şükela:  tümü | bugün
  • ön edit ( sona yazmıyorum zira okumaya zahmet etmiyor bir çoğu ). bazı argümanları ele alalım.

1-suriyeliler yüzünden ev kiraları arttı.

cevap. sığınmacıları fırsat bilen kurnaz ahlaksız ev sahibine laf söylemeyip diğer tarafa yüklenmek güzel bir kafa gerektirir.

2- dileniyorlar.

cevap: e açlar ne olacak dilenecekler tabi karınlarını doyurmak için. açlıktan ölsünler mi ?

3- çadır kentte yaşasınlar.

cevap : sen hiç çadırkentte yaşamayı denedin mi ? sence ne kadar süre yaşanılabilir o alanlarda ? ben cevabını vereyim sokakta kalmayı tercih eden kadınlar gördüm hem de çocuklarıyla. var sen düşün şartları.

4- türkiye'de millet aç.

cevap: türkiye'de millet hep açtı zaten, suriyelilerle değişen çok şey olmadı. senin ekonominin kötü olmasının temel sebepleri başka. ayrıca millet aç argümanıyla yardıma muhtaçlara yardımı esirgeyemezsin.

5- suç işliyorlar, kulak kesiyorlar. (en çok öne sürüleni )

cevap. emniyetin verilerine göre suriyelilerin suça karışma oranı %1.32 ve bu vakaların önemli kısmı kendi aralarındaki anlaşmazlıklardan doğuyor. ayrıca 2017'de suriyelilerin karıştıkları suç olaylarında, nüfuslarındaki artışa rağmen bir önceki yılın ilk 6 ayına oranla yüzde 5'lik bir azalma oluyor. buna karşın türklerin suriyelilere karşı işlediği suçlar çok daha yüksek.

6- sana veya yakınlarına zararları dokunmuş olsa böyle konuşamazdın.

cevap. allah göstermesin, o zaman tabi ki de böyle konuşamazdım belki de metanetimi korur duygularımın aklımı etkilemesine izin vermezdim. dedim ya allah göstermesin. lakin şöyle bir şey vardır. bir suçtan zarar görenle, o suçun cezasını kesecek olan farklıdır. cezayı o suçtan zarar gören vermeye kalkarsa duygularıyla hareket eder ve bu adalet değil, intikam olur. bu yüzden hakimler bağımsızdır ve adaleti sağlayabilirler.

7- bu bir soru değil bu bir itham. "akp'lisin"

cevap. ak partili (hadi gönlün olsun akp'li) değilim. oyum ince'ye ve chp'ye. ilginçtir aslında sığınmacılarla ilgili görüşlerim batıda liberal sol dedikleri cenaha yakın veya benim anladığım kadarıyla öyle ve bu yaklaşımım slavoj zizek gibi düşünürlerden de eleştiri alır. normalde sizin ortaya koyduğunuz bakış muhafazakar sağ bakışıdır. ama onlar iktidarda oldukları ve araplara sıcak yaklaştıkları için, esasen solun sergilediği türden bir yaklaşım sergiliyorlar.

suriyeli sığınmacılar gitsin isteyen, "haydi gidinde rahatlayalım diyen", kendi işkembesinden başka işkembe istemeyen, karnı dar insanlara sorulması gereken çok önemli bir sorudur. hayır niye batıyor bu kadar bu insanlar size, kağıt topluyor, küçücük yaşta mendil satıyor hayatta kalmaya çalışıyor bu insanlar.

sen o yaşta bir an anneni etrafında göremeyince kayboldum sanıp yaygarayı koparırken o çocuklar sabahtan akşamlara kadar zaar gibi sokaktalar. tehdit altındalar. hiç mi bu tarafından düşünmüyorsun ? niye bu kadar dar geliyor çemberin ? neden bu kadar zor yaşadığın alanı paylaşmak hem de zor durumda kalmış olanlarla ? onlar gelişmemiş olabilirler zihnen, ama bu yegane bir fırsattır belki de gelişmeleri ve değişmeleri için.

ülkelerini cehenneme çeviren kirli politikalar yüzünden kaçmak zorunda kalan bu insanlarla, birlikte yaşayabilecek, sayelerinde farklı renkler farklı kültürlerden oluşan daha geniş bir mozaik oluşturabilecek olduğunu, bu yönde neler yapılabileceğini hiç mi düşünmüyorsun. mesela bir suriyeli'den olmaz ya hani arapça öğrenmeye kalksan ? suriyelilerin dillerini öğrettikleri merkez açılsa mesela sen de gidip ordan doğu'nun dilini kültürüne dair bir şeyler kapsan. hem de organik olarak.

sonuç olarak tüm sorular-argümanlar. saptırma ve manipülasyondur. realite yerine, kafalarda oluşturulan ve gerçeği yansıtmayan düşünceler ortaya koyulmakta.

