• sıradan adam:

- egonomih çoğh eyi... daha çok harca balam, namın yürüye...
  • vergi veren sıradan bir türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak tek birşey demek istiyorum. haram zıkkım olsun.

edit: eksileyen arkadaşlar, bir gün siz bile bugünlere lanet edeceksiniz.
  • ülkede açlık, terör, yozlaşma almış yürümüşken garip bir şekilde bir şey başarmış gibi anlatıyorlar bir de. üstelik acaba gerçekten ne kadarı suriyeliler için harcandı? bence ilk olarak sorulması gereken o.

o kamplar yapılırken neler döndü arka planda mesela?

barınma ihtiyaçlarını sağlayacak yapıları kimlere yaptırdılar? ya da yemekler mesela?

hiç bir bilgim olmadan soruyorum. ona rağmen bir o kadar da eminim ki bu suriyeliler üzerinden "los pollos hermanos" tarzında bir şeyler döndüğünden.
  • başarısız bir devlet yönetiminin itirafı olan açıklamadır.

tayyip erdoğan ve akp iktidarının sadece başarısız ve yanlış suriye politikasının bu ülkeye maliyeti 20 milyar dolar olmuş durumundadır.

bir de çıkıp bu tarihi rezilliği övünç kaynağı olarak dile getirip ters psikoloji yapıyorlar.

bunlara ve bunlara oy verenlere değilde bunlara oy veren insanların çocuklarının geleceğine üzülüyorum. resmen çocukların geleceklerini mahvettiler.
  • hadi birlikte basit bir hesap yapalım;

20 milyar doları türk lirasına çevirince yaklaşık 60 milyar lira yapar. o parayı da 3 milyon sığınmacıya bölünce kişi başına ortalama 20 000 türk lirası yapar!

çevrenizdeki sığınmacılara şöyle bir bakın bakalım, hiç adam başına 20 000 lira yardım almış gibi bir halleri var mı?..

o paranın en az yarısını yardım organizasyonu adı altında yandaş şirketlere aktarmadılarsa ben de hiçbir şey bilmiyorum.
  • insan başbakan da olsa, cumhurbaşkanı da olsa, şunu açıklarken utanır. yazıklar olsun sizin gibi devlete de, hükümete de. 6 milyar liraya kaçak bir saray yaptırdığınız ve çevresine de 600 milyon liralık ek bina filan yaptırdığınız yetmiyormuş gibi, vatandaşın vergisini öyle sağ sola çarçur ediyorsunuz.

suriyeli bilmem kimlere 20 milyar dolar para akıtacağınıza, gençlerinizden haraç alır gibi borç yazdığınız genel sağlık sigortalarını karşılayıp, işsiz ve geçinemeyen gençlere sigorta yaptırsanız ya? ama doğru, gençlerin bazıları chp'li veya hdp'li, size oy vermez dimi? :(
  • kendinden menkul bir semantik katakulli. bir laf oyunu.

suriyelilere harcadığımız para 20 milyar $'ı aştı cümlesinin türkçedeki anlamı suriyeli piyasasından emdiğm para 20 milyar'ı aştıdır. ve bu cümle başka hiçbir anlama gelmemektedir.

son iki yıldır övünçle bu meblağın artışının reklamını yapıyorlar. ve böyle büyük paralardan söz ederek esasen ağılda besledikleri koyunlara şu net mesajı veriyorlar:

"sevgili reisiniz, sizin önünüze atacak üç beş kuruşluk kemiği tedarik etmek için bakın işte dişini tırnağına nasıl da takıyor, gece gündüz çalışıyor, bir yerlerden buluyor buluşturuyor, kaynak yaratıyor. üzümünü yiyin bağını sormayın. bu paradan sadece onun ekosistemine girenler pay alabilir. geri kalanlar babayı alır. ver oyunu, al payını."

.

