şükela:  tümü | bugün
 • suriye sınırlarında gayet normal bir sistemdir.
 • seçmen iradesidir. millet nasıl karar verdiyse öyledir.
 • almanya'da çok çocuk yapıp, çocuk parasıyla yaşamayı hayal etmişlerin başarısız artıkları, suriyelilerin sağlık hakkına sahip olmasına bozuluyor. ulan alçaklar, "neden suriyeliye bedava?" yerine, "neden tüm topluma ücretsiz değil?" diyeceksiniz. hakkı sadece benzerleriniz için değil herkes için isteyeceksiniz.
 • arap kültürel emperyalizmine maruz kalmış beyinlerin asimilasyonunun tezahürü olan durum.

  kuran arapça, peygamber arap, ezan arapça, ibadet arapça, selam bile arapça, e kayrılan da arap olsun bir zahmet!
 • herkese falan bedava olmamasi gereken sistem. sadece türkiye cumhuriyeti vatandaslarina bedava olmasi gerek. sonradan vatandaslik verilen suriyelilere degil tabi anladiniz siz. ne guzel is lan bu boyle bedavaya ye, yat, gez, sikis. bunlarin hepsini de benim vergimle yap. oldu amk.
 • yaw bebeğim, "hakkı herkeşler için isteyeceksin" filan solcu ağızları güzel de; "hayatta bedava diye bir şey yoktur" ilkesinin tam anlayamamışız sanki?
  bir şey (mal veya hizmet) bedava dahi olsa onu orada var edebilmenin bir maliyeti var ve birileri bu bedeli ödemek durumunda.
  okuldaki eğitimin, hastanedeki sağlık hizmetinin, yürüdüğün sokağın, nefes almaya çıktığın parkın, sokağı aydınlatan lambanın filan hep bir maliyeti var. burada sorun vergi ödeyen vatandaşın bu hizmetten faydalanamayıp vergi ödemekle alakası olmayan insanların bu hizmetlerden ücretsiz yararlanması. maliyet elbetteki vergi ödeyen senin benim sırtımızda. yoksa "dövlet şunu beleşe versin, bunu beleşe versin, filan şey insanlık hakkıdır, bedava olsun" demek, "bunlar herkesten alınan vergilerle ödensin" demekle aynı şeydir.
  tamam, bizim hükümetler (hele ki hali hazırdaki) parayı etkili verimli kullanabilmek konusunda tam birer rezalet sergiliyorlar farkındayım. ancak ben vergi ödeyen bir vatandaş olarak benden kanırtılarak toplanan verginin suriyeliye muriyeliye dağıtılmasından hiç hoşnut değilim. sikerim insanlığını, din kardeşliğini! yemeye varlarsa üretmeye ve vergi ödemeye ve dahi askerlik hizmetinde de var olmaları gerekiyor ki bu hizmetlerden faydalanma hakları olsun! "kendi ana vatanını savunmayan adamın senin ülkenin savunulmasında ne işi var a şaşkın" dediğinizi duyar gibiyim. evet haklısınız. zaten bunun olmayacak bir iş olduğunun farkında olduğum için benim vergimle desteklenmelerine karşıyım.
 • geçen yine yüzüme tokat gibi çarpan gerçek.

  22.50 tl verdim muayene olmak için bir uzman doktora devlet hastanesinde.

  önümde birisi vardı sırası yandı monitörde ismi bir arap ismiydi ve yaldır yaldır önümden geçip çatır çatır bedava muayenesini oldu ve olay mahallini terketti.

  not: işsiz
 • gidin türkiyede ki kadın doğum hastanelerine, türkten fazla suriyeli göreceksiniz, daha 20 li yaşlarda ki suriyeliler 3-4. çocuklarını doğuruyorlar.
 • düşmanlık falan yapmak istemiyorum ama bugün ki türkiye şartlarını konuşmaya gerek yok. bizler bu kadar ağır vergiler altında ağır koşullarda çalışırken bedava yaşamaları beni rahatsız ediyor. yahu hadi sağlık bedava onu bir derece anlayışla ve makul karşılayabiliyorum. ama çocuğu havuza götürüyorum soyunma odası suriyeli çocuk dolu yahu hadi ona da eyvallah gelsinler çocuktur ama onlara ayrı saat yap bari. çocukları geçtim yetişkinlerde de öyle soyunma odasında türkçe konuşan yok ulan hadi çocuğu anladım bari yetişkini alma. sağlık bedava da yüzme niye bedava.. kaldı ki bayramlarda seyranlar sınırdan oluk oluk ülkelerine gidiyorlar gidip kalsınlar neden geri alıyoruz. ne ülke içinde kaç suriyeli, afgan, pakistanlı, özbek, gürcü var bilmiyoruz.

  1 olay anlatayım.. 3 aydır maaş almayan eski çalıştığım firmadaki şoför arkadaşım anlattı.. şoförü bankaya gönderiyorlar. (çekilen para ile maaşların tamamı da değil bir kısmı ödenecek) şoför arkadaşta yani uzun boylu yapılı eli silah tutan, dağa bayıra ava giden bir arkadaş. şirketin önüne gelmiş arabadan iner inmez 3 kişi pata küte abanıp sağlı sollu girişmişler. şoför arkadaşı hastanelik etmişler. nerden geldiklerini valla anlayamadım dedi. sonra kamera kayıtlarına bakmışlar polis gürcü olduklarını tespit etmiş. hem o kadar insan maaş alamadı, hem dayak yendi. neden? türkiyede kaç kişi olduklarını dahi bilmediğimiz yabancılarımız yüzünden (kayıtdışılardan bahsediyorum). oturduğum binanın tam karşısında 7-8 afgan yada pakistanlı olduğunu tahmin ettiğim insan var hepsi erkek çoluk çocuk rahat dışarı çıkamıyor. sürekli ellerinde telefon yaşadıkları yer sefil bir yer ama elde hepsinde android telefon..

  tüm bunları düşününce insanın sinirlenmemesi mümkün değil..
 • sağlık sisteminin tüm topluma bedava olması gerektiğini savunan ergen ahmakların da uğradığı başlık.
  devlet benim 12 maaşımın 4 ünü sgk primi + vergi olarak benden tahsil ediyor ahmak.
  neden faydalı faydasız, vergi veren vermeyen, katma değer sağlayan sağlamayan herkese bedava olacakmış?