1. suriye enformasyon bakanı umran ez zuabi'nin 11 mayıs 2013 tarihinde reyhanlı'da gerçekleşen patlamalarla ilgili olarak yaptığı açıklamadır.

  suriyeli bakanın türk hükümetinin sınır bölgelerini terör eğitim merkezlerine çevirdiğinden ve teröristlerle patlayıcıların geçişini kolaylaştırdığından bahsettiği açıklaması.
 2. ekşi sözlük okunarak hazırlanmış bir açıklama gibi duruyor.

  ne de olsa esedci ağızlardan çıkmış.
 3. suriye'nin patlamayı en yetkili ağızdan üstlenmesi anlamındadır.

  hani öso iyi kötü şöyle böyle ama, böyle bir şeyi yapabilmesi eşyanın tabiatına aykırı; insan anasını vurur mu? öso hükümeti zor durumda bırakacak bir işe girmez. ama suriye'nin vurmak için sebepleri var ve suriye adına gerçekten başarılı bir eylem...

  tabii ki suriyeli bakan sorumlu türk hükümetidir derken haklıdır: öyle ya, men dakka dukka bu işler; ne ekersen onu biçersin işleri... hükümet bunun altında kalarak ayrıca bir sorumluluk üstlenecek bence... cevap da veremeyecek...

  bekle ki abin (abd) gelsin de komşu çocuğunu dövsün... nah gelir. gelirse en sonunda gelir.

  çok korkaklar ya, 2 senedir atıp tutuyorlar, ama bi numara yok...
 4. dünyanın ne mal olduklarını anladığı öso'cu yobaz katil teröristleri bizim bademlerden daha iyi değerlendirmiş suriyeli bakanın açıklamasıdır.
 5. başbakanı istifaya çağıran açıklama. geçen sene bizim başbakan essseeeeeeet'i istifaya çağırıyordu. durum tersine dönmüş gibi görünüyor.
 6. başbakan'ın obama ziyareti sonrasında değerlendireceği açıklamadır.

  karışık konuşmuş biraz suriyeli bakan. arapça zaten, anlaşılmıyor. sesi de kısık mı lan yoksa?
 7. kırpılmıştır. açıklama şu şekilde:

  --- spoiler ---

  'saddened'
  mr zoubi said that "it is not anyone's right to hurl unfounded accusations".

  "we were saddened by the martyrs' deaths" [on] saturday in the town of reyhanli," he said.

  "ıt is [turkish prime minister recep tayyip] erdogan who should be asked about this act. he and his party bear direct responsibility."

  mr zoubi also launched what correspondents say was one of the harshest personal attacks on turkey's prime minister by an syrian official so far. he demanded that mr erdogan "step down as a killer and as a butcher".

  the bbc's jim muir in beirut says that it was a robust response from damascus, throwing responsibility for the blasts firmly back on the turkish authorities.

  mr zoubi said it was the turkish government that had facilitated the flow of arms, explosives, vehicles, fighters and money across the border into syria.

  he said that this had turned the border areas into centres for international terrorism and the turkish leadership had to take political and moral responsibility for it.
  --- spoiler ---

  http://www.bbc.co.uk/…ws/world-middle-east-22499326

  bizde yazılmayan başka neler söylemiş adam?

  " reyhanlı'da ölen kurbanlar/şehit olanlar için çok üzgünüz"

  " bu olay tayyip erdoğan'a sorulmalı. sorumluluk ona ve partisine aittir."

  " erdoğan bir katil ve kasap gibi hareket etmekten vazgeçmeli. "
 8. suriye devletinin biz yapmadık dediği açıklama. suriye dediyse kesin doğrudur arkadaşlar. koskaca devlet bu yalan söyleyecek hali yok ya.

suriye'nin reyhanlı patlaması açıklaması hakkında bilgi verin