• suriye enformasyon bakanı umran ez zuabi'nin 11 mayıs 2013 tarihinde reyhanlı'da gerçekleşen patlamalarla ilgili olarak yaptığı açıklamadır.

  suriyeli bakanın türk hükümetinin sınır bölgelerini terör eğitim merkezlerine çevirdiğinden ve teröristlerle patlayıcıların geçişini kolaylaştırdığından bahsettiği açıklaması.
 • suriye iç savaşı'nın sorumlusunun türkiye olduğu iddia edilen açıklama.
 • ekşi sözlük okunarak hazırlanmış bir açıklama gibi duruyor.

  ne de olsa esedci ağızlardan çıkmış.
 • başbakanı istifaya çağıran açıklama. geçen sene bizim başbakan essseeeeeeet'i istifaya çağırıyordu. durum tersine dönmüş gibi görünüyor.
 • kırpılmıştır. açıklama şu şekilde:

  --- spoiler ---

  'saddened'
  mr zoubi said that "it is not anyone's right to hurl unfounded accusations".

  "we were saddened by the martyrs' deaths" [on] saturday in the town of reyhanli," he said.

  "ıt is [turkish prime minister recep tayyip] erdogan who should be asked about this act. he and his party bear direct responsibility."

  mr zoubi also launched what correspondents say was one of the harshest personal attacks on turkey's prime minister by an syrian official so far. he demanded that mr erdogan "step down as a killer and as a butcher".

  the bbc's jim muir in beirut says that it was a robust response from damascus, throwing responsibility for the blasts firmly back on the turkish authorities.

  mr zoubi said it was the turkish government that had facilitated the flow of arms, explosives, vehicles, fighters and money across the border into syria.

  he said that this had turned the border areas into centres for international terrorism and the turkish leadership had to take political and moral responsibility for it.
  --- spoiler ---

  http://www.bbc.co.uk/…ws/world-middle-east-22499326

  bizde yazılmayan başka neler söylemiş adam?

  " reyhanlı'da ölen kurbanlar/şehit olanlar için çok üzgünüz"

  " bu olay tayyip erdoğan'a sorulmalı. sorumluluk ona ve partisine aittir."

  " erdoğan bir katil ve kasap gibi hareket etmekten vazgeçmeli. "
 • suriye devletinin biz yapmadık dediği açıklama. suriye dediyse kesin doğrudur arkadaşlar. koskaca devlet bu yalan söyleyecek hali yok ya.
 • en tatminkar açıklamaları tabiki türk medyası değil, yurt dışı kaynaklı haber ajansları yaptı. yazıklar olsun kul medya!
 • suriye hükümeti'nin bu "biz yapmadık, bizim ilkelerimize uymaz" diyen bu açıklamasıyla ilgili gelen soru üzerine, başbakan düz bir mantık kurdu ve "ne diyeceklerdi, biz yaptık mı diyeceklerdi, saldırının arkasında suriye rejimi var, muhaliflerin uzaktan yakından alakası yok" dedi.
  http://www.ntvmsnbc.com/id/25442078

  ben de başbakan'a aynı düz mantıkla soruyorum:
  - muhaliflerin yaptığını bilsen de ya sen ne diyecektin, dün sahip çıktığın kardeşlerim dostlarım dediğin sütten çıkma ak kaşık muhaliflere toz mu konduracaktın, yoksa cani bebek katili diye bas bas bağırdığın esad mı yaptı diyecektin?
 • sırtını emperyal güçlere dayayan, ortadoğudaki padişah, şeyh ve kralların (planlarına zemin hazırlamak için) "inandırıcı bulmadıklarını anında belirttikleri" açıklamalardır. hatta öyle ki; reyhanlı örneğindeki gibi ortadoğudaki kanlı oyunda birinci derecede rol aldığı için katledilen vatandaşların vebalinin en büyük sorumluluğuna sahip olmalarına rağmen, "bakın suriye vatandaşlarımızı öldürdü, hadi hep birlikte cihata" diyecek kadar böyle bir durumda bile prim kazanma pişkinliğine sahip bir anlayış söz konusudur. ki işin asıl trajik tarafı; vatandaşın canına mal olma potansiyelindeki bir oyunun içinde "bile bile" yer alınmasına rağmen, kamuoyunda halen siyonizmin güdümündeki cemaat ninnileri baskın bir şekilde birilerinin değirmenine kan taşımaya devam etmektedir.