şükela:  tümü | bugün
  • geçmiş olsun...

bunun tek çözümü çocuk yapmak...
  • gidecekler mi kalacaklar mi sorusuna gitmeye niyetleri yok diyerek linkimi eklemek istedigim sorun:

http://www.insightonconflict.org/…ng-life-istanbul/

kalacaklar.
    istanbul'a nasil yerleseceklerini ve turkiye'ye yerlesmek isteyen suriyelilere nasil yardimci olacaklarini anlatan makale.

adamlar hala sagliktan, egitimden, is garantisinin olmamasindan falan sikayet ediyor.
  • bir yere gidecekleri yok. 2.5 milyon kişiyi almışız. mevcut kürt sorunu devam ediyor. bu gelen suriyeliler sanki melek amına koyayım. yarın türklerle anlaşamayıp özerklik isteyecekler, başka bok isteyecekler. ben almanyaya gitsem geri döner miyim? dönmem. sikerler o işi. adam her yere burnunu sokuyor olan türk vatandaşına oluyor.

bugün bombayı patlatan suriyeli salih necar bilmem ne yandaşıyken 20 yıl sonra patlatan ahmet suriyeli olacak.
  • ülke geleceğinin en büyük sorunu.

https://m.facebook.com/…rmalink&id=1491533954268428

buna benzer olaylar giderek artacaktır.
  • tüm insanların kardeş olduğunu, herkesin bu dünyanın vatandaşı olduğunu, herkesin istediği yerde yaşama hurriyeti olduğunu yıllarca söylesek de turkiye'de günümüzde ve ileride ciddi krizlere yol açacak sorun.

her ülke mülteci almalıdır ancak bunu belli bir politika dahilinde almalıdır. savaş oldu diye 3-4 milyon insanı ülkenin her yerine plansız ve programsız şekilde dağıtman demek bu kişilerin gettolaşmak zorunda bırakmak; onların suça bulaşmasına ya da suç örgütü kurmasına yol açmak; toplumda onlara karşı bir tepkinin oluşmasına neden olmak; eğitimsiz yeni bir güruhun oluşmasına vesile olmak gibi amansız sorunlar oluşturacaktır illa ki.

özellikle suç kısmı ileride başımızı çok ağrıtacaktır. çünkü biz kendi ülkemizde suç sorununu çözememiş bir ülkeyiz. bugün isteyen herhangibir kişi gidip bir adliyenin ceza bloğuna baksın. hergün binlerce insan bir takım suçlardan yargılanıyor ve bu kişilerin çoğu ceza alacak. bu kişilerin genel profili ise dar gelire sahip ya da fakir ailelerin üyeleri olmaları, eğitim seviyelerinin düşük olması. çoğu şehrin kenar mahallerinden geliyor.

az mantıklı olursak varını yoğunu bırakıp büyükşehirlere gelen bu kişiler 10 kişilik ailesine nasıl bakacak? nasıl karınlarını doyuracak? nasıl eğitilecek? nasıl topluma adapte edilecek? toplumun onlara nefretle bakması sonucu oluşan tepkisel nefret nasıl dizginlenecek? yani bu kişiler suçtan nasıl kurtarılacak?

onlarda insan. savaş rezil birşey ancak plansız programsız yapılan bu akım devlete insan değil düşman kazandırır. bugün hafif hafif kokuları çıkmaya başladı. önümüzdeki süreçte daha kötü olacak gibi görünüyor.

ha yerleştirmek istiyorsan iş bul, aş bul, gerekiyorsa az ayrımcılık yapıp birazcık toprak ver, gelsin ülkemize renk katsın; çalışsın; bir değer üretsin. ama büyükşehirlere niye getiriyorsun? büyükşehirde işimiz gücümüz var biz zor yaşıyoruz. içinde adam kalmamış bir sürü küçük şehir var, yerleştir oralara. hem oralarda toplumla kaynaşmaları daha basit olur. büyükşehirde adamın yüzüne bakmazlar. vs.

niye sürekli başımıza sorun üretmekte bu kadar kabiliyetliyiz anlamak mümkün değil.
  • (bkz: gaziantep'te suriyeli ve türklerin kavgası). yakın gelecekte çok tehlikeli boyutlara ulaşmaz umarım. ama durum hiç iç açıcı değil.
  • 10 yıl sonra çözülemeyecek bir sorun haline gelecektir. şu an sanıyorum 5 milyon suriyeli var. böyle giderse 10 yıla 10 milyon olurlar ve 10 yıl sonra tıpkı bir başka ırk gibi özerklik,ana dilde eğitim vs. gibi saçma salak isteklerde bulunurlar.

suriyeliler ülkemize geleli 3 sene oldu bu sorun şimdi çözülmezse hepimize geçmiş olsun. bunun tek çözümü de bütün suriyelileri ülkelerine göndermek yok iyilerini tutalım okumuşları kalsın falan yok istisnasız bütün suriyelileri sınır dışı etmek.
  • şimdiden başlayan sorun.

bu insanlar vatandaş olacak, bir kısmı nüfus içinde erirken kalanları gettolaşacak. 15 sene sonra siyasi olarak seçmen kitlesi haline gelecekler, belki kendi siyasi partilerini kuracaklar.

