• kılıçdaroğlu dedi ya olm, niye halen biri desin diyorsunuz? dedi adam
  • savaştan gelmiş herifler, kendi yurtları için savaşmadan kaçmışlar türkiyeyi beğenmiyorlar, orda fatura yok, vergi yok, ceza yok diye türkiyeyi karalıyorlar, tek dertleri türkiyede vergi vermeden ceplerini doldurmak, üstelik kendi ülkelerinde kene olarak görülmüş, ilerde suriyenin başına bela olur, iç savaş çıkarıp suriyeyi bölerler diye esad kovmuş bunlari yılanın başını küçükken ezmiş ve biz bu heriflerden medet umacaz öylemi. yazacak çok şey var aslında daha ama yazmaktan yorulduk. ülkede yüksek bir mevkide olsam bunlari geri göndermek için elimden geleni yapardım. kovacaksın bunları, türkiyede bir dakika tutmak bile vatana ihanettir.
  • iyi parti. onun dışında maalesef bunu yapabilecek parti yok. chp hdp'den ötürü böyle bir şey yapamıyor çünkü istanbul vb yerlerde büyük şehirleri kürt halkının yadsınamaz katkısıyla aldılar. iyi parti millet ittifakı içinde olsa da yine de en önemli siyasi vaadinden vazgeçmemiştir. buda suriyelilerin ülkeden gönderilmesi.
  • suriyelileri vergiye baglayacak, gss talep edecek partidir ayni zamanda.
    suriyelilere kendi vatandaşlarina davrandigin gibi davranirsan 1 tane suriyeli kalmaz.
  • kemal kılıçdaroğlu haricinde kimse söyleyemediği için şu an tek parti chp’dir.
    artık açık açık konuşulması lazım halk bıkmış vaziyette.

ittifaklar artık millet ve cumhur değil gönderecekler ve göndermeyecekler olarak güncellenebilir çünkü bundan daha önemli bir konu yok bıktım usandım bu adamlardan, bu herifler yüzünden senelerdir sahile inmiyorum kendi memleketimde, başlarım hümanizminize.
  • (bkz: chp)

kılıçdaroğlu son zamanlarda üstüne basa basa attığı bu konudaki tweetleriyle gündem belirliyor. son zamanlarda gündem olan fon tartışmaları da kılıçdaroğlu'nun bu tweet'ini alıntı yapıp eleştiren, yurtdışında yaşayan medyascope yayıncısı bir kadın yüzünden başladı.

ilgilenenler için; olayın kronolojik gelişiminden şu tweet dizisinde bahsedilmiş.
    https://twitter.com/…nt_/status/1417870857276428294
  • "geçici koruma statüsü"ndeki insanları savaşın bittiği vatanlarına göndermenin ne bedeli olacakmış ulan arap aşığı. evine dönsün, demenin nesi kötü? evli evine, köylü köyüne.

not: seçimlerde cumhuriyet tarihinin en yüksek oy oranını yakalayacak olan partidir.
  • en öndeki parti iyi parti gibi görünüyor. siyasette bu konuda en ısrarla duran iki kişi ümit özdağ ve ilay aksoy'dur.

(bu arada gelen suriyeliler resmi olarak mülteci statüsünde değil geçici koruma kapsamındadır. o yüzden yok gönderilmesi mümkün değil, yok geçin o işleri demenin bir anlamı yok)

geçici koruma

madde 91- (1) ülkesinden ayrılmaya zorlanmış, ayrıldığı ülkeye geri dönemeyen, acil ve geçici koruma bulmak amacıyla kitlesel olarak sınırlarımıza gelen veya sınırlarımızı geçen yabancılara geçici koruma sağlanabilir.

(2) bu kişilerin türkiye'ye kabulü, türkiye'de kalışı, hak ve yükümlülükleri, türkiye'den çıkışlarında yapılacak işlemler, kitlesel hareketlere karşı alınacak tedbirlerle ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlar arasındaki iş birliği ve koordinasyon, merkez ve taşrada görev alacak kurum ve kuruluşların görev ve yetkilerinin belirlenmesi, cumhurbaşkanı tarafından çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir. (1)

--------------------

(1) bu fıkrada yer alan "bakanlar kurulu" ibaresi 2/7/2018 tarihli ve 703 sayılı khk nın 71 inci maddesiyle "cumhurbaşkanı" şeklinde değiştirilmiştir.

https://mevzuat.tbmm.gov.tr/…detaylari?psira=116323
  • (bkz: 18 temmuz 2021 kemal kılıçdaroğlu tweeti)

kılıçdaroğlu'nun yazmış olduğu tweet aşağıdadır.

"dünyaya sesleniyorum: beni erdoğan’la karıştırmayın. kuvayi milliye geleneğinden geliyorum. kimse kaçtığı yere askerimi bekçi; ülkemi de mültecilere açık hapishane yapamaz! ben haram yemedim. geliyoruz ve şimdiden söyleyeyim, çok çetin müzakereler sizi bekliyor. yok öyle!"
  • ben ve çevremde ne kadar insan varsa oylarımızı alacak partidir. ülkemi şu suriyeli, afgan vs.mülteci sorunundan kurtaracak parti için elimde afişlerle 24 saat sokakta gezerim.
hesabın var mı? giriş yap