şükela:  tümü | bugün
 • şimdi (cuma gece 11:15 falan) halkın %60'ı sokağa indi bile. onlar hasta olunca, biz olmuyor muyduk, tam nasıl oluyor sürü bağışıklığı? *
 • bu akşam itibariyle yeni gündemimiz. hayırlı, uğurlu olsun.
 • an itibariyle deneyimlemeye çalıştığımız sistem. bakalım başarılı olabilecekmiyiz ülkece!
 • 2 saat sonra sokağa çıkmak yasak diye açıklama yaparak geçiş yaptığımız, covid-19 a karşı yeni savunma yöntemimiz. en güzel savunma saldırıdır. şu an "topunuz gelin!" diyen ali koç gibi virüse resti çektik. bu gece yediğimiz hurmalar 8-10 güne tırmalar bir tarafımızı.

  bu yasak işi, "10 gün sonra yasak gelecek, erzak depolayın, kalabalıktan kaçınarak eksiğinizi giderin" diye açıklama yapıp, 8 gün sonra yasak getirmeyle halledilebilirdi bizim ülkemizde. çünkü son güne bırakanlar yine bu kalabalığı oluşturacaktır, o yüzden söylenenden 1-2 gün önce hareket etmek lazım bizde.

  kuyruk olsun hadi eyvallah ama konser alanı kalabalığı gibi kuyruk mu olur? o beğenmediğiniz avrupada insanlar kilometrelerce uzayan kuyrukta 1 mt aralıkla bekliyorlar, kuyruğa giren adam marketin 3 sokak ötesinde bekliyor ve biliyor ki hakkı yenmeyecek, araya kaynayan olmayacak o yüzden bekliyor yavaş yavaş ilerliyor.

  neyse konu dağıldı biraz. ilerleyen günlerde tadına bakacağımız toplu bağışıklanma yöntemi.
 • koronavirüs konusunda bu söylemi kullanan ülkeler olsa bile bu gece itibariyle bu konuda eyleme geçen ilk ülke olduk. aniden açıklanan kararla insanlarda panik oluştu, virüsü unutan insanlar dip dibe alışveriş yaparak sürüye katıldı ve bunun neticesi önce enfekte olup sonra bağışıklık olarak geri dönebilir. kısacası alınan kararın açıklanma saati, tarzı (ilk anda kararın detaylarının belli olmaması, ülkenin en büyük şehirlerinin belediye başkanlarının bile kararın detaylarından haberinin olmaması gibi) ve devamında halkın tepkisi ile bu gece koronavirüse hodri meydan denilmiştir.
 • bir gecede (bkz: 10 nisan 2020) 83 milyonluk bir ulkenin yarisindan fazlasinda uygulanmistir ve yaklasik 14 gun sonra muthis pozitif sonuclar alinmasi beklenmektedir.
 • (bkz: 10 nisan 2020 31 ilde 48 saat sokağa çıkma yasağı)nın halka duyurulması ve duyuruluş şekli ile türkiyenin koronavirüs ile yeni mücadele yönteminin adıdır. beceriksiz ingilizler bu işin nasıl yapılacağını öğrenecekler sayemizde.

  büyük resmi göremeyen sığ düşünceli cehapeliler bu akşam amacın, mümkün olduğunca çok kişiyi aynı anda sokaklara döküp herkese bir anda bağaşıklık kazandırmak olduğunu göremezler tabiki. herkesin yatıp kalkıp dua etmesi lazımdır ki başımızda reis gibi bir dünya lideri ve onun en büyük neferi soylu gibi devlet adamları var.
 • türkiye'nin aktif şekilde uyguladığı taktik. %50 ilk defa bir işe yarayacak.

hesabın var mı? giriş yap