şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: şuriye)
 • kendi insanına sahip çıkamayan bir milletin, başka ülkeden yüzbinlerce insanı doldurup, zaten olmaya aheng ve huzurun içine ettiği ülke vatandaşları.
 • rahat adamlar.

  10 yildir yurtdisindayim, sunlardaki rahatliga sahip degilim.

  ulkeme donmeyi dusunuyorum, korkarim kendi ulkemde de bunlardaki rahatliga sahip olmayacagim.

  adam agziyla soyluyor, isyeri actigini, ama henuz yasallastirmadigini, yasallastiracagini, zaten yetkililerin de isyerinde suriyelileri gorunce goz yumdugunu.

  ama hala sikayet ediyor, 'turk devleti bize bakmiyir'.

  http://www.insightonconflict.org/…ing-life-istanbul
 • ülkeye zarar açısından bakarsak ,her 20 tanesi bir akpliye bedel , benzerlikleri için (bkz: içimizdeki irlandalılar)
 • spartacus dizisinde suriyeliler pis, işe yaramaz tipler oalrak lanse edildi sürekli. anlayamadığım sebepten sürekli suriyeli muhabbeti dönüyordu. niye başka memleketi değil de suriye'yi seçtiler ilginç. ve biz de şu an suriyelilere çoğunlukla o gözle bakıyoruz. milyonların izlediği bir dizide bunun olması ilginç geldi. sanki bi şeylerin habercisi gibiydi dizi.
 • ...
 • ne yazık ki pekte güçlü ve bilinçli olmayan ülkemizde, barınmaları için sözde kucak açtığımız her geçen gün sayısı çoğalan (bkz: milyonları aşan) güney komşumuz suriye'den gelen arap kökenli halktır. doğu ve güneydoğu vilayetlerinde güzel suriyeliler, ağa ve paşalara kuma gelirken büyük şehirlerde zengini fink atmakta olup fakiri ise umumi parklarda, cadde ve banklarda dilencilik vs. yapmaktadır. genelde fakir suriyeliler halkın gündemini oluşturuyor ancak adana ve mersinde suriye plakalı bir çok lüks araç vs görmekte mümkün. istanbul'da kiraları fırlattıkları da bir gerçek. allah sonumuzu hayır etsin. yine de başka çaresi olmayan o güzel suriyeli çocuklara iyi davranın, hayat onlara başka bir şans tanımadı...

  edit: imla.
 • dramları yürek burkan insanlar...
  trakya sınırda yaşayan bir arkadaşım yıllaaaar önce, henüz suriye halkı güllük gülistanlık yaşarken, yunanistana'a geçmeye çalışan mültecilerin durumu için vakti zamanında demişti ki "bir gün herkes mülteci olabilir" haklıydı...
  dünyanın ayıbıdır durumları. ülkeleri yok, aile kavramı zaten çökmüş, çoluk-çocuk-ana-baba dağınık, kimisinde hayatta yok, yaşamları darma dağın, fakirinin her gün hikayesi geliyor önümüze, kaçarken, yaşama şansı ararken, umuda giderken, ayakta kalmaya çalışırken şu oldu bu oldu diye.
  her şeyden önce insan olarak bakıyorum, ulus olarak bizim de başımıza gelebilirdi. keşke sihirli bir değneğim olsa da önce yakınımdakilere dokunabilsem. yok yok gözü dönmüş büyük güçler varken benim üzülmem bir şey ifade etmiyor, yine de gören göz olarak huzursuz oluyoruz, insanlık ayıbı daha ötesi yok.
  bunu yapanların aynısı kendi başlarına gelsin!
 • akp'nin iktidardan inip, yerine vatandaşını sevip dünyada barışa değer veren bir hükumetin geldiği gün, çok değil 3 hafta içinde otobüs otobüs büyük şehirlerden toplanarak kamplarına veya ülkelerine yerleştirilecek insanlar topluluğu.
  ne onlar sokaklarda caddelerde yatıp dilenmeyi, ne de biz ülkemizdeki bu başıbozuk ve düzensizlik sonucunda yaşadığımız huzursuzluğu hakediyoruz.
 • şimdi benim aklıma bir şey geldi. bunun cevabını kim verecek çok merak ediyorum.
  nolcak bu suriyeliler ?
  az önce bir selpqkçı gördüm ve endişe duydum. kendi adıma değil benden bir sonraki jenerasyon adına.
  diyorum ki "ne kadar tanesi ?"
  - ashdhakgssjsgdk 3 lirasjsjshdjdkdkdk
  ....
  neyse ona da tamam..
  hadi al sana 5 lira..

  ulan bari selpağı bırak, bu nasıl çingenelik. selpağın peşine düşsen ışıklar yanacak. diğer taraftan "bari selpağı ver" serzenişi.
  e ne olacak böyle ?
  şimdi bu arkadaşlar nedir ? misafir mi yoksa türkiyeli mi ??

  misafirliğinde bir adabı var. ya misafir gibi davran ya da ben senin bildiğin dilden davranayım.

  daha bunlar 10-15 yaşlarında. 5-10 sene sonra nolacak ?
  istanbul'un çakalları..
  eee..
  fatih'in torunu hisseden birinin zoruna gitmiyor mu bu ?
  avrupalı ve türk karması bir ırk çıkmıştı o zaman ortaya. bizans'ın sanatıyla ruh bulmuş bir türk coğrafyası pekişmişti..
  miras yedilik bence bu.
  memleketimin güzel istanbul'u çarpılmışa döndü.

  kim verecek 5-10 yıl sonrasının hesabını ?
  savaştan kaçan suriyelilerin disiplinsiz olarak çarçur ettiği bu kültür kalmıştı bi elimizde.
  peki ne için feda ettik istanbul'u ?

  şu şehri biraz sevin artık. fatih'in torunu olmak istiyorsan fatih'in aşkına saygı duymalısın.
  valilik, belediye, il genel meclisi, parti kolu başkanları, başbakan ve cumhurbaşkanı. hepinize sesleniyorum.
  bakın, "suriyelileri geri gönderin suriyelileri istemiyoruz" sığlığını da yapmıyorum. durumu kontrol altına alın. ya siz bu durumu kontrol altına alacaksınız, ya da bu misafirlik sürecini millet bitirecek. misafirlik bittiğine göre şu meseleyi bi ele alalım diyecek. darda kalmış insanlara karşı bu tip davranışlara itmeyin insanları.
  onlara da yazık..