şükela:  tümü | bugün soru sor
 • konu suriyeliler olunca birçok türk vatandaşı gibi benim de rahatsız olduğum konular var. misal annem hastanede acilde sırada beklerken (bizzat şahit olduğum olaydır) suriyelilerin sıra beklemeden direkt muayene için doktorları sıkıştırması ve bunu hakları olarak görmesi gibi... fakat internette de bilgi kirliliğinden geçilmiyor. mülteciler ve sığınmacılar yardımlaşma ve dayanışma derneği bu kirliliğin bir nebze önüne geçmek istemiş. derneğin 2014 yılında kurulmuş olması ve dernek başkanının da istanbul sultanbeyli akp belediye başkanı olması bilgilerin tarafsızlık değerini tartışılır kılıyor.

  1. suriyelilerin telefon faturasını devlet ödeyecek

  suriyelilerin telefon parasının devlet tarafından ödeneceği iddiası uydurma bir haberden ibarettir. göç idaresi tarafından “ankesörlü telefonlarda” kullanılmak üzere dağıtılacak olan telefon kartları türkiye’de yaşayan suriyeliler için değil, geri gönderme merkezlerinde sınırdışı edilmek üzere bekleyen yabancılar içindir. amaç bu kişilerin kendi konsoloslukları ve ülke makamlarıyla belge temini için görüşmelerinin sağlanarak haklarında yapılan sınırdışı işlemlerinin hızlanmasını sağlamaktır. bu projenin finansörü avrupa birliği üye ülkeleridir.

  2. suriyeliler devletten maaş alıyor

  sosyal medya başta olmak üzere bir çok basın ve yayın organlarında gündeme getirilen suriyeliler devletten maaş alıyor mu? konusunda toplumu yanıltıcı bilgiler paylaşılmaktadır. kızılaykart ile yapılan yardımlarda kartın üzerinde bulunan logolara dikkat etmemiz gerekiyor. üzerinde avrupa birliği logosu bulunan projelerin finansmanı avrupa birliği üye ülkeleri tarafından karşılanmaktadır. suriyeliler türk hükumetinden kesinlikle maaş almamaktadır.

  3. suriyeliler istediği üniversiteye sınavsız giriyor

  üniversite konusunda suriyeli öğrenciler için hiç bir ayrımcılık yapılmamaktadır. amerikan vatandaşı olan bir öğrenci türkiye’de hangi haklara sahipse bir suriyeli öğrenci de aynı haklara sahiptir. türkiye’de üniversiteye gitmek isteyen yabancı uyruklu öğrenciler “türkiye bursları”, yabancı uyruklu öğrenci sınavı veya yatay geçiş şartlarını sağlamadan üniversiteye giremezler.

  4. suriyeliler arabaları için vergi ödemiyor

  trafik şube veya bürolarına kayıtlı olan motorlu kara taşıtları motorlu taşıtlar vergisine (mtv) tabidir. herkes gibi suriyeliler de sahip oldukları araçları için mtv ödemekle, sigorta ve fenni muayene gibi işlemleri yaptırmakla yükümlüdürler. suriyelilerin araçları için vergi ödememesi, sigorta yaptırmaması veya araç muayenesine gitmemesi gibi bir durum söz konusu değildir. vergiden muaf olan araçlar mtv kanununda belirtilmiştir. bu araçlar il özel idareleri, belediyeler, köy tüzel kişilikleri, türkiye kızılay derneği adına kayıt ve tescil edilen taşıtlar, elçilik ve konsolosluk memurlarına ait taşıtlar, sakatlık dereceleri %90 ve daha fazla olan malûl ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar, hurda halinde olan araçlar ile müflis bankaların iflas idarelerine ait taşıtlardır.

  5. seçimlerde suriyeliler de oy kullanacak

  ülkemizde yapılan seçimlerde ve halk oylamalarında oy kullanabilmek için ilk şart türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmayan biri seçimlerde asla oy kullanamaz. hiçbir yabancının seçimlerde oy kullanma hakkı yoktur.

  6. toki evleri suriyelilere bedava verilecek

  toki’den ev sahibi olmanın ilk şartı t.c. vatandaşı olmaktır. suriyeliler türk vatandaşı olmadıkları için toki’den ev satın alamazlar. toki yabancılara ev satışı yapmamaktadır. yani türkiye cumhuriyeti vatandaşı olayan biri parasını ödese bile toki’den ev satın alamaz.

  7. suriyeliler devlet memuru olarak işe alınacak

  657 sayılı devlet memurları kanunununda 48. maddesinde açıkça belirtildiği gibi devlet memuru olmanın ilk şartı türk vatandaşı olmaktır. suriyeliler türk vatandaşı değildirler. suriyeliler türkiye’de geçici koruma kapsamında yaşamaktadırlar. yabancıların memur olma hakları yoktur.
  kaynak
 • halkın suriyelilere olan tavrı azınlık raporu. ( insanları henüz işlemediği suçtan ötürü yargılayıp cezalandırmak ) ki suriyelilerin ülkeye girmeye başladığı andan itibaren yaygara koparan kesim sonucun kendilerinin ön gördüğü gibi olmadığını gördü. buna rağmen bir kaç suriyelinin karıştığı suçları yaygara koparmak için fırsat görüyor. bu kesimin büyük çoğunluğunu sözüm ona "modern" şeherli kesim oluşturuyor. bu empatiden yoksun karnı dar insanlar ülkenin nasıl bir cehalet kuyusunun içerisinde olduğunu gösteriyor.

