şükela:  tümü | bugün
 • bu yalana gerçekten inanan var mı çok merak ediyorum.

  düne kadar chp ''ispatlayın'' diyordu şimdi bu rakamı kabul edip üzerine politika geliştiriyor. sonra garibim beyaz yakalı evine hırsız girmiş gibi hissediyor.

  ''40 milyar dolar harcadık'' demek, ''eyy les nations unies aide–moi s'il vous plaît'' demenin türkçesidir. yani dış politikadır milli menfaattir kıldır yündür ama yardım istemenin de adabı var. koskoca bm teşkilatı bu şişirilmiş hesabı elbette yemez, garip olan türkiye'nin kendi söylediğine inanması zaten.

  keza bu yalan, ab ile yapılan geri gönderme anlaşması kapsamında alacak kalemlerine bir miktar daha para ekleme çabasıdır. kırk desek, üç verseler, ee iyiii...

  40 milyar doları 4 milyon suriyeli'ye paylaştırsan her birine 50.000 tl düşer. ortalama bir suriyeli aileye yaklaşık 1 milyon tl demek bu. saçma bir hesap ama çok karmaşık denilen problemler böyle basit formüllerle çözülür, koca kitap yazılır; ''kuyu kazsın, geri doldursun'' diye formüle edilir. (ayrıca devletin harcadığı para ile verdiği para bir değildir. devlet harcar, boş beleş vergiler olarak geri alır; ama bütün o maaşları, çadırları, ıvır zıvırları doğrudan verilmiş olarak hesaplasak bile bu asla 40 milyar dolara inanacak kadar iyi niyetli olmayı gerektirmez )

  hepsini geçtim, siz samimi olarak tayyip erdoğan'ın herhangi bir zevata bu kadar para harcayacağını tahayyül edebiliyor musunuz? tayyip erdoğan o parayla 2023'e kadar türkiye'den mars'a bölünmüş yol yaptırır, yine suriyelilere vermez. mehmet cengiz dururken, rönesans holding, albayraklar dururken bunca para fukaraya harcanacak he?

  peşin not: suriye'ye yapılan askeri harekatları sakın suriyeliler için harcanmış para olarak saydığınızı söylemeyin. bu kadar iyi niyet artık bünyeye zarar. birincisi harekatlar türkiye'nin iç güvenliğiyle ilgiliydi (tsk'nın yalancısıyız) ikincisi bütün o bölgelerin yeniden yapılandırılma süreci türkiye'ye, harcadığından kat be kat fazla para getirecek. daha harekat bitmeden ''boşuna mı bu kadar şehit verdik?'' diyenleri duydu bu kulaklar. üçüncüsü, harekatlara harcanan parayı türkiye'nin müthiş suriye politikasını da gözeterek değerlendirmek gerek.
 • ben mi yanlış hesaplıyorum yoksa arkadaş mı anlamadığım başlık. 40 milyar $/ 4 milyon suriyeli= 10 000 $ suriyeli başına düşen miktar. bu kadar zaman için normal bence.
  edit: 50 bin tl imiş doğru yazmış. ama aileye nasıl 1 milyon tl oluyor onun hesabını anlayamadım. ortalama bir suriyeli aile 20 kişilik mi demek oluyor?
 • reisin kekledigi kekliklerin yeni farkina varmaya calistigi palavra.
 • suriyelilerin muayene, ameliyat, yatak, ilaç masrafınında devlet tarafından ödendiği düşünülürse az bile söylenen masraflardır.
 • yok veriler tek tek incelenince, üç aşağı beş yukarı o paraya yakın miktarlar çıkmış gerçekten hazineden.

  ama bu paralar suriyelilere ne kadar ulaştı? veya türkiye piyasasında gerçekte ne kadar tutacak bir hizmetin karşılığıydı?

  çünkü suriyelilerin haline baktığımızda, söylenenlere bakmayın, ağır çile, ağır fakirlik. bizim vatandaşımızın çalışmayacağı işlerde yarı maaşa çalışıyorlar, o da iş bulabilirlerse.

  yani harcanan para o, ama adamlar bir elleri yağda, bir elleri balda yaşamadılar. (oysa 40 milyar dolar, adam başına on bin dolar para yapar, bu da türkiye'de çok ciddi para demek).

  işte o soru insanın canını yakıyor. çünkü o para bizim hazinemizden , yani cebimizden çıktı.

  tıpkı türki cumhuriyetlere yapılan yardımlar gibi.

  şaka maka asgari ücretle işçi çalıştıran adam bile her işçi için geçen senenin kuruyla, her ay 200 dolar devlete veriyordu. her aldığı mal için, her sattığı mal için, kullandığı elektrikten, satın aldığı ham maddeye.

  kuzey avrupa ülkeleri gibi vergi ödüyoruz. karşılığında mozambik vatandaşları gibi hizmet alıyoruz. aradaki fark nereye gidiyor? bir düşünmekte fayda var. yoksa bu ülkede ilkokul bitirip , porsche cayenne jeeplerle dolaşan işadamları bizden daha mı zeki, daha mı üretici, daha mı yaratıcı diye insanın aklına acayip sorular takılıyor gecenin bir vakti.
 • bazi arkadaslar kişi başına düşen miktardan yola çıkıp yazmışlar. suriyelilere kurulan çadır kentler, bunlara tahsis olunan ambulanslar,sağlık personelleri ve giderleri(durmadan üremeleri de içinde),yapılan hatta yapılmakta olan giyecek,yiyecek,güvenlik maliyetleri,onlar adına feregat edilen vergiler,harçlar,ulaşım ve dağıtım bedelleri vs. hesaba katıldığında eminim fazlası da gitmiştir.