şükela:  tümü | bugün
  • devlet nezdinde sorulması gereken soru.
    bu konuda net ağızlardan net açıklamalar yapılması gerekiyor.
    bilindiği gibi suriyenin çeşitli kentlerinde suriye rejimine ait bir normalleşme var ve hayat sürüyor.

suriyeliler ne zaman gidecek? suriyeliler gidecek mi yoksa haklarında başka planlar mı var?
    haberlerde görüyoruz, suriyenin çeşitli şehirlerini gezen gazeteciler var.

orada bir takım insanlar hayatlarını normalleştirme çabaları içine girmiş ve bu uğurda konserler veriliyor, kültürel etkinlikler yapılıyor.
    alışveriş için sokaklara çıkılıyor, çarşı pazar geziliyor. evet etraf savaş kalıntılarıyla dolu ama sosyal yaşamı yeniden inşa başlamış.

fakat türkiyedeki suriyeliler bu normalleştirme çabasına neden katılmıyor? oradaki insandan farkı ney? ülkesine bayram ziyareti yapan suriyeli ne demek?

burada dükkan açıyorlar, oysa kendi ülkelerinde açsa bir dükkan, ülkelerine bir taş faydası olur.

suriyede konser veren bir suriyeli kadın şöyle diyor;
    - hiç savaş olmamış gibi yaşıyoruz, konserler veriyoruz, şarkılar söylüyoruz. insanlar bir an olsun her şeyi unutuyor. buradan gitmeyi hiç düşünmedim.

git ve ülkene faydan olsun suriyeli. eğer bir şehirde, bir ülkede savaş durduysa yıkıkları toplayarak savaşın izlerini silemezsin.

ama üzerinde bombalar patlamış, harabe bir binanın önünde; hiçbir şey olmamış gibi biri çıkıp şarkı söylerse, o zaman sadece bir an olsun onu duyar ve hissedersin.
    bir an olsun yaşadığını hissedersin.

toplumsal inşa ve insanların normalleşme çabaları bina dikmenin ötesinde; her şeyden daha önemli.

sessiz kalmayın millet. ben suriyeliyi eleştirmek istemiyorum artık, sorun; suriyeliler ne zaman gidecek?
  • hiç bir zaman. 2.nesil ve 3.nesil suriyelileri konuşacağız ilerleyen yıllarda.
  • aradan bu kadar yıl geçtikten sonra geriye dönen bir suriyeli olursa aptal olduğunu düşünürüm. hala suriyelilerin geriye döneceğini sanan birileri varsa onların daha da aptal olduğunu düşünürüm.