bu başarı hepimizin. coh böyük ülkeyiz aynı osmanlı ayol.
  • gelecekte adını çok duyacağımız sorun. siyasal islamın ülkemize hediyesi ve çok vahim sonuçları olacak. ama halk bunu istedi ve muhalefet te halinden memnun. bize bişey demek düşmez.
  • bu konuda benim bir tahminim vardı.

bu ülkenin toprakları inanılmaz değerli coğrafi konumu ve zenginlikleri açısından haliyle birileri sürekli göz koymaktaydı. farkındaysanız ülkemiz dış tehditlere karşı her daim birlik beraberlik üzerine yoğunlaşmışken; kendi içimizde bin türlü parçaya ayrılmış vaziyettedir. sağcı solcu ayrımları, başı açık-kapalı ayrımları, alevi-sünni vs mezhep ayrımları, kürt-türk ayrımları, zengin-fakir, doğulu-batılı ve daha bir sürüsü. her biri denendi, usul usul, sindire sindire hepsi fakat hiç birinde net bir sonuç, nihai bir karar alınamadı. her seferinde bir şekilde ortalık tekrar sakinleşti ve insanlar normale döndü. bu tamamen bu ülke halklarının aslında bir arada yaşayabildiklerini bilmelerinden ve serin kanlılığından kaynaklıydı. kendi içimizde ne kadar tartışmalarımız olsa da sakinliğimizi koruduk ve büyük bir halk ayaklanması hiç bir zaman gerçekleşmedi. bu ülkeye göz koyanların istediği tam olarak halk ayaklanması ve ülke içinde gerçekleşecek büyük bir iç savaş durumuydu fakat istedikleri olmadı. bu yüzden yeni bir plana geçiş yapıldı. bu ülke topraklarıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, daha önce burada azınlık olarak dahi yaşamamış insanları alıp ülkeye sokmak istediler. evet, bu insanlar suriyelilerden başkası değildi. kurtuluş mücadelesi verdiğimizde kürdü de bu toprak için savaştı türkü de, alevisi de sünnisi de açığı da kapalısı da doğulusu da batılısı da o yüzden birbirimize her daim tolerans göstermeyi bildik ve kendi içimizde bin parçaya bölünsek de ülke bütünlüğüne zeval vercek büyük eylemlere karşılıklı olarak kalkışmadık(pkk itlerini kürtlerle bir tutmuyorum, onlar terör örgütüdür ve onları destekleyen kürtler de terör örgütü üyesinden farksızdır) fakat bu suriyelilerin bizimle en ufak bir bağı bulunmamakta (sözde din kardeşliği dışında). onlara tolerans gösterme, sabırlı davranma, yaptıkları yanlışlara bile isteye göz yumma gibi bir durumumuz asla olmadı, olamaz. bunu bilen ve ülkede gözü olan güçler suriyelileri sürekli üstümüze salmakta, gözümüze batırmaktalar. bizim askerimiz onların topraklarında can verirken onlar burda sahil kenarında mangal yapıp gülüp eğleniyor, bizim evlatlarımız çalışıp kazandığı 3 kuruşun dahi vergisini ödüyorken bunlar vergi ödememekle kalmayıp üstüne devletten destek alıyor, daha geçenlerde senelerce okul okuyup eczacı olmuş evladımızın kulağını kesme cürretini kendilerinde buluyor. tüm bunlara karşı bizim halkımızın sessiz kalamayacağını biliyorlar haliyle buraya yazıyorum. yakın zamanda bu halk her bölgede suriyeli gördükleri her yerde üstlerine saldırmaya başlarsa şaşırmayın. peki bundan sonra nolur? şöyle ki : bütün dünyada haberler yayılmaya başlar. türkiye, topraklarına sığınmacı olarak giren suriyelileri katlediyor. bu haberler öyle bir hal alır öyle bir pompalanır ki medya tarafından, bütün dünya ülkemize düşman kesilir. ardından o meşhur söz çıkar piyasaya. " amerika türkiye'ye demokrasi getirecek. "

bizi hiç beklemediğimiz, tahmin etmediğimiz bi yerden vuruyorlar şimdi. ben bu tip büyük çaplı olayların şans eseri oluştuğuna, olmak zorunda kaldığına asla inanmayanlardanım. bu suriyelilerin ülkeye sokulması büyük bir projenin bir basamağıdır bana göre. bi şeyler deneniyor ve sonuçları bizim için çok ağır olacak gibi hissediyorum. bu suriyelilerin tümü kendi ülkelerine gönderilmediği müddetçe ülkemiz her daim tehdit altında olacaktır. dış tehditten bahsetmiyorum, iç tehditten. suriyelilerin bize saldırmalarından da bahsetmiyorum, bizim onlara saldırmamızdan. zaten sabrı taşmış, burnundan soluyan bir millete aniden sızıp ortalığı alevlendirirsen yılların birikmiş acılarını senden çıkartırlar. bunu yapınca da tüm dünya bize cephe alacak ve belki de 3. dünya savaşı bu topraklar üzerinde kurulmaya başlanacak. 50 yıl sürmez bizim büyük çaplı bir savaş görmemiz, sonumuz hayrolsun diyorum.