önce biraz arkaplan:

benzer bir teraneyi yıllarca dinledik: abd'nin ırak işgalinde üç trilyon dolar harcamasının masalıyla avutulduk. kimse de demedi ki aga bu nedir.

herkes bugüne kadar bu cümleyi uyutulmuş zombiler gibi dümdüz haliyle bilançonun parayı veren sütunundan okudu, kimsenin aklına hesabı bir de parayı alan sütunundan okumak gelmedi. nedense.

abd'nin ırak işgalinde üç trilyon dolar harcaması gibi bir ifadenin bütün dünya dillerindeki meali, abd'nin ırak işgalinde birilerinin üç trilyon dolar kazanması, yani bir takım yandaşların üç trilyon doları indiragandi cebine atmasıdır. cheney, bush ve şurekası ırak savaşı'na bir proje olarak baktılar ve öncesinde artısıyla eksisiyle iş planlarını bir güzel hazırladılar. henüz savaş başlamadan dahi savaş bittiğinde çete elemanları arasında "bu işten" kimin ne kadar kazanacağı üç aşağı beş yukarı biliniyordu. dış kapının mandalları olarak bugün bizim bilebildiğimiz yegane ayrıntı, bu çetenin ırak işinden toplamda üç trilyon kaldırmış olduğu. paranın nasıl bölüşüldüğü bilgisine ise sahip değiliz.

keza türkiye'de de ekibin başındaki şahıs suriyeliler için (2013 ekim ayında) 2 milyar dolar veya (2016 mayıs ayında) 20 milyar dolar harcamaktan söz ediyorsa bunun yalın türkçedeki anlamı "suriyeliler" adı verilen bir piyasanın oluşturulmuş olması ve bu piyasada birilerinin cebine 2 milyar dolar enjekte edilmesidir. ortada duran leşe diş geçirmek için serengeti sofrasına üşüşmüş bir sırtlanlar tablosu gelsin gözünüzün önüne.

her nerede kamu kaynaklarının hasredildiği bir projeden söz edilen cümlede, etken kipte "harcadık" veya daha sık rastlanan haliyle edilgen kipte "harcandı" gibi bir yüklemin kullanıldığını işitirseniz okursanız görürseniz, derhal orada bu "iş"ten kimlerin kasasının doldurulduğuna kafa yorunuz ve bol bol kıllanınız inşaallah.

[harcadık ne lan? sanki o paralar buhar olup uçuyor. yok mu bunun hesabı kitabı? parsayı bölüştükten sonra yaktınız mı lan defterleri?]

kaldı ki gelecekte bir gün, umarız pek yakında, 2 milyar doların hesabı sorulacak ama kılıf hazır: "suriyeli kardeşlerimizin gıdasına, barınmasına, vs. harcadık" diyecekler ama bu harcamanın denetimi bugün için mümkün değildir. yarın da mümkün olmayacaktır.

düşünün ki bugün öyle bir çete düzeni süregelmektedir ki emniyet genel müdürlüğü bile hesaplarını sayıştay denetlemesine göndermemekte, kanunlara en sıkı biçimde titizlikle uyması beklenen bir kurum hesap vermeyi reddetmekte ve kendini ibra etmemektedir. sayıştay gönder şu defterlerini bakalım diye ısrarla resmi yazılar göndermekte ancak emniyet genel müdürlüğü bu resmi taleplere cevap vermemektedir çünkü yasama yürütme ve yargı erkleri fiilen tek elde toplandığından, demokratik erklerin üç ayaklı çapraz denetleme işlevi kalmamıştır. hesap vermekten kaçınan kurumlar herhangi bir yaptırımla karşılaşmayacaklarına güvenmektedirler. böyle bir postayı ancak ve sadece her ne pahasına olursa olsun (tekrarlıyorum, bedeli her ne olursa olsun) iktidar koltuğunu asla terk etmeme niyetiyle hareket eden, hukuksuzluklarından ötürü yargılanacak olmaktan korkmayan, köprüleri yakmış, gözünü karartmış birileri koyabilir.

