şükela:  tümü | bugün
 • bir tweet ve ona ilistirilmis bir fotografla bir anda; savaşın dehşetini yaşamadan savaşa evet demekten cekinmeyen, acimadan kan doken yaratiklari ve marifetlerini akla getiren, gozler onune seren savaş ve getirisi/getirilerine dair konu.

  birisi soyle bir tweet atmis; (burada cok degerli bir tarihi varlik karsilastirmasi degil, insana dair aci ve zulum anlatilmak istenmis sanirim. bu durumu goz onunde bulundurarak, konuyu irdelememiz etik geregidir.)

  "paris'teki notre-dame, bir dakikalık sessizliği hak ediyorsa, suriye dünyanın sonsuza dek susmasını hak ediyor."

  "ıf notre-dame, in paris, deserves a minute of silence.. syria deserves the world to shut up forever."

  ve soz konusu fotograf; (bkz: https://twitter.com/…lan/status/1130624158549848064)

  avustralya'da gocmen olarak yasamakta olan cok çinli vardi. ve fakat, lao, vietnamlı, kambocyalı hic yoktu. sora ulke baskanlarin biri paul keating yeni bir kararla bu insanlari ulkeye davet ediyor. ve gocmenlik vizesi veriyor. simdi tabii yeni kusaklarin cocuklari dahi orta yasa gelmekteler. hepsi neseli, bakislari isik saciyor.

  ve fakat, ilk gelen yaslilara baktiginizda, davranislarindaki farki, gozlerindeki urkekligi, cekingenligi, yuzlerine hic silinmemecesine kazinmis aciyi goruyorsunuz. hepsi istisnasiz ayni.

  khan 65-70 yaslarinda bir vietnamli ve cok iyi bir elektrik tesisatcisi. ihtiyac oldugu zaman ondan baska kimseyi cagirmam. gelecegi gun de muhakkak gozleme yapip ikram ederim. ilk geldiginde tesadufen gozleme pisiriyordum, is yaptigi icin yiyemedi. ama paket yaptim evine goturdu.

  evden beni aradi, "ben hayatimda bu kadar leziz birsey yemedim. tesekkur, iltifat iltifat, tesekkur tesekkur tesekkur ...

  bu nedenle o gelince muhakkak iki tanecik de olsa yapar veririm.

  khan'a sordum "ne zaman vietnam'a gidiyorsun khan ? " dedim.

  "asla, asla gitmeyecegim "dedigi sesindeki ifade. nefret, aci, keder gozlerindeki tuhaf bakis, beni huzunlendirdi. sora savasi anlatti bana. yasadiklarini, butun ailesini kaybettigini, kucucuk bir bebek/cocuk oldugu halde korkunc anilarin hafizasinda gelip gittigini, ve onun bunun yaninda buyudugunu.

  "savas" kelimesini gelisi guzel kullaniyoruz. ve fakat gercek dehseti hakkinda hic bir bilgimiz yok. olmasin da ...

  ne bizler, ne bizden sonraki kusaklar savasi gormesinler, bilmesinler ve yasamasinlar!
 • notre dame ve konu arasındaki bağlantı sıfır.
 • notre-dame ile bir ülkede yaşanan iç savaşı kıyaslayan anlamsız bir girişim. bir yerde yanan tarihi eser diğer yandan birbirini vuran bir halkın yaşadığı dram. aradaki mantıksal bağlantı da kurulursa olacak bir şeyler...
 • fotoğraf fake yalnız.
 • fotoğrafın sahte olduğu çok aşikar olmasına rağmen suriye'de yaşanan birbirini vuran halkın dramı değil, suriye'de yaşanan notre dame daki bir taşa verdiği değeri suriye'deki milyonlarca masum cana çok gören batı medeniyetindeki içerisindeki kutupların savaşıdır. havadan bombayı yüzlerce masum sivilin üzerine bırakanlar halep'in delikanlıları değil, moskova'nın paris'in new york'un şımarık çocuklarıdır.

  ufacık bir hastalığında ortalığı ayağa kaldıran pembe neticesi pek kıymetli arkadaşlar bu umarsız vesayet savaşı altında heder olan ömürlerden, parçalanan bedenlerden, trajediye dönen sosyal yapıdan anlamazlar. işleri güçleri spesifik bir kaç örnek üzerinden içlerindeki kin ve nefreti püskürtmek.
 • baglanti su ab/abd gudumlu ortadogu planlari;

  (bkz: türkiye dahil 22 ülkenin sınır ve rejimi değişecek)

  (bkz: büyük ortadoğu projesi)

  vs. sayesinde suriye'de yasanmakta olan " savaş! ", dehset, hayatlarini, annelerini babalarini yakinlarini kaybeden cocuklar, parcalanan vucutlar.

  butun bunlara

  tamamen duyarsiz kalan bir avrupa, "sozde medeni birinci dunya ulkeleri "

  abd, avustralya, kanada, yeni zelanda vs.

  büyük ortadoğu projesi'nin gerceklesmesi icin, gosterilmekte olan istikrar!

  paris terorlerinde notre dame'da saygi durusu ve suriye'de olen sucsuz binlerce insanin hatirlanmamasi.

  tabii ki, teroru lanetliyoruz. kendi hallerinde isinde gucunde olan insanlarin, teror belasi ile hayatlarini yitirmesi asla kabul edilemez bir vahsettir.

  ve fakat durduk yerde suriye'nin tepesinden atilan bombalar ve olen binlerce suzsuz halka yapilan da bir vahsettir!

  ayrica fotograf montaj da olsa, anlatilmak istenen drami ve gercegi basari ile yansitmis.