şükela:  tümü | bugün
 • aklın hicbir denetlemesi olmadan, hiçbir töre, ahlâk ve estetik baskısı altında kalmadan hatta bazı bazı sanatçının yaratıcı gücüne bile meydan vermeksizin, insandaki ic benin, kendi varlıgının yorumu olan ve şahsi fikrime gore en oz manasında sanat eserlerinin cıkmasına meydan veren sanat anlayışı, akım.
 • sürrealistler, hiçbir mantıksal çabaya, tümden gelimsel metoda fırsat tanımayacak, yanlızca içgüdüler ile ulaşılabilecek eserler yaratmaya çalıştılar. sürrealizmin ikinci belirleyici yönü ise toplu kabullenişlere, ahlak ve geleneklere duyulan yıkıcı öfkedir. breton:
  "yapılacak en iyi gerçeküstücü eylem bir silah alıp kalabalığın üzerine rastgele ateş açmaktır" der.
  lorca,neruda,aragon,eluard ile yazında cok etkili olsa da gerçeküstücülüğün bana çağrıştırdığı şey bir film. bunuel'in endülüs köpeği. ve dali'nin düşlediği benzersiz sahne:
  "bir bulut güneşi ortasından keserken bir ustura da bir insan gözünü tam ortasından kesmektedir"
 • tam olarak şöyle bir şey:
  http://postimg.org/image/a6uhf4yq9/
 • "domatesin üstünde dörtnala koşan bir atı hayal edemeyen kişi, gerizekâlıdır."

  andre breton
 • “insan, yürüyüşü taklit etmek istediği zaman bir bacağa hiç benzemeyen tekerleği icat etti.böylece bilmeden sürrealizm yapmış oldu.” diyerek gayet güzel özetlemiş, fransız, sürrealist * * şair guillaume apollinaire
 • hayatın acı gerçeklerine karşı tek savunma mekanizması.. senin didaktik gerçeklerin varsa, benim sürrealist hayallerim var amına koyayım !
 • gercekotecilik, son tahlilde anla$ilma kaygisi olan bir gosteridir. gosterdigi:

  1) hicbir sanat urunu, uzerinde aklin denetimi dogrultusunda uzerinde cali$ilarak yahut da sonradan duzeltilerek uretilemez.

  2) gercek sanat, tum dogalliyla ortaya cikan sanattir.

  3) sanatin bir kurali olamaz ve olmamalidir.

  4) gercekotecilik otosansur de dahil her turlu iktidara ve toplumun urettigi her turlu genel gecer degere muhaliftir, du$mandir. saldirir, provoke eder, yikmaya cali$ir.

  gercekotecilik sanata kar$i bir ciki$, bir harekettir ve herhangi bir ideolojinin destekcisi degildir. en fazla, "gercek" gercekotecilerin "anar$ist" olduklari soylenebilir. gercekoteciligin, niteleyeni de olamaz. ne "toplumsal" ne de "liberal" gercekotecilikten bahsedilebilir. gercekoteci, tum ideolojilerin otesindedir. bu nedenlerden oturudur ki, her gercekoteci, kiyisindan bucagindan anar$isttir. anar$izm de zaten bir ideoloji degil, bir ideolojisizliktir.

  ne var ki her anar$ist gercekoteci olmadigi gibi, her "sanata bula$an anar$ist" de gercekoteci degildir. gercekotecilik, anar$izmin sanattaki izdu$umu, parmak izi, alin yazisidir. alin yazisidir, cunku anar$izmin "gerceklik"te ba$ina gelenler, gercekoteciligin de "sanat"ta ba$ina gelmi$tir. once yok sayilmi$, daha sonra romantik bir felsefi/sanatsal hareket olarak tanimlanarak tasnif edilmi$, dosyalanarak rafa kaldirilmi$tir. anar$izmin ve gercekoteciligin kom$u siperlerdeki ta$akli muhalifleri bu tur hareketleri "gercek"ci hareketleri baltalayan, saptiran, kotu yola du$uren, zaafa ugratan ayrilikci masturbatif tavirlar olarak damgalami$lardir. bunlarin bir kismina gore anar$istler ve gercekoteciler zaman zaman i$birligi yaptiklari, "alem"in kendi burnunun dikine giden "deli"leri ya da en yumu$ak ifadesiyle "cilgin"laridir.
 • gercekotecilik bizzat kendisiyle celi$ik olarak, bilincin otesine bilincli bir yakla$imdir. bilincotesinin payelendirilmesi, ba$taci edilmesi, bir tur kutsanmasidir... gercekotecilik bir icat degil, bir ke$iftir. ke$iftir, cunku hayatin azimsanamayacak bir bolumu gercekotesine ili$kindir zaten. gercekotecilik, i$te bu psi$ik varolu$un sozsel, gorsel ve i$itsel vasitalarla okunmasidir. bir tur vahiy, kendinden menkul bir dokulu$...

  var olan: akil hastalarinin, cocuklarin, bunaklarin, dogu$tan fizikozurlulerin (korlerin, sagirlarin, dilsizlerin, renk korlerinin vs.), uyu$turucu bagimlilarinin, alkoliklerin, intiharin e$iginde olanlarin, hipnoz altindakilerin, koma ya da agoni halindekilerin, ruyalarin ve benzerlerinin evrenidir.
 • realizmdeki aşırılığın realizmin ötesine geçmiş hali...
 • 2013 yılında başlığının altına gelip sadece salvador dali bkz nın verilmesi içler acısı halimizin bir yansıması olarak sunulabilecek bir akımdır.