şükela:  tümü | bugün
  • az önce, birlikte çalıştığımız suriyeli abiden duyduğum söz.

çalıştığım yerde temizlik işlerine bakan bir abi. kendisi her gün suriye'ye geri dönme hayaliyle yaşayan, sigaranın birini söndürmeden diğerini yakan, haberleri her izlediğinde gözleri dolan biri. az önce yine youtube üzerinden arap kanallarında suriye haberlerini izlerken almanya'nın da suriye'ye gireceği haberi geçmiş. abi dönüp bana "bak almanya da giriyor ülkeye, 5 ülke olacak suriye'de" dedi. ben de "abi seni anlayabiliyorum, 100 sene önce de türkiye bu haldeydi, çok şükür biz o günleri atlattık" dedim. (arapça biliyorum)

o da "çünkü sizde atatürk vardı, şimdi de suriye'ye bir atatürk lazım" dedi ve henüz 4 nefes çektiği sigarasının üzerine bir sigara daha yakıp dalgın bir şekilde haberleri izlemeye devam etti.

bir gün herkes atatürk'ün kıymetini anlayacak ve gözler atatürk'ü arayacak dediğimizde gülenler oluyor, dalga geçenler oluyor, put gibi tapıyorsunuz diyenler oluyor vs. vs. lâkin görünen köy kılavuz istemiyor. insan, başına gelince anlıyor her şeyi. yurtta sulh cihanda sulh diyen bir adamın varlığı her daim aranacaktır. böyle bir adama her daim ihtiyaç duyulacaktır.
  • birkac yil önce yurtdisinda tanistigim bir suriyeli atatürk'ün kötü oldugundan ve sevmediginden falan bahsediyordu ve bu yüzden kendisiyle bir süre tartismistim. sonra konu degisip suriye'ye gelmisti. kendisine savas sonrasi nasil bir suriye istiyorsun deyince asla seriatla yönetilmeyen, esad'in saltanatiyla degil cumhuriyetle yönetilen, esitlikci, herkesin herkese saygi duydugu, avrupai bir suriye demisti. ben de e o zaman atatürk'ü niye sevmiyorsun deyince, yo atatürk kötü onu savunamam demisti.

yani bazisi düsünmeden ezbere atatürk'ü kötülüyor, e cünkü etrafindan hep öyle duymus ve hic düsünmemis. üzerine kafa yoranlar da atatürk'ü seviyor ve saygi duyuor zaten. bu yüzden bazisi icin adeta bir zeka testi gibi atatürk sevgisi.