şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: şuriye)
  • kendi insanına sahip çıkamayan bir milletin, başka ülkeden yüzbinlerce insanı doldurup, zaten olmaya aheng ve huzurun içine ettiği ülke vatandaşları.
  • insandırlar.
  • rahat adamlar.

10 yildir yurtdisindayim, sunlardaki rahatliga sahip degilim.

ulkeme donmeyi dusunuyorum, korkarim kendi ulkemde de bunlardaki rahatliga sahip olmayacagim.

adam agziyla soyluyor, isyeri actigini, ama henuz yasallastirmadigini, yasallastiracagini, zaten yetkililerin de isyerinde suriyelileri gorunce goz yumdugunu.

ama hala sikayet ediyor, 'turk devleti bize bakmiyir'.

http://www.insightonconflict.org/…ing-life-istanbul
  • düzgün işini gücünü yapanını bulmanın zor olduğu kesimdir.

şimdi denilecek ki iş imkanı yok. fakat iş imkanından öte kolaylığa alışmak olarak görüyorum bazılarının yaptığını.nerdeyse her akşam işim gereği mesai kalıyorum ev istikametinde bu arkadaşlarla karşılaşıyorum cami diplerinde para sayıp, hasılat nasıl hesap yapıyorlar. hadi dilendin bir tanesi bile bunla ben bi iş kurayım demez, demiyor malesef.
  • ülkeye zarar açısından bakarsak ,her 20 tanesi bir akpliye bedel , benzerlikleri için (bkz: içimizdeki irlandalılar)
  • spartacus dizisinde suriyeliler pis, işe yaramaz tipler oalrak lanse edildi sürekli. anlayamadığım sebepten sürekli suriyeli muhabbeti dönüyordu. niye başka memleketi değil de suriye'yi seçtiler ilginç. ve biz de şu an suriyelilere çoğunlukla o gözle bakıyoruz. milyonların izlediği bir dizide bunun olması ilginç geldi. sanki bi şeylerin habercisi gibiydi dizi.
  • ...
  • ne yazık ki pekte güçlü ve bilinçli olmayan ülkemizde, barınmaları için sözde kucak açtığımız her geçen gün sayısı çoğalan (bkz: milyonları aşan) güney komşumuz suriye'den gelen arap kökenli halktır. doğu ve güneydoğu vilayetlerinde güzel suriyeliler, ağa ve paşalara kuma gelirken büyük şehirlerde zengini fink atmakta olup fakiri ise umumi parklarda, cadde ve banklarda dilencilik vs. yapmaktadır. genelde fakir suriyeliler halkın gündemini oluşturuyor ancak adana ve mersinde suriye plakalı bir çok lüks araç vs görmekte mümkün. istanbul'da kiraları fırlattıkları da bir gerçek. allah sonumuzu hayır etsin. yine de başka çaresi olmayan o güzel suriyeli çocuklara iyi davranın, hayat onlara başka bir şans tanımadı...

edit: imla.
  • dramları yürek burkan insanlar...
    trakya sınırda yaşayan bir arkadaşım yıllaaaar önce, henüz suriye halkı güllük gülistanlık yaşarken, yunanistana'a geçmeye çalışan mültecilerin durumu için vakti zamanında demişti ki "bir gün herkes mülteci olabilir" haklıydı...
    dünyanın ayıbıdır durumları. ülkeleri yok, aile kavramı zaten çökmüş, çoluk-çocuk-ana-baba dağınık, kimisinde hayatta yok, yaşamları darma dağın, fakirinin her gün hikayesi geliyor önümüze, kaçarken, yaşama şansı ararken, umuda giderken, ayakta kalmaya çalışırken şu oldu bu oldu diye.
    her şeyden önce insan olarak bakıyorum, ulus olarak bizim de başımıza gelebilirdi. keşke sihirli bir değneğim olsa da önce yakınımdakilere dokunabilsem. yok yok gözü dönmüş büyük güçler varken benim üzülmem bir şey ifade etmiyor, yine de gören göz olarak huzursuz oluyoruz, insanlık ayıbı daha ötesi yok.
    bunu yapanların aynısı kendi başlarına gelsin!