• muazzam bir banu guven tespiti. hangi kafayla atmis bu tweeti gercekten inanilmaz.

basligin tam hali: "suriyeli siginmacilari o bölgeye yerleştirmek, o bölgenin demografisini de değiştirmek demek."
    https://twitter.com/…ven/status/1181943326083289094

turkiye'ye yerlesince demografi bozulmuyor da kendi ulkesine siginmacilar tekrar donunce orasi bozulacak oyle mi? hayret dogrusu. kendi evine yerlestir o zaman derler ki demisler zaten. ne tur bir icki iciyorsunuz anlamiyorum ki..
  • (((o)

bu bölgeye yerleştirmek de bozuyor. kardeşim kendi evinde bakmayacaksan bik bik konuşmayacaksin..

çok seviyorsan al evinde besle nargilecileri.

oradaki kürtler çoğunluk kalsin, suri'ler oraya gidip adamları azınlığa düşürmesin, rahat devlet kursun diye adamların fazlalık suri'leri bizde kalsın istiyor..

(((o)
  • iskan politikası olmayan veya iskan politikası bozulan hiçbir devlet ayakta kalamaz.

tarihten birkaç örnek:
    osmanlıyı yükseliş döneminde zirveye taşıyan idealardan en büyüğü doğru ve sürekli icra edilen iskan politikası idi. orta asya'dan sürekli akan türk aşiretleri feth edilen bölgelere yerleştiriliyor. ülke içerisinde isyan çıkaran gruplar ise yer değiştiriliyordu. alınan topraklar 500yildan fazla elde tutuldu.

bilinen dunyanin 3de2'sini işgal eden moğol devleti iskan politikasi olmadığı için 200 yıl sürmeden dağıldı gitti. iktidar onlarda olsa bile ele geçirdikleri topraklarda asimile oldular. ilhanlı fars, çağatay türk kubilay ise çin kültürü içerisinde eridi gitti.

metehan çini feth ettikten sonra çin sarayında oturmadı. çünkü popülasyon içerisinde milletinin iskan politikasının yetersiz olacağını ve milletinin asimile olacağını biliyordu.

abd bugün bile gelişmekte olan ülkelerden düzenli olarak seçmece göç alıyor. aldığı göçü ise kendi kültürüne entegre ediliyor.

merkelin ağzından düşmeyen bir söz var entegrasyon entegrasyon entegrasyon. almanya aldığı göçü ülke içerisinde eşit dağıtarak iskan politikasına devam ediyor. bugün almanya'da yaşayan tüm türk kökenli alman vatandaşları 4milyon nüfusu ile bir bölgeye göç ederek homojen bir kent veya bölge oluştursa emin olun alman devleti direk müdahale eder ve izin vermez.

tüm avrupa artan müslüman nüfusundan rahatsız. doğurganlık arasındaki uçurum sebebiyle elindeki müslümanları bile potansiyel tehdit olarak görüyorlar ve bu konuda kendilerince haklılar.

ışid'e katılmak için suriye'ye göç eden avrupa vatandaşlarının göçüne avrupa devletlerinin müdahale etmemesi bile iskan politikası örneğidir.

osmanlı-safevi çekişmesinde bölgeyi sunnilestirilmek için zagroslardan sünni kürt aşiretlerinin getirilerek şii türkmen bölgelerine yerleştirilmesi o dönem için geliştirilen bir devlet refleksidir. bu refleks dönemsel olarak devleti rahatlatsa da fransız ihtilali sonrası artan milliyetçilik akımları ile milli aidiyetin önem kazanması sonucu bugün yaşanan sıkıntıların temeli olmuştur. başarısız bir iskan örneğidir.

sovyet iskan politikaları tüm dünyadaki en gaddar iskan politikalarindandir. kendileri için sıkıntı çıkartan kafkas halkları orta asya steplerine sürülmüş. devlet 90 başında dagildiginda mirasçısı rusya'ya isyan edecek çeçenlerden başka kimse kalmamıştı.

