• detonasyonun tiz yönde olma durumu.
  • sesin olması gerektiği tondan daha tiz olma durumudur. şarkıcılarda pesten tize doğru yani çıkıcı egzersizlerle düzeltilmesi bir ölçüde mümkündür. tamamen nefesle ve teknikle ilgili bir problemdir. kulak unsurunu da unutmamak gerekir.
  • (bkz: sur)
    (bkz: tone)
  • insanlık hali bu belli mi olur, herkesin başına gelebilecek, kulak tırmalayan düzeydeyse "allah korusun"luk bir olaydır. ancak dün akşamdan beri "izlemeyeyim artık, gülmeyeyim yeter!" diyorum diyorum yapamıyorum. hayatımda gördüğüm/duyduğum en kötü tondan çıkış ve tona bir türlü dönemeyiş hafızama kazındı, artık hiçbir şey aynı olmayacak:
    http://youtube.com/watch?v=xnn2xnqso_k
  • tonu yukarı doğru ezip bir daha geri gelememe, başını alıp gitme, korrepetitör'ü deli etme durumu. yine de detonelerden daha çabuk düzeleceklerine inanılır. notayı olduğundan daha tiz düşünürler ve o notaya çıkarken komik el kol hareketleri de yaparlar. söylerken genellikle çeneleri yukarı doğru kalkar, bazı türleri ayak parmaklarının üzerinde yükselir. ama bu garip hareketler pek bir işe yaramaz, sadece durumu olduğundan kötü gösterir. teknik olarak o sesi çıkaramamalarından ziyade, tiz olduğunu duymamaları şaşırtıcıdır.
  • geri donusu olmayan bir yoldur. bazilari cikabilecegini sanar ve ciktiktan sonra "yarrak mi vardi da geldim buralara" derler iclerinden. ama dedigim gibi artik geri donus yoktur ordan. efendi gibi asagilara salinmak icap eder.
  • sesin istemsizce incelmesi manasına gelir.
hesabın var mı? giriş yap