şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
 • saray tarihçiliğinin hülyalarıyla mastürbasyon yapmaktan başka bir halta yaramayan türklerin, kabul etmekte zorlandıkları apaçık gerçektir.

  bu arada baştan belirteyim ben de suriye asıllı bir vatandaşım, iç savaştan çok daha önce türkiye'ye geldim.

  şimdi bu türkler, suriyeli kardeşlerimin ülkeye gelişinden rahatsız değil mi? biraz bu rahatsızlıklarının kaynağına inelim ve de rahatsızlıklarının toplumsal alana nasıl yansıdığına dair bir şeyler yazalım.
  yazmamız lazım çünkü nazi almanya'sında yaşayan yahudiler neyse, suriyeliler de o konumda bugün itibariyle.

  bunun kaynağını size söyleyeyim. bu türkler, 300 yıldır batı özentisi oldukları halde batı standartlarına erişememiş olmalarının hıncını, kendilerinden daha aşağıda gördükleri, fiziksel özellik itibariyle de çoğunlukla daha koyu tenli insanlardan oluşan milletlerden çıkarmaya çalışır. bu kadar basit. 300 yıldır aydınlanma namına tek bir bok başaramamış bu güruh, batılı olmayı versace giyinmekten ibaret zanneder. karakterleri, mekanları, yemekleri, konuşma şekilleri, toplumsal hayattaki temaları, akla gelebilecek her şeyin ithal olduğu bu topluluğun, estetik anlayışları bile ithaldir. yukardan inme sanat anlayışlarının bir sonucu olarak başkalarının ağzı olmaktan öteye geçememişlerdir. kendilerini bir de çok köklü bir millet sanmaları mı yok mu? en gülünç olan kısım da orası. yav sizin daha kendinize ait kültürünüz bile yok, oradan buradan arakladığınız şeylerle kültür oluşturmaya çalışıyorsunuz. bokladığınız 200 yıllık abd'nin bile kendine has bir kültürü var. işte bu noktada söyleyebiliriz ki kökleri m.ö 2000 yılına kadar giden suriye kültürü ve onun neticesi olarak ortaya çıkan suriyeliler, türklere göre çok daha kendine has yönleri olan, karakterli bir millettir. suriyelileri savaştan kaçmakla eleştiren, pc başında cola içip çekirdek çitlemekten başka bir boka yaramayan kitle de, dünyanın en boş milletinin mensupları olarak yaşamlarını sürdüreceklerdir.

  bu yazdıklarım zaten çok bilinmeyen tespitler olmasa da, asıl önemli olan kısım, suriyelilerin bu ülkede can güvenliğini sağlama alma noktasıdır. bugün güneydoğu anadolu bölgesinde yaşayan kardeşlerimiz, her gün farklı güçlüklerle karşılaşıyor. sokakta yürürken aniden 3-5 serseri tarafından, sırf etnik kökeni dolayısıyla dayak yeme, hatta öldürülme riskleri var. bunun önüne geçmek bizim boynumuzun borcudur. yarın öbür gün bu insanların başına bir şey gelecek olursa, hadi siz rahat uyursunuz da, biz rahat uyuyamayız; bunu da böyle bilesiniz.

  edit: bunlar savaştan kaçmamayı da matah bir şeymiş gibi savunurlar bir de. zihniyetleri faşizm olduğundan, bireyciliğin b'sinden haberdar olmamaları doğaldır. piyon gibi ölmeyi onurlu bir davranış sayarlar.
 • ama millet demişsin sürüye.
  tanım yanlış.
  edit: ulan madem üstünsün burada ne işin var.
  sizi bin yılda beslesek nankörlük ve kahbeliğinizden bir şey kaybetmediğinizin özetisin işte.
  fildişinde çinliler hintliler en az 15 kişi kaldıkları dairelere 500 dolar öderken
  ben tek olduğum halde 1000 dolar ödüyordum arap ev sahibine. sadece türk olduğum için iki kat alıyordu. araplardaki aşağılık kompleksinden dolayı oluşan türk nefretini bilmez bu toplumun öküzleri.
  hangi arap ülkesine gitseniz o 600 yılın kinini kusarlar, bizi müslüman bile saymazlar ama tuvaletlerin de tahret muslukları bile yoktur o abdestten böyle namaz çıkar.