çarlık rusyasi kafkas iskan politikasında halefi sovyetlerden farklı değildi. nerdeyse 400bin km2lik çerkes coğrafyasında bugün, özerk 4 devletten hiç birisi birbiri ile komşu bile değil.

türklerin tarihte ilk yerleşik hayata geçtiği uygur özerk bölgesinde çin nüfusu türk nüfusunun neredeyse 4katı gibi bir orana ulaştı ne yazık ki oraların eski haline gelmesi imkansız. bu iskan politikasi sadece türklere karşı değil müslüman çinlilere karşı da uygulanıyor.

bugün portekizce dilini portekiz'de 10 milyon kişi konuşurken sadece brezilya'da 200milyon kişi konuşuyor.

suriye'de hafız esad belki yarısını türkiye'ye göç ettiririm düşüncesi ile kuzey suriye'de yaşayan kürtlerin yarısına ''geçen nüfus sayımda yoklardi. türkiye'den göç etmiş olabilirler'' diyerek kimlik vermedi. netice beceremedi ülkesinin 3de1ini pkk'ya kaptırdı.

kdp kerkukte ilk iş nüfus müdürlüklerini ve tapu dairelerini yaktı. pkk suriye'de koridor oluşturacak şekilde munbic, ayn el arap, tel abyad ve resulayni arap ve türkmenlerden arındırarak kürtleştirmeye çalıştı. rakka ve deyrezzor bölgesinde böyle bir çabaya girişmedi. bu bolgelerde yaklaşık bir milyon arap yerlerinden edildi.

tüm bunlardan bağımsız olarak zorunlu techir ve asimilasyon bir insanlık suçudur. zorunlu techir ve asimilasyon güçlü bir devlet tarafından yapılıyorsa veya güçlü bir devletin çıkarlarına hizmet ediyorsa adı mübadele, entegrasyon oluyor. olmamalı.

sevgili banu hanımın da çok iyi bileceği üzere ecnebi dünyası bu bölgeye unstable sunni arap area diyor. ve bu alanın türkler tarafından stabil hale getirilmesi batı dünyası için bir tehdit. yeni aktör ise eski komünist, yeni liberal seküler ehlileştirilmiş pkk. pkk'nın bu bölgede bir milyondan fazla arap ve turkmeni yurdundan etmesi batı dunyasi tarafından görmezden geliniyor olabilir. size göre bu bölge o dönemde bozulmadı da şimdi geri dönecek araplarla mi bozulacak? ülkemize gelen suriyeliler bu bölgeyi bozmadı mı?

yıllar önce bir motor yağı reklamı vardı. ay yüzeyinde tepe taklak hareket eden bir araç ve dış ses: ''eğer dünyamız böyle olsaydı, yağ motordan kartele süzülmez ve motor hep yağlı kalırdı.''
    ekran ters döner ve araç dünya üzerinde yol almaya devam ederken aynı dış ses: ''dünyamiz böyle oldukça xxx yağlarina ihtiyacınız olmaya devam edecek!''

elbette hümanist, adil, sosyal bir dünyada soykırım, techir, asimilasyon ve savaş olmadan özgürce yaşamak istiyoruz fakat dünyamız böyle oldukça bizim bu enstrümanlarla ihtiyacımız olacak.
  • suriye'ye suriyeli yerleşince bölge bozuluyor. ypg, insan hakları gözlemci raporuna göre insan sürerken bozulmamıştı ama?

türkiye sınırından silah tehdidiyle adam kovmadı diye haklı açıklama olmuyor. yüzsüzlükte rekor denemesinde akplilerle yarışmaya başladınız. banu güven de, ntv'de yandaşlaşma başlarken susmuş, sonra bize direktif geliyordu görüyordum diyen bir tip.

