı düşünmelisiniz.
    nitekim bu mevzu nun hicret alakası dahi yoktur. hicret iki tarafta çok emek verdi. ama burada göçmenlerin bize bir değer kattığı görmezken, biz onlara epey katıyoruz ve malesef katmamız gerekenlerde o veya bu şekilde gene bizdenmis gibi olan bir takım insanlık yoksulu tarafından suistimal edilip kullanılıyor.

dahası ben de artık yavaş yavaş bu işi sorgulamaya başlıyorum ve o kendi vatanında yabancı olmak deyimi hissetmeye başlıyorum ki içimi doldurup bu satırları yazdıran da budur. korkum o ki kemal sunal'ın almanya'ya gidip hiçbir şey yapmadan buradaki köylerden topladığı çocuklarla almanya'da bu çocuklardan kendisinin olmadığı halde kendisi gibi göstererek almanya devleti'nden aldığı tomarla parayla kral gibi yaşadığı gibi onlar da burada yaşayacak. kimse kusura bakmasın ki ben sürünürken onların o şekilde olmasi hiçbir realist politikada olmaz. dahası liberal politikada dahi olamaz. kurtuluş savaşı boşuna olmadı. hatta kavimler göçünü de biz boşuna neden olmadık. bir kesim kendini ve kendinden olanı düşünebilir. lakin benim bildiğim devlet, millet, vatan, din anlayışlarımızda mesele her zaman zalimin zulmün uğrayan mazlumlardır ve tabiki bunu sağlayacak güç ve kudret te olmak. bu satırları okuyanlar biliyorlarki henüz o güç ve kudrette değiliz.

bu iş yavaş yavaş bir deneme yazısına doğru yol almakta yahut telefondan böyle algılanıyor. sizin de bildiginiz gibi bir türk oğlu türk olan böyle olür, nam salar. üzülmeyin bu yolda, kurban veren analar!
    bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli,
    ebedi, yurdumun üstünde benim inlemeli!!!
  • üniversitelerimizde cirit atmakta olan canlılar.

tamamına yakını ya direkt özgür suriye ordusu teröristi ya da sempatizanıdır. yös'ün, bunlara yardım eden çeşitli büyük derneklerin, yardım kuruluşlarının sosyal medya hesaplarında yazan öğrencilere bir bakın bahsettiğim şeyi kolayca göreceksinizdir.

(bkz: yös/#70955226)
  • şu an sığınmacı olarak görülen insanlar.
  • iki saat önce öğle arasını bitirmiş tekrar işe dönmek üzere masama yerleşmiştim. hemen işe mi başlanır deyip çay makinesine doğru yol aldım. kendime çay alacakken bir iş arkadaşımla karşılaştım. çaylarımızı alıp düşük ses tonuyla goygoya koyulduk. işle alakalı üçüncü şahıslara bok attıktan sonra masama döndüm. bir iki evrak işini hallettikten sonra biraz mola vermek adına haber kanallarına şöyle bir göz atayım dedim.
    suriyeli 5 yaşındaki bir çocuğun 25 yerinden bıçaklanarak öldürülmesiyle ilgili bir haberi gördüm. son görüntülerini yayınlamışlar. ölmeden iki saat önce bir restoranın önünde elinde su şişesiyle görüntülemişler. ne olacağından habersiz öylece mutlu mesut dolaşıyor etrafta. nereden bilecek bir caninin canını alacağı.
    18 yaşında alican isimli birisi kendisine küfür ettiği için 25 yerinden bıçaklayıp soyunma kabinlerinden birine atmış çocuğu. hangi alican isimli biri böyle bir orospu çocuğu olabilir diye düşündüm. vicdanını sikeyim senin alican. o çocuğun ettiği küfürlerin daha kallavisini sana ettim. ölmeyi hakedeceği birşey mi küfür etmek? bir insanın bir insana söyleyeceği ama yapamayacağı şeydir küfür. hem yapmaya çalışsa ne olacak? 5 yaşında ulan bu çocuk 5, beş! suriyeli değil de türk olsaydı böyle yapacak mıydın acaba şerefsiz!
    iki saat önce o elinde su şişesi ben elimde çay bardağı herşeyden habersiz geziyorduk ortalıkta. o bir canavar tarafından suriyeli bir çocuk olduğu için canavarca öldürüldü. çok az bildiği ülkesinde hiç anlamadığı bir savaştan kurtulmak için sığındığı türkiyede, çocuk yaştaki adı çocuk kitaplarında sıkça anılan alican isimli bir çocuk tarafından 5 yaşındayken 25 defa bıçaklanarak can verdi.
    bu kadar cani değiliz biz. olmamalıyız! olamayız! elimizi vicdanımıza koymamız lazım. sevmesen de, ülkende istemesen de hiçbir vicdan bir canı, hele ki bir çocuğu, öldürecek kadar kör olmamalı
  • artık sığınmacılıktan yerli halk statüsüne geçmişlerdir. bu kadar rahat gezen kalan iş yeri açan okuyan çalışan bayramlarda memleketine gidip gelen sığınmacı mı olur.
  • bunlar edirne'ye geldiklerinde istanbul otobüslerine bindirip geri gönderen terminal çalışanlarına ne kadar teşekkür etsem azdır.
  • düz mantıktır, neden ülkeye alıp sorunlarıyla uğraşıyoruz?

1 tane bile suriyeli olmasa ülkede o yükten kurtuluruz.sınırların mayınlanması gerekiyor.kendine güvenen geçsin sınırdan. *
  • adolf hitler'i ve ona oy verenleri anlama sebebim.

(bkz: erkekleri çileden çıkartıp işte gerçek yüzün demek) (erkek yerine , türk vatandaşını koyun)

dışarıda nerede olursa olsun mülteci görünce flakka atmış gibi oluyorum
  • doktor olarak çalışan bir tanesi bir yakınımın vefatına sebep olmuş, sığınmacı mı, patron mu? ne oldukları belli olamayan topluluk.

yakınım olan kişi sabah saatlerinde kol, göğüs, mide civarında bir ağrı şikayetiyle özel bir hasteneye götürülüyor. acillik bir durum olduğu için de doktor seçimi vs yapılmıyor. bu o.ç türkçe'yi de öğrendiği için hasta yakınları o telaşla suriyeli olduğunu anlamıyor. bu o.ç doktor da; "bir şeyin yok, üşütmüşsün, kanında çok az iltihap görünüyor" diyerek ne alakaysa bir ağrı kesici, bir iltihap kurutucu, bir de mide ilacı yazıp hastayı eve gönderiyor.

sonuç mu?

ilaçlar içiliyor eve yetiştikten 1 saat sonra tekrar fenalaşan hasta çağrılan ambulans ekibinin çabasına rağmen kurtarılamıyor. aile perişan oluyor ama bu o.ç doktor ve ''olsun suriyeliler'den kalifiye elemana ihtiyacımız var'' diyen pembe götlü vatandaşlarsa yaşamaya devam ediyor.

ben yıllardır diyorum bunlar 3-5 yıl kalıp gideceklerse gene iyi ama ileride başımıza doktor, polis, asker, öğretmen, memur vs olacaklar siz şamatayı o zaman görün dediğimde, ''yok o kadar da değil'' diye bunları savunmaya devam edenler vardı. biz birebir yaşayarak şahit olduk, darısı başınıza. böyle kalifiye elemanlara denk gelirsiniz umarım.
  • haklarında referandum yapılması gereken sığınmacılardır. zira sığınma iyiden iyiye istilaya başladı.
hesabın var mı? giriş yap