  osmanlının gerileme dönemi o beğenmediğin türk kültürünün arap kültürüyle yoğrulmasıyla başlamıştır.
  atatürk'ün başarısının ana sebebi bu milleti asalak ırkların etkisinden kurtarmasıdır.
  bak 17 senede arap aşığı bir zihniyet yarı sömürge manda etti bizi.
  aşiret ve kabileci toplumlar tarihte hep güdülmüştür.

  sizi binlerce yıl haçlı ordularının elinden kurtarmış bir millete ihanetiniz tarihe geçmiştir.
  eğer biz bu kapıyı tutmasaydık ne bir arap nede başka bir ırk var olamazdı ortadoğu da.

  osmanlıya ihanetinizin meyvesidir israil.
  siz bedevi çadırın da ingilize deve eti sunup dansöz oynatmada mahirsiniz ancak
  iran körfezden girip mısırdan çıkmamışsa rus yüzlerce yıl o soğuk topraklarda kalmak zorunda kalmışsa biziz ulan bunun nedeni.

  hiç mütevazı olamıycam. şimdi siktir git.
 • savaştan kaçma, köz getirme ve zodiac bot kiralama gibi alanlardaki üstünlüktür. başka da bir hayırları görülmemiştir..
 • ”m.ö 2000 yılına kadar giden suriye kültürü”

  bana kalırsa esad/esed sizin hakkınızdan gelen tek insan. baksana kültürünüze sahip çıkıp evinize, vatanınıza sahip çıkamıyorsunuz.

  vatanını dahi savunmaktan korkup, kaçıp sığındığı ülkeye üstünlük taslaması ayrı bir kepazelik olduğu gibi bahsi geçen kültürü bu kadar korkak bir halkla nasıl bugüne taşıdıkları ayrı bir tez konusu.
 • kafası çalışan bir millet mi, hayır, ülkelerinin haline bak,

  onurlu insanlar mı, %99'u değil, savaştan kaçan şerefsiz insanlar.

  oldu.
 • madem üstünsünüz ( insan neden üstünlük kıyaslaması yapar ki?..) kendi ülkende, kendi dilinde ve kendi sosyal mecranda dilediğin gibi üstün üstün takıl!
 • bir sözlüğe dadanmadıkları kalmıştı. suriyelinin de çomarı hiç çekilmiyor.

  tarihten ve kültürden bahsetmiş. neyse ki batıdan az çok birşeyler alıyor ve modern çağa ayak uyduruyoruz bir şekilde.

  sadece sabah akşam çocuk yapmak ya da nargile içmek gibi bir kültürümüz yok çok şükür. bu konuda allah aşkına siz daha kültürlü olun. kalsın, kültür konusunda sizden aşağı kalalım oda eksik kalsın.

  gel gelelim asıl beni sinir olduğum konuya. pc başında kola içip ona buna sallayan tiplerden bahsetmişsin. suriyelilerin sokakta yürüyemediğinden, dayak yeme korkusundan bahsetmişsin.

  pc başında oturup sallıyor dediğin adamlar akşama kadar köle gibi çalışıp dünya kadar vergi ödüyorlar bu ülke için, gerçi sallamasalar içine atarlar. bu sefer hastanelik olurlar, o zamanda genel sağlık sigortası prim borcu yüzünden hastanenin kapısından dönerler. hani şu sizin bedavaya faydalandığınız sağlık kurumları.

  ulan zaten memleket ne halt yediği belli olmayan suriyelilerle dolu. sokakta asıl gezemeyen biziz. buraya dünya kadar bkz: verirdim ama ırkçı derler şimdi. onuda diyemiyoruz he. sen bize buradan laf atıyorsun sıkıntı yok tabii. nasılsa mağdursun ya. biz sana laf atarsak ırkçı oluyoruz. ulan daha ne istiyorsunuz?
  gel, otur, ye, yat ve üre (vergisiz) sonra gel bir de buradan yaz, yok siz türkler şöylesiniz, yok böylesiniz...

  edit: imla
 • şam'da meydanda türk bayrağı açıp "türkiye türkiye" diye anıran biz olsaydık dediğin belki olabilirdi.
  edit: kastettiğim buydu
 • biz insanları ten rengine göre ayırmayız sadece arap sevmiyoruz. şimdi siktir olup geldiğin yere gidebilirsin.
  yanlış tespittir.