şükela:  tümü | bugün
 • bbc news’a konuşan “üst düzey bir kaynak” herhangi bir askeri eylemin “muhtemelen hafta sonunda olacağını” söyledi.ingiliz basınında yer alan haberlere göre ise, bölgeye ulaşan ingiliz donanmasına bağlı denizaltılar suriye'yi perşembe gecesi vuracak.

  abd başkanı trump, suriye ile ilgili sosyal medya hesabından yeni tweetler attı. trump mesajında, “suriye'ye saldırının ne zaman gerçekleceğini asla söylemedim. çok yakında olabilir ya da hiç de yakın olmayan bir zamanda! her halükarda abd benim yönetimim altında bölgeyi ışid'den kurtarmak adına müthiş iş başardı. bizim 'teşekkürler amerika'mız hani nerede?” şeklinde yazdı.

  abd başkanı donald trump’ın “hazır ol rusya, füzeler geliyor” yönündeki tweet mesajının ardından beyaz saray, trump’ın suriye’yi hedef alan askeri baskınlar için spesifik bir takvim belirlemediğini belirtirken bbc news’a konuşan “üst düzey bir kaynak” ise herhangi bir askeri eylemin “muhtemelen hafta sonunda olacağını” söyledi.

  bbc news’a göre, batılı liderler, suriye’nin duma ilçesinde meydana geldiği bildirilen kimyasal saldırıya yanıt olacak olası askeri eylemleri değerlendirmeye devam ediyor. bm güvenlik konseyi de bugün toplanacak. bu arada, suriye rejimine yönelik olası bir saldırıya katılması beklenen ingiltere’nin başbakanı theresa may ise kabineyi bugün toplantıya çağırdı.

  abd, ingiltere ve fransa’nın birlikte çalışmaya karar verdiklerini anımsatan bbc news, bu üç ülkenin cumartesi günü gerçekleştiği iddia edilen kimyasal saldırıya yanıt olarak askeri baskınlara hazırlandığına inanıldığını kaydetti. bbc şunları da söyledi:

  “beyaz saray, başkanın askeri baskınların ne zaman gerçekleşeceğine ilişkin spesifik bir takvim belirlemediğini söyledi. ancak, üst düzey bir kaynak, bbc’nin kuzey amerika editörü jon sopel’e herhangi bir askeri eylemin muhtemelen hafta sonunda olacağını söyledi.”

  trump’ın twitter üzerinden attığı “hazır ol rusya çünkü akıllı füzeler geliyor” yönündeki mesajının yankıları sürerken suriye devlet başkanı beşar esad’ın siyasi ve medya danışmanı buseyna şaban, abd ve batı’nın suriye’ye yönelik “psikolojik savaşın sonuç vermeyeceğini” söyledi.

  al mayadeen televizyonuna konuşan şaban, “abd ve batı’nın suriye ve terörle mücadeledeki müttefiklerine uyguladıklarına baskıların psikolojik savaşın bir parçası olduğunu ve bu ülkelerin suriye ordusunun doğu guta’da elde ettiği büyük zaferin karşısında politakalarının başarısızlığını yansıttığını” öne sürdü.

  suriye resmi haber ajansı sana'nın yansıttığı açıklamalarında, "suriye’ye karşı yürütülen psikolojik savaşın onların istediği sonucuna varacağını sanmadığını" belirten şaban, şu ifadelerini de kullandı:

  “savaşlar istemiyoruz ancak onlardan korkmuyoruz ve onlara hazırız özellikle güç dengesi ve angajman kuralları önemli ölçüde suriye lehinde değiştiği için. geçmişle kıyasla çok daha güçlüyüz.”

  rusya savunma bakanlığı'nın suriye'deki ateşkesi izleme merkezi, suriye ordusunun doğu guta'yı ceyş ül islam’ın elinden aldığını bildirdi. lazkiye yakınlarında yer alan rus uzlaştırma merkezinin yöneticisi tümgeneral yuri yevtuşenko da gazetecilere yaptığı açıklamada, "bugün suriye arap cumhuriyeti tarihinde bir dönüm noktası yaşandı. duma'daki binaya asılan resmi suriye bayrağı bu yerleşimde ve dolayısıyla doğu guta'nın tamamında kontrolün yeniden sağlandığını gösteriyor" dedi.

  açıklamaları yansıtan sputnik de “bölgeden yaklaşık 8 bin militan ve onların aile fertlerinden oluşan 40 bin sivilin tahliyesi tamamlandığına dikkat çekti.