tencere kapak ilişkisi ama bizim suçumuz ne ki sizle uğraşıyoruz?
  • yani , orası ( suriyeliyi suriye'den kovuyor)kürt bölgesidir suriyeli yerleşmesin diyor.
    da.. suriye'deki ypglilere sorsaydı acaba siz nerelisiniz?
    kütükleriniz nerededir? suriyeli midirler yoksa abd mi yerleştirmiştir?
    sorsalardı ya : abd destekli kürt hırsız-canilerin daha dün kuzey ırak'ta asırlık türkmen topraklarında
    bin yıllık türkmenlerin yurdu kerkük-musul'da nüfus kayıtlarını tapu kadastro kayıtlarını ,
    devlet dairelerini yakarak yok etmek idemografik yapının bozulması değil miydi?
  • bundan 7 sene önce falan yüzde 80'i arap olan tel abyad'da bugün yüzde 65 civarında kürt olduğu söyleniyor. bu demografik yapıyı bozanlar kim acaba?
  • bölgede sadece kürtler'in olduğunu düşünen, böyle inanmak isteyen bir kürtçü'nün hezeyanları.
  • ben 7 ekimden beri kendi çapımda gerçekleri yazmaya devam ediyorum.
    hükümeti değil iyi kötü yaşadığım ülkemi savunuyorum.
    bence şu enerjimizle, sosyal medya kullanıcı sayımızla bunu yapmalıyız.
    hükümeti ve yaptıklarını boşverin, tamam hepimiz biliyoruz akpnin durumu da şu an hükümete değil bize (halkımıza) saldırı oluyor yani hükümet 3 - 5 seneye gidici ama biz buradayız.saldırıdan kasıt ,kara propaganda adamlar çok farklı savaş fotoğraf ve videolarını paylaşıp türkiyeyi baya bir gömüyorlar. soykırım,tecavüz her şey var.
    genel de ülkemizin yerini haritadan göstermeyecek ve amerikan iç siyasetine kurban eden senatör ve yardakçıların sayfalarına flood döşüyorum.
    trumpa baya bir giydirdim tehtid sonrası.
    graham köpeğine de çok sövdüm
    nikki haley kevaşesine destan yazdım.

cahillere sövmeden doğru bir dille yazdım.

suud ve mısırlı abd köpeklerine destansı şeyler yazdım ki bazı araplar bile bana hak verip "like" attı. petrolden girip din, yaşam tarzı ve amerikan köpeği sorusundan çıktım.
  • saçma bir söylemdir. vatanlarına gidip demografiyi nasıl bozuyorlar. esas demografi yapılarına dönüyorlar. toprakların esas sahipleri sahilde nargile içerken derdi bize düştü yemin ediyorum. arap olarak doğmak vardı.
  • valla ypg’nin hedefinin tüm sahiplendikleri bölgeyi ulus-devlet haline getirebilmek için etnik değişiklik yapmak olduğu ve suriyelilerin suriye’de olma ihtimaline bu yüzden de kızdıkları açık da...

ben operasyon öncesi de sorguluyordum bu çoh humanist ypg’lilerin “onlar bizim vatandaşımız, buyurup gelsinler” dememesini, ve hatta bizim hdp’yle kanka olup mültecilerden şikayet edenlerin bu konuda baskı kurmamasını vs. şimdi daha da sorguluyorum çünkü “buyursun gelsinler, burası zaten güvenli bölge” demeleri durumunda türkiye’nin bahanesi ortadan kaybolacak, yeniden inşaa konusunda ab’den abd’den kredi almakta onlar sevgili ally oldukları için sıkıntı çekmeyecekler, kendi tokilerini kurabilecekler vs vs...

tabi gram zeka, gram iyi niyet, yapıcı tavır ya da gerçek bir barış taleplerinin olmadığı sırf buradan belli.

banu güven gibiler de beyinsizlikleriyle elaleme akıl dağıtmaya devam edebilir, yokmuş gibi davranabilirsiniz ama kimin ipinin kimin elinde olduğu yıllardır belliyken onu bunu başımıza kahraman diye kaktıran da sizsiniz o yüzden bilemiyorum.
hesabın var mı? giriş yap