şükela:  tümü | bugün
 • suriye sınırlarında gayet normal bir sistemdir.
 • seçmen iradesidir. millet nasıl karar verdiyse öyledir.
 • almanya'da çok çocuk yapıp, çocuk parasıyla yaşamayı hayal etmişlerin başarısız artıkları, suriyelilerin sağlık hakkına sahip olmasına bozuluyor. ulan alçaklar, "neden suriyeliye bedava?" yerine, "neden tüm topluma ücretsiz değil?" diyeceksiniz. hakkı sadece benzerleriniz için değil herkes için isteyeceksiniz.
 • arap kültürel emperyalizmine maruz kalmış beyinlerin asimilasyonunun tezahürü olan durum.

  kuran arapça, peygamber arap, ezan arapça, ibadet arapça, selam bile arapça, e kayrılan da arap olsun bir zahmet!
 • herkese falan bedava olmamasi gereken sistem. sadece türkiye cumhuriyeti vatandaslarina bedava olmasi gerek. sonradan vatandaslik verilen suriyelilere degil tabi anladiniz siz. ne guzel is lan bu boyle bedavaya ye, yat, gez, sikis. bunlarin hepsini de benim vergimle yap. oldu amk.
 • türkiye gibi kendi vatandaşına ikinci sınıf insan muamalesi yapan başka bir ülke var mıdır merak ediyorum. tatile gelen yabancıya daha ucuz tatil imkanı, başka ülkelerden gelen sünni öğrencilerin tırışka bir sınavdan geçip neredeyse istedikleri bölümlerde okuması ve şimdi de suriyelilerin bizden daha fazla imkana sahip olması. bu aq devleti bizim için kurulmamış mı? kendi ülkemizde neden ikinci sınıf insan muamelesi görüyoruz lan biz? niye isyan etmiyoruz?
 • yaw bebeğim, "hakkı herkeşler için isteyeceksin" filan solcu ağızları güzel de; "hayatta bedava diye bir şey yoktur" ilkesinin tam anlayamamışız sanki?
  bir şey (mal veya hizmet) bedava dahi olsa onu orada var edebilmenin bir maliyeti var ve birileri bu bedeli ödemek durumunda.
  okuldaki eğitimin, hastanedeki sağlık hizmetinin, yürüdüğün sokağın, nefes almaya çıktığın parkın, sokağı aydınlatan lambanın filan hep bir maliyeti var. burada sorun vergi ödeyen vatandaşın bu hizmetten faydalanamayıp vergi ödemekle alakası olmayan insanların bu hizmetlerden ücretsiz yararlanması. maliyet elbetteki vergi ödeyen senin benim sırtımızda. yoksa "dövlet şunu beleşe versin, bunu beleşe versin, filan şey insanlık hakkıdır, bedava olsun" demek, "bunlar herkesten alınan vergilerle ödensin" demekle aynı şeydir.
  tamam, bizim hükümetler (hele ki hali hazırdaki) parayı etkili verimli kullanabilmek konusunda tam birer rezalet sergiliyorlar farkındayım. ancak ben vergi ödeyen bir vatandaş olarak benden kanırtılarak toplanan verginin suriyeliye muriyeliye dağıtılmasından hiç hoşnut değilim. sikerim insanlığını, din kardeşliğini! yemeye varlarsa üretmeye ve vergi ödemeye ve dahi askerlik hizmetinde de var olmaları gerekiyor ki bu hizmetlerden faydalanma hakları olsun! "kendi ana vatanını savunmayan adamın senin ülkenin savunulmasında ne işi var a şaşkın" dediğinizi duyar gibiyim. evet haklısınız. zaten bunun olmayacak bir iş olduğunun farkında olduğum için benim vergimle desteklenmelerine karşıyım.
 • geçen yine yüzüme tokat gibi çarpan gerçek.

  22.50 tl verdim muayene olmak için bir uzman doktora devlet hastanesinde.

  önümde birisi vardı sırası yandı monitörde ismi bir arap ismiydi ve yaldır yaldır önümden geçip çatır çatır bedava muayenesini oldu ve olay mahallini terketti.

  not: işsiz
 • gidin türkiyede ki kadın doğum hastanelerine, türkten fazla suriyeli göreceksiniz, daha 20 li yaşlarda ki suriyeliler 3-4. çocuklarını doğuruyorlar.