kısaca, türkiye'de çok karanlık işler dönmektedir.

bugün itibarıyla, kamu idaresinin türkiye'deki suriyelilere dair işleri "türkiye’ye toplu sığınma amacıyla gelen suriye arap cumhuriyeti vatandaşlarının ve suriye arap cumhuriyetinde ikamet eden vatansız kişilerin kabulüne ve barındırılmasına ilişkin yönerge" adlı bir yönerge ile düzenlenmektedir. ismi yük katarı gibi uzayıp giden bu yönergenin varlığı bilinmektedir ancak hiçbir surette içeriğine erişilememektedir. yönergenin içinde ne yazdığını gören bilen yoktur. aynı şekilde, suriyelilerin ihtiyaçlarında kullanılacak mal ve hizmet alımları da bu gizli yönerge uyarınca ihalesiz yapılmaktadır. yani iki milyar dolar gibi bir meblağ örtülü ödenek muamelesi görmektedir. bunun ne kadarı şahıslara, ne kadarı parti kasasına, ne kadarı suriye'deki teröristlerin desteklenmesi için silah alımına ve geri kalan ne kadarcığı kırık pirinç, çadır ve gocuk alımına gitmektedir asla bilinemeyecektir. gelecekte ak parti aleyhinde yolsuzluk, hırsızlık, irtikap, rüşvet, görevi kötüye kullanma, vatana ihanet ve sair suçlamalarla açılacak olan davalarda bile bu hesapların dökümünü hiç kimse yapamayacaktır. davaların o aşaması sonsuza kadar bir kara delik olarak kalacaktır.

.

kaynaklar ve zorunlu okuma parçaları:

1. (bkz: kamplardaki suriyelilere 8.5 milyar $ harcanması/#56356621)

2. (bkz: suriye'ye yardım işinden akp'nin indirdiği para/#51868768)

3. (bkz: suriyeliler için 2 milyar dolar harcamak/#37984455)

.
  • (bkz: eski parayla mı)
    pardon o dolarda olmuyordu.

bu 20 milyar dolar 20 milyar olarak da kalmayacak tabii, bu insanlar burada yaşadıkça onlardan sorumluyuz ve daha eğitimi sağlık hizmetleri bilmemnesi derken büyük bir masraf çıkacak. bir çin atasözünde dendiği gibi, onları intihardan kurtardık şimdi onlardan mesulüz. valla sömürgeciler bir taşla on kuş vurdular ha, hem ekonomisi zaten kötü olan türkiye daha da kötüye gidecek temel ihtiyaçlarla boğuşurken eğitime bilime sanata para-vakit ayıramayacak, hem kültür değiştirilecek araplaştırılacak. büyük orta doğu projesi dedikleri tam olarak bu olsa gerek. çok yazık.
  • nereden bileceğiz o paraların suriyeli'lere yardım olduğunu? yani bir belgesi filan mı var? yardım parası işte. attım cebe diyelim, sonra da yardım dedim. kim bilecek? tam düğün ertesi. düğünü de yaptık kasadan. yardım dedik.

(bkz: ortamlarda yardım dersin kim bilecek)
  • minareyi çalanın hazırladığı kılıftır.

ulan buraya gelen suriyeliler'in bir kısmı senden benden zengin zaten. adamlar 10 bin küsür işletme açmış. mal mülk sahibi olup türke kiraya vermiş. birikimi bankaya koyup faizi yiyen de var, maaşlı bir işe giren de...

bence bu yirmi milyar doların aslan payı arap şeyhlerine özenen hükümdarımızın örtülüğü ödeneğine ve sıfırladığı hesapların eski heybetine kavuşmasına gitmiştir. "berat oğlum yaz oradan bütçeye 200 bin bebek maması, kızın düğünü var."

vallahi mis he bir taşla iki kuş... hem paranın hesabını kimse soramasın, hem de çalıp çırpıp sevap işlemiş gibi görün.
hesabın var mı? giriş yap