  ımage satellite ınternacional, facebook’ta rus savaş gemilerinin tartus limanından ayrıldığının görüldüğü uygu görüntülerini yayınladı. açıklamada, üste olmayan gemilerin olası saldırılar için denize konuşlandırılmış olabileceği ve üste yalnızca bir 'kilo' sınıfı denizaltının kaldığı aktarıldı.

  sputnik de “11 nisan tarihli görüntülerden birinde de limanda 7 gemi, graçonok tipi 2 sabotaj engelleyici sürat gemisi, 2 dizel denizaltı olduğunu, ancak bunlardan yalnızca bir denizaltının kaldığı anlaşılıyor” dedikten sonra şöyle devam ediyor:

  “abd başkanı donald trump, suriye’ye şam tarafından kimyasal silah kullanıldığı iddiası doğrultusunda yanıt amaçlı bir karar alacağını belirtmişti. trump ‘hazır ol rusya, füzeler gelecek’ ifadesini kullanmıştı.”

  abd başkanı donald trump’ın "hazır ol rusya, füzeler geliyor" tweeti, dünya çapında yoğun haber ve yorumlara konu olmaya sürdürüyor. cnn international’a göre ise trump’ın “rus ruletinin reel dünya için sonuçları söz konusu.”

  cnn international, “trump’ın rus ruleti”nin reel dünya için sonuçlarının söz konusu olduğunu belirttiği analizinde, başkan'ın "tehlikeli bir savaş bölgesinde bilinçli olarak gerilimleri körüklemesinin seçim öncesi onu eleştirenlerin birçoğunun korktukları bir şey olduğunu" ifade ediyor.

  abd’nin soğuk savaş’tan bu yana hiçbir zaman rusya ile doğrudan ihtilafa girmeye o kadar yakın bir noktada bulunmadığı yorumunun yapıldığı analizde, trump’ın başkanlık makamını sürüklediği “kaos, vahşi söylem ve kuralları çignemenin reel dünya için sonuçları olmaya başlayabileceği” savunuluyor.

  dünya, abd ve müttefiklerinin suriye’ye karşı beklenen baskınlar için hazırlanırken rusya’nın abd füzelerini düşürebileceği uyarısını yaptığına dikkat çeken cnn int, trump’ın büyük yankı bulan “hazır ol rusya, füzeler geliyor” tweetinin abd ve rusya güçlerinin karşı karşıya gelebileceği bir bölgeye yönelik bir askeri eylem için kullanılmasının “bir başkan için normal bir söylem olmadığını” söylüyor.

  bu çerçevede analizde, emekli amiral john kirby’nin değerlendirmelerine yer veriliyor. kirby, trump için “o başkomutandır. hayatım boyunca veya amerika’nın tarihini okurken potansiyel bir askeri güç kullanımının bu şövalye tarzıyla ele alındığını hatırlamıyorum” dedikten sonra şöyle devam etti.

  “insanların hayatı tehlikede olduğunda ve sadece sahadaki insanların değil, amerikanların ve muhtemelen müttefiklerin canları da tehlikede olduğunda bir baskına ilişkin spesifik bir tweet atmak sorumsuzluk."

  ingiltere başbakanı theresa may’ın kimyasal saldırısına yanıt olarak askeri eyleme geçmeye daha yakınlaştığı belirtilirken, suriye rejimine yönelik askeri baskınların bu gece başlayabileceği öne sürülüyor.

  daily telegraph gazetesi, theresa may’ın ingiltere’nin abd’nin esad rejimini hedef alan hava baskınlarına katılmak için hazırlıklar yaptığını yazdığı haberinde, şunları söyledi:

  “telegraph, sayın may’ın britanyalı denizaltılarına, perşembe gecesi gibi erken başlayabilecek esad rejimine yönelik baskınlara hazır olmaları için suriye’nin füze mesafesinde olacağı bir bölgeye geçme talimatını verdiğini öğrendi.”

  abd, ingiltere ve fransa suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddiaları üzerinden suriye hükümetine yönelik saldırı hazırlığına girerken almanya başbakanı angela merkel'den açıklama geldi.

  merkel “suriye'ye herhangi bir saldırıya almanya katılmayacak” dedi.

  kaynak 1

  kaynak 2
 • bi pazarimiz vardi.
 • (bkz: üst düzey bir kaynak olarak göt)

  kimdir bu kardeşim kaynak olan?