onların müziklerini onlardan dinlesen, zihnin genişlese. hikayelerini onlardan dinlesen mesela, belki çok güzel senaryolar çıkarır, kallavi romanlar yazarsın. ne bileyim tanış olsan işi kolay kılsan. ama yok sen uzaktan surat buruşturarak bakmaya devam et.
  • vergiciklerimi çatır çatır yemelerinin dışında şimdilik somut bir zararlarını görmedim. henüz beni öldürmeye teşebbüs yahut taciz etmediler ama götünü elledikleri samimi arkadaşlarım var.

hah bir de, metrobüste yer bulmak eskiden çok çok zordu, artık imkansız sayelerinde...

edit: suriyelilerin gelişmek ve değişmek için gereken fırsatı istanbul sokaklarında sürterek kazanabileceklerine inanan yazarın sorusu...
    üstüne bir de müziklerini dinleyecekmişim; bizim sokağın başında her akşam on tane suriyeli toplanıp müzik dinleyerek etrafı keserken ben önlerinden geçiyorum; bu sayılır mı?
  • evet arkadaşım belki bana faşist diyeceksin ama arap kültüründen, zihniyetinden, cahilliğinden hoşlanmıyorum. benim ülkemde milyonlarca işsiz varken bu adamların yarı fiyatına çalışmasından hoşlanmıyorum, bu adamların yarattığı asayiş sorunlarından hoşlanmıyorum.
  • daha bugün elinde döner bıçağıyla mahallelinin üstüne yürüyen suriyeli videosu izledim.daha ne yapmalı ki sapla samanı ayıralım? mülteci gibi yaşayan ihtiyaç sahipleriyle katiller aynı kefede olmamalı.
  • kimden ne paralar kesilip suriyelilere aktarılıyor bir araştır anlarsın. ulan sanki kendi halkın refah içinde yaşıyor da kendi insanını bırakıp suriyeli peşinde koşuyorsun.

bu ülkede açlıktan ölen, soğuktan donan, ilaç alamayıp tedavi olamayan varmı? bunlar dururken sana ne suriyeliden?

parayı nerelerine sokacağını bilmeyen, tuvaletini altından yaptıran okadar arap ülkesi kaç tane suriyeliye bakıyor?

dünyanın delisi biz miyiz, az aklınızı başınıza alın kardeşim, önce aç karnını bir doyurda ondan sonra kime yardım edeceksen et.
  • bunlar gelmeden önce iskenderunda ev kiraları 400-500 arası iken bunlar geldikten sonra 800-900 oldu. ilk aklıma gelen bu oldu.
  • kendi ülkesinde yaramaz öğrencilere uygulanan şiddetten dolayı bir gün dahi okula gitmeyen suriyeli öğrencinin, türk okullarında dayak yasak olduğu için şımarmayı bir fırsat olarak görmesi ve kendisinin taşkınlıklarına dayanamayarak sadece 5 dakika tek ayak üstünde bekleten öğretmeni ailesine, idareye şikayet edip okuldan attırmaya çalışmasına bizzat şahit oldum. aptal duyarınızı kasmadan önce o çok övdüğünüz insanlarla biraz zaman geçirmeyi deneyin bakalım.
  • bulunduğum yer küçük bir yer olmasına rağmen sürekli bir şeyler oluyor. her hafta pazarda kavga çıkarıyorlar. işe gidiyoruz sevisin önünü kesiyorlar. sahilde insanları rahatsız ediyorlar. taciz ediyorlar (sözlü ve bakarak) yetmiyor, engelli bir kadına tecavüz ediyorlar. esrar kafasıyla yaşıyorlar. buna şahit de oldum. burası sadece küçük bir yer. onların kültürünü rengini ben istemiyorum.

insanın iyisi de vardır kötüsü de ben her zaman buna inandım ama bu kadarı kötüyken ben kucak açmak istemiyorum. evimin etrafı inşaat dolu kürt işçi hepsi ben birinden bile bir gün olsun rahatsız olmadım. yeri geldi sabahın karanlığında geçtim yeri geldi gece yarısı. o çalışanlar suriyeli olsaydı kesinlikle o yolu kullanmazdım. yine yol üzerinde seralar var hemen hemen her mevsim serada iş olur yine oralarda günlük ücret karşılığı çalışanların çoğu kürt onlardan da rahatsız olmadım hiç. neden peki? bir gün olsun sorun çıkarıp insanları rahatsız etmedikleri için olabilir mi? terör falan demeyin şimdi o konu çok başka çok daha uzun konuşulacak bir şey.

özetle kendi ülkemde rahat yürüyemediğim her anda suriyeliler var. ben de onları istemiyorum.