  suriyeliler neden çocuk yapıyor diyor. doğum kontrolünden bihaber insanlara. bir surieyliye çocuk yapma demek uçkurunu bağla sevişme demektir. yanlış ve yetersiz mülteci politikalarının suçunu masum insanlara atmaktır. bu gün otobüste suriyeliye verip veriştiren teyzemi, savaşta evini barkını gerisinde ölen akrabalarını bırakıp başka ülkeye kaçarken görmek isterdim.
 • 1. suriyelileri geri göndermek için telefon kartı veriliyor. belge toplasınlar diye.

  gerçek: suriyeliler türkiyeye belgeyle mi gelmişler de geri dönmek için belge topluyorlar? doldurursun bir otobüse, suriyeye açılan bizim kontrolümüzdeki güvenli bir koridordan suriyeye bırakırsın olur biter. hem bugüne kadar kaç suriyeli geri dönmüş acaba? anlayacağınız bebelere balon.

  2. suriyeliler türk hükümetinden maaş almıyormuş.

  gerçek: direkt nakti olarak para çıkmasa da ilk başta suriyeliler için harcadığımız paraların bir kısmının avrupa tarafından bize ödeneceği söylendi. yani suriyelilerin ekonomik yükü o kadar fazla olmayacak dendi ama belli ki yalan söylenmiş, kandırmışlar bizi. devlet kendi vatandaşına kullandırmadığı sağlık hizmetinin parasını borca yazarken suriyelilere bedava sağlık hizmeti veriyor. avrupadan gelen paralar ise yine suriyelerin kıçına sıvanıyor. yani biz bu ekonomik yükü çektiğimizle kalıyoruz. en son 30 milyar dolar harcadığımız söylenmişti, ya bu laf yalan ya da giren kazığın çapı gerçekten bu.

  3. suriyeliler üniversitelere sınavsız alınmıyormuş.

  gerçek: suriyeliler derslere sınavsız girebiliyorlar ve bu dersleri almış kabul ediliyorlar. buna özel öğrenci statüsü deniyor ve suriyede o bölümü kazandıklarına dair bir belge istenmiyor. normal öğrenci gibi kayıt yaptırıp mezun olmuyorlar (henüz) ama gelecekte bu şekilde özel öğrencilik adı altında senelerce okuyan suriyelilere bir güzellik yapılacağı şimdiden belli. yani gecekondu tipi suriyeli mezunlara hazır olun. yoksa hobi amaçlı boş boş derslere girip çıksınlar diye böyle bir uygulama yapılmış olamaz. şimdilik derslere girsinler ilerde mezun olma aşamasında bir şeyler düşünürüz durumu söz konusu. en fazla suriyeye aldığını söylediği dersleri de tekrar aldırıp 4 sene tüm dersleri aldı, sınavlarını verdi normal bir mezundan ne farkları kaldı denilip diplomaları verilir. şimdi bana niyet okuyorsun diyecekler olacaktır, niyet o kadar bariz ki okumamak için salak olmak lazım. ilerde böyle olursa ne yapacaksın? bu olmasın diye yök'ün önüne kendini mi yakacaksın? hayır, adamlar 4 sene okumuş tüm sınavlarını vermiş, diplomalarını almasınlar mı diye gevşek gevşek konuşmayacak mısın?

  4. suriyeliler mtv veriyormuş.

  gerçek: he adamlar hiç bir vergiyi vermiyor ama mtv'yi aksatmıyorlarmış. sen de bunu yedin. suriyelilerin araçları geçici tescil belgesi ile geçici plaka almış durumda ve bu yüzden ötürü mtv vermezler. ulan market açıp para kazanan adam vergi veriyor mu ki arabası için vergi versin? hiç aklınıza yatıyor mu? bu kadar gerizekalı olmayın.

  5. suriyeliler oy kullanmıyor.

  gerçek: evet henüz vatandaşlığa gerilmeyen oy kullanmıyor ve henüz topluca vatandaşlığa geçirilmeye başlanmadı ama bunların er veya geç vatandaş yapılacağı ortada. market açılmasına izin veriliyor ama vatadaş mı yapılmayacak? buna inanıyor musunuz gerçekten? yoksa salağa mı yatıyorsunuz?

  6. suriyeliler toki'den ev verilmiyormuş.

  gerçek: lafı uzatmayacağım, daha geçen cumhurbaşkanı suriyelilere tokiden ev verir geçeriz ne var yani demedi mi? şimdi tokiden ev verilmeyecek diyerek ya siz yalan söylüyorsunuz ya da taptığınız kişi yalan söylüyor. ben karışmıyorum aranızda halledin. http://www.hurriyet.com.tr/…toki-konutlari-40139816

  7. devlet memuru olamazlarmış.

  gerçek: madde 5'deki oy kullanma konusu aynen burada da geçerli. üstelik suriyeliler kadrolu memur olarak olmasa da devlet için çalışmaya başladılar bile. topluca vatandaşlık verilmeye başlanınca kadrolu memurluk da aradan çıkarılır. hatta suriye arapçası bilmek memur olmak yolunda çok avantaj sağlar.

  gördüğünüz gibi, yapılanlar zaten ortada, ayrıca yapılanlar yapılacaklarında garantisi durumda.