• üst edit: yüreğiniz yetiyorsa, demokrasiye inanıyorsanız, milli iradeyi savunuyorsanız, buyrun, suriyeliler için referandum yapalım!

akp konya milletvekili ahmet sorgun'un beyanı;

“çocukluğumuzu bir kenara bırakalım. 50 yıldır cemiyetin içindeyiz. konya’da sanayiye gidiyorum. sanayici ‘eğer suriyeliler olmazsa sanayi bitti’ diyor. ağır iş kollarında çalışanların çoğu nereli? suriyeliler. köylere gidiyoruz, ‘afganlılar olmazsa, köylerde çoban yok’ diyorlar. bize ‘yandım, bittim, işsizim, açım’ diye gelenler oluyor. bir işadamını arıyorum. ‘birisini göndereceğim’ diyorum, hemen gönder diyorlar.

bize iş için gelenler sonra ‘belediye olmaz mı, hastane olmaz mı diyor’ bu iş beğenmeme. bizim zihniyet olarak bir değişim yaşamamız gerekiyor. ‘ben asla tulum giyemem’ diyorlar. ne yapacaksınız? ‘08.00-17.00 çalışacağım, cumartesi-pazar tatil olacak, önümde internet açık olacak’ anlayışı var. dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok.”
  • çok haklı;suriyeliler olmasa ekonomi batardı dışarıdan gelen fonlar olmazdı el mahkum öyle konuşacak
  • verdikleri ücretlerle sadece suriyeliler geçinir. her gün 10-12 saat kimse çalışmak istemez.
    ıs şartları berbattır. maaş düzenli gelmez.

siz önce is koşullarını iyileştirin sonra gerisi gelir.

bir de çobanlık gibi meslekler öldü gibi. avrupa da bile cogu ya bulgar ya da romen.
  • orta sınıf hayattan kopuklar anlamamıs denileni. tum anadoluda millet ucuza,isci calıstrıyor.(afgan,suriyeli...) neden millet multecilerden memnun sanıyorsunuz.
    esnaf kayıtsız adam calıstırmasak, mafolduk diyor.
    cogu adam suriyelilerden 2. hanım aldı.(tabiki gizli ev acti.hani su size el ele tutusuyorsunuz diye kufreden adamlar)
    anadolu insanını hem tanımıyorsunuz, hem hayatı bilmiyorsunuz, hem espri kasıyorsunuz.
    ortasınıf vergilerinden multecilere yardım yapılıyor. esnaf bunları ucuza,sigortasız calıstırıyor,vergi de vermiyor.
    (multeci 2 maas diye mutlu,ama biryandan somuruldugunu bildigi icin kızgın.)
    sonra da beyaz yakalı gelip gecinemiyorum diyor.
    bu denklemde tek enayi sensin.en cok kazanan da bunu diyen dini butun esnaf.
  • sürecin sonunda, suriye'liler olmasaydı, olmazdık diyecekler.
  • iş beğenmeyenleri eleştirmek isterken zırvalayan vekil ifadesi. suriyeliler ne kadar alıyor ve çalıştıkları saatler ne kadar bi bakın isterseniz. zira esnaf 1 kişilik maaşı 2 kişiye verip üstelik daha uzun çalıştırmanın peşinde. önce çakal esnafı hizaya getirin ardından da şartları iyileştirin bakalım o zaman suriyeliler iş bulabiliyor mu.

adam 12 saat çalışayım 1500 lira ver yeter diyor. aile yok çocuk yok. ben esnaf olsam şeytan dürter beni.
  • hiç bir vasfı olmamasına rağmen oturduğu yerden milletvekili sıfatıyla bilgisayar! dahi açmadan paraları cukkalayan kişi beyanı. hangi kanunun çıkarılmasına ön ayak oldun memlekete ne faydan oldu say bakalım.
  • suriyeliler olmasa nefes bile alamayız. bize kim ekmek verecek sonra?
  • bitecek olan şey türk halkının işsizliğidir.
  • suri sevdası sizin sonunuzu getirecek.
hesabın var mı? giriş yap