şükela:  tümü | bugün
 • iskandinav mitolojisinde ilk canlı varlık olup, diğer canlıların - tanrılar dahil - var olmasına sebep olan bir alev devidir. aynı zamanda ragnarök gününde tanrılara (aesir ve vanir)'e karşı çarpısarak evrenin sonunu getirecek olması da ayrica dikkat çekici olup kendisinin hem yaratici hem de yokedici kimligini ortaya koyar.

  ayrıca, tanrılarin muspelheim'i koruyan surtr'un kılıcından parçalar alarak sol ve mani vasıtasıyla evrene güneş ve ay'ı kazandırmalari sayesinde evrenin sekillendirilmesinde de etkili olmustur kendileri.
 • yeni bir yazar. koştursun dilediğince...
 • sözlük semalarında eksikliği çokça hissedilen sivri dilli yazar boşluğunu dolduracağı tahmin edilen yeni yazar, eski dost. hoşgelmiştir.
 • yazarlıkta ilk üç günü doldurduğuna göre hakkındaki gerçekleri açıklamaya başlayabileceğim zat-ı muhterem. genç kızları yapımcı-prodüktör kisvesi altında ağına düşürüp, her gün yeni vaadlerle kandıran bu şahsa artık birileri dur demeli. kamuya mal olamadan tozlu raflarda unutulmaya terk edilen bu yetenekli genç kızları albümün okumaları için stüdyoya sokamadığı her gün alnında bir kara lekedir. bu da böyle biline.
 • (bkz: surtur rising)
 • iskandinav mitolojisinde çok önemli bir yer tuttuğu gerçektir; fakat ilk canlı değildir. ilk canlı audumbla adlı inektir.
 • iskandinav mitolojisi'nde son savaşın hikayesi diğer iskandinav efsanelerinden farklıdır çünkü henüz olmamış bir olayın kehanetinden ibarettir. tanrıların alacakaranlığı olarak bilinen bu savaşa ragnarök adı verilmiştir. her şeyin yok olacağı ve dünyanın sonunun geleceği büyük bir savaştır. ragnarök bittiğinde hayatta kalan tek tük canlı yeni bir hayata adım atacak ve yaradılış döngüsü yeniden başlayacaktır.

  son savaşın temel sebebi, tanrı balder'in ölümüne neden olduktan sonra hapsedilen loki'nin kötü niyetidir. bir yılan, karısı sigyn ona acıyıp ağzına kap yerleştirene kadar loki'nin yüzüne zehir damlatmaktadır. bu sırada dünya'da her şey kötüye gitmeye başlamıştır çünkü iyiliğin ve güzelliğin kaynağı balder artık yaşamıyordur. bu da ragnarök'ün öncüsü ve sonun başlangıcı olur.

  sonunda bir gün loki zincirlerinden kurtulacaktır. başka ölümcül varlıklarla birlikte tanrılara kafa tutup onlarla savaşmaya başlayacaktır. kendisine yardım edenler arasında canavar çocuklarından kurt fenrir, dünya yılanı jormüngand ve yeraltı tanrıçası hel de vardır. hel, yeraltından bir canavar ordusu da getirecek ve buz devleriyle ateş devleri de saldırıya katılacaklardır. çok geçmeden devler, cüceler, tanrılar, insanlar, canavarlar ve her yaşayan varlık savaşa çekilecektir.

  ateş devi surtr ordusunu muspell krallığı’ndan yönetecektir. bu ordu pek çok tanrıyı öldürecek ve surtr da bereket tanrısı frey’i katledecektir.

  savaş başa baş gider ve kazanan olmaz. hem iyiler hem kötüler yok olacaktır. sonunda evreninin tüm nüfusundan geriye cesetlerden oluşan büyük bir dağ kalacak, hayatta kalmayı başaran tek tük yaratık arasında ateş devi surtr, birkaç insan ve dünya ağacı yggdrasil’in dalları arasında saklanmayı başarabilen birkaç hayvan olacaktır. surtr ölü bedenleri büyük bir ateşte yakarak ölüler arasında yaşayan kimse kalmadığından emin olacak ve evreni şeytan, cin ve canavarlardan tamamen kurtaracaktır. yok edici ateş çok uzun yıllar boyunca yanacak ve dünya denize batacaktır.
 • şu aralar tek aklından geçen gezgin olmak, dünyayı dolaşmak olan, ancak bunu yapmak için bir türlü cesaretini toplayamayan bir suser. dünyanın birkaç farklı kıtasına gitti, gezgi, gördü ancak artık 10 saat boyunca masa başında oturarak bu hayatın nasıl geçeceğini çok ciddi merak eder halde. bunun yanıtını değil, yola düşmeyi istiyor.
 • özlenen badi. gezgin notlarını kitaplaştırırsa, imza gününde görüşürüz belki.