şükela:  tümü | bugün
 • suriyeli sığınmacıların istanbul'a girişlerinin geçici olarak yasaklanması durumudur. ( başlık karakter sınırına takıldı. )

  neden olarak ise cnn türk'te istanbul'a yoğun göç akını, istanbul'ın mevcut nüfus yükünün çok fazla olması ve büyük istanbul depreminin giderek yaklaşıyor olması gösterildi.

  tabii kimse türkiye'nin 2008 yılından itibaren uygulamaya başladığı saçma sapan neo osmanlıcı politikaları eleştirmiyor nedense. dış politikada israil düşmanlığının ve antisemitizmin ne manası vardı ?

  abd'nin ortadoğudaki birincil önceliğinin israil'in önceliği ve güvenliği olduğunu bilmiyor muydu birileri ?

  suudi arabistan bile bu gerçeği fark etti ve israil ile yakın ilişkiler kurmak için yönetimi değiştirdi.

  bizimkiler ise bu gerçekleri bildikleri halde osmanlıcı, mezhepçi ve reel politik gerçeklerden tamamen kopuk olan antisemitist dış politikayı sürdürdüler.

  -israil'i sevin- diyen yok. ancak israil düşmanlığının da manası ve türkiye'ye zerre kadar faydası yok.

  israil haritada küçük ancak etki alanı çok büyük. abd başta olmak üzere çoğu gelişmiş ülkede finans, medya ve diplomasi bunların ellerinde.

  bu yanlış dış politika ve israil düşmanlığı yüzünden son 10 senede 2 kez büyük bir savaşın eşiğinden döndük.

  suriye cehenneme döndü.

  binlerce insan öldü, milyonlarcası da göç etmek için ülkeden kaçıp gitti ve türkiye'nin başına bela oldular.

  şimdi de yapılan yanlışları fark etmeye başladılar ancak ellerinden fazla bir şey gelmiyor. ancak böyle basit tedbirler alıyorlar.

  --- spoiler ---

  istanbul suriyelilere kapandı.

  göç idaresi genel müdürlüğü, istanbul’a daha fazla suriyeli mülteci kaydının alınmayacağını açıkladı ve “istanbul ili geçici bir süre kaydıyla geçici koruma altına alınacak” açıklaması yaptı

  --- spoiler ---

  kaynak
 • istanbul'a vizeyle girildiğini de öğrenmiş olduk. hatay'dan gelen suriyeliyi yalova sınır kapısında engellerler artık.
 • doğrusu "suriyelilerin istanbul'a girişinin yasaklanması" olan düzenlemedir.
  link
  "uyarı: özel adlara getirilen yapım ekleri, çokluk eki ve bunlardan sonra gelen diğer ekler kesmeyle ayrılmaz: türklük, türkleşmek, türkçü, türkçülük, türkçe, müslümanlık, hristiyanlık, avrupalı, avrupalılaşmak, aydınlı, konyalı, bursalı, ahmetler, mehmetler, yakup kadriler, türklerin, türklüğün, türkleşmekte, türkçenin, müslümanlıkta, hollandalıdan, hristiyanlıktan, atatürkçülüğün vb."
 • şerefsizim yüzerek girerler.
  adamlar asimile oldular nerdeyse. nasıl kontrol edeceksiniz sınır kapısı mı kuracaksınız ne yapacaksınız?
  o değil de bu durum e devlet sorgusunda suriye kökenli olanlar için de geçerli mi?
 • mümkünse türkiye'nin diğer illerinden gelip istanbul'a yerleşmek isteyenler de engellensin, hatta istanbul'un nüfusu nasıl azaltılır? bunun üzerinde de çalışılmalı.
 • atı alan üsküdar’ı geçmiş, muhtemel yeni suriyeli göçmenler için midir acaba bu önlemler sormak gerek.
 • sanki yaşayanlar kayıtlıymış, denetimli alınmış gibi bir beyan. ancak çeyreğinin mülteci kaydı vardır.
 • nasıl engelleyecekler acaba. istanbul'un kapısı kilidi falan mı var. hem bu saatten sonra mı akılları başlarına gelmiş. biz anca sığıyoruz, doğudan göç edenler var hadi onlar bizim millet
  aman kime ne anlatıyorsam
 • yukarida ki entry e istinaden biri kurtlerin bu konuyla ilisigini anlatsin bana. zamani derken 1928 ler falan dahildir buna degil mi zira bu konuda ahkam kesmek, tarih bilmek gerektirir.bitmediniz bi.

  e: iki ust olmus.