şükela:  tümü | bugün
 • anlam veremediğim insanlar topluluğu.

  bu insanlar savaştan kaçıp geldiler. biraz anlayın artık.
  çoğunun vücudunda şarapnel parçaları var, caddebostan'da nargile içerken zorlanıyorlar.
 • bu insanlar savaştan kaçmadı, savaşın da dahil olduğu plan çerçevesinde türkiyenin demografik yapısını bozmak için kasten içimize enjekte edildiler.
  bir nevi yapay kavimler göçü gerçekleştirildi.
  araplar bin yıllardır yapamadığı anadoluya penetrasyonu şu anda bizim içimizdeki hainlerin eliyle savaşmadan yapıyor. siz bu penetrasyondan keyif alabilirsin ama herkesi kendiniz gibi ibine sanmayın.
 • normal zekasi yerinde bireylerdir. fasist olmayan sevgi kelebegi avrupalilar neden bu suri davarlari istemiyorlar acaba? ulkede yer yok, is yok, kaynak yok, yeterince davar varken egitimsiz yamyamlarin ulkenin anasini skmemesini istememek mi fasistlik ?

  kopek gibi uruyorlar, 10 yila kalmaz suri cetelerinin gasplari baslar
 • buyurun benim
 • lan oğlum zırt pırt çağırmayın beni. nooldu yine ? yine ne yaptı bu amk suriyelileri.
 • patlatma bir başlık ama başlıktan faydalanıp durum hakkında küçük bir fotograf sunmak mümkün;

  öncelikle son beş yılda türkiye'ye gelenler sadece suriyeliler değil. thy'nin anlamsızca kurduğu ve muhtemelen de zarar eden afrika hatları ile pek çok afrikalı da geliyor ve kalıyor, sayıları çok büyük boyutta değil ama sokakta görünür haldeler. asıl gelenler suriyelilere ilave olarak ıraklı,ürdünlü, bir miktar iranlı,afgan,tacik vesair ,pek çok çeşit insan geliyor ve pek çoğu da gitmiyor. bu ülkelerin nüfusu arttıkça onlar da kendilerine cazip gözüken gümrüğünden rahat geçebildikleri ülkelere gelmeye devam edecekler.

  ülkemizde olan göçmenlerler konusunda doğru düzgün bir çalışma yok, hatta suriyeliler üzerinde araştırma yapılmasını devlet tahmin edilebilir sebeplerden istemiyor. konuşurken beş milyon suriyeli deniyor ama muhtemelen iki üç milyon da diğer milletlerden geldiler. nüfusumuz seksen milyon dahi olsa bu sayı kabul etmek gerekir ki çok büyük.

  bu yükü mevcut işsizlik şartları ile ülkenin kaldırması mümkün değil ,düşük gelir grubu giderek daha çok yaka silkecek, bir zaman kürtlere atfedilen pazarları ele geçirmeleri gibi düşük ve biraz kayıt dışı işler bu kesimlerin ellerine geçecek. akp'nin son dönem kaybettiği belediye seçimlerine bir de bu açıdan bakmak gerekir. göçmen sayısı arttıkca sesler daha çok çıkacak. ülkemize gelen gruplar ise kaçınılmaz olarak kanun dışı işlere bulaşacak çünkü pek çoğunun elinde sermaye yok hatta karnını doyuracak, gelecek sağlayacak paraları yok.

  sorun bu insanları istemek değil, nüfusu yılda bir milyon üzerinde artan ülkenin kaynaklarının bu insanları da beslemeye onlara düzgün bir gelecek sunmaya yetmemesi. bizim bu konuya ayıracak paramız ve fonlarımız yok. üstelik avrupa dahil diğer ülkeler de bize umulan desteği sunmuyorlar. ekonomik sorunlarımızı imf'den destek alarak çözmeyi umuyoruz. yani cep delik cepken delik, kevgirde göçmene yetecek para kalmıyor , maalesef ensar da aç.

  yapılacak olan iş, adam gibi bir göçmenlik bakanlığı kurup bu adamların öncelikle sayısını belirlemek. gitmek isteyeni bir an önce göndermek,sınır güvenliğini sağlamak ve ülkede izinsiz kuş uçmadığı izlenimini göçmenlerin gözünde pekiştirmek. kaçak çalışmalarına engel olmak en azından kolaylaştırmamak. gerçekten kendine hayat kurmak isteyen,bu konuda çaba gösteren,yaşadığı ülkenin insanlarına ve yasalarına saygı duyanlara destek olunabilir ama diğerlerini de geldikleri yere çok daha geç olmadan yollamak lazım.

  ama iş önce bir sorun olduğunu ve çözülmesi gerektiğini kabul etmekten geçiyor,sürekli inkar etmenin faydası yok.
 • dahil olduğum ve dahil olduğum için mutluluk duyduğum gruptur aynı zamanda.naçizane olarak neden istemediğimi sıralayayım

  1-) ahlaksız ve çakal sanayici,esnaf,toprak ağaları tarafından çok düşük bir ücretle emeklerinin sömürülmesinden dolayı
  2-)siyasi irade tarafından ab’ne karşı diplomaside insani kalkan olarak kullanılıp pazarlık unsuru olarak görülmelerinden dolayı
  3-)antep,maraş,urfa,mardin gibi şehirlerde küçük yaştaki suriyeli genç kızların 60-70 yaşlarında ki kişilere para karşılığı(bunun kılıfıda başlık parası)satılıp rızaları dışında evlendirilmelerinden dolayı
  4-) normalde hayvan bağlasan durmayacak sözüm ona evlere gerek emlakçılar gerekse vicdansız ev sahipleri tarafından yüksek ücret ödemelerini oluşturan ahlaksız sistemden dolayı
  5-) inançları dolayısı ile sistematik olarak iktidar partisi tarafından istismar edilmeleri ve oy pusulası olarak görülmelerinden dolayı
  6-) şehirlerin gettolarına sıkıştırılmış genç kız ve erkeklerin fuhuş yapmak dışında başka bir alternatif bırakılmamalarından,google aramalarda türk kullanıcıların yaptığı en çok aratılan kelimelerden bir tanesinin suriyeli eskort olmasının vicdanımı,ruhumu içinde yaşamakta olduğum topluma karşı öfke biriktirmeme sebep olduğundan dolayı
  7-) türkiye cumhuriyeti olarak düzenli ve sistemli bir göçmen politikası olmadığı için ben dahil toplumun %51 tarafından ötekileştirilmeleri kimi noktalarda aşağılanmalarından dolayı istismar edilmelerini istemiyorum..

  evet ben ırkçı,faşist bir türküm..
 • (bkz: arap lütfen)
 • ırkçı faşist biri ile aynı fikirde olabileceğim nadir konulardan biri