şükela:  tümü | bugün
  • bugün yaptığım şey*.

prosedürü anlatayım ki ankara'da bu işi halledecek arkadaşlara faydamız olsun.

1.
    öncelikle bulunduğunuz ildeki trafik tescil şube müdürlüğü'ne aşağıya örneğini koyacağım dilekçeden yazmanız gerekiyor.

--------------------------------------------------------------------------------------
    tarih (sağa yaslayın)

trafik tescil şube müdürlüğü’ne (ortalayın)
    ankara (sağa yaslayın)

(ehliyeti aldığınız il) trafik şube müdürlüğü’nden almış olduğum (ehliyeti aldığınız tarih) tarih ve xxxxxx sicil sayılı b sınıfı sürücü belgemin yıpranma/soyadı değişikliği/zayi (derdiniz hangisi ise) nedeniyle yeniden çıkarılmasını istiyorum.

gereğini arz ederim.

a d r e s :
    tel:
    kan grubu:

adi soyadi
    imza

--------------------------------------------------------------------------------------

2.
    ankara'da konya yolu üzerinde, akköprü mevkinde bulunan emniyet genel müdürlüğü'ne gidin. ulaşım için metroyla geliyorsanız akköprü durağında inin ve yürüyün, araç ile geldiyseniz ankamall avm'ye park edip yürüyün.
    trafik tescil işlemleri için a girişi değil daha ileride olan c girişi kullanmalısınız.

3.
    c girişten girdikten sonra sağdaki ilk koridordan büyük bir gişe alanına geçin. en sağda bulunan numaratörlerden bir sıra numarası alın. içerideki kalabalık sizi korkutmasın. ehliyet yenileme işlemi için fazla kuyruk olmuyor. ya da ben çok şanslı bir günde gittim, bilemiyorum. sonra 200 kişilik kuyruk görürseniz bana küfretmeyin.

4.
    24 numaralı gişenin yakınına gidip sıranızı bekleyin. benim önümde sadece 1 kişi vardı. 2 dakikada sıram geldi. değiştirmek istediğiniz eski ehliyetinizi gişedeki memura verin, size ehliyetinizle ilgili bilgilerin olduğu a5 boyutunda bir kağıt çıktı verecek. bu işlemi yapan memurun nüfus cüzdanınızı inceledikten sonra hemşeri çıkması size prosedürü gayet yardımcı olacak şekilde ayrıntılı olarak anlatmasıyla sonuçlanıyor.(ballıyım, evet)

5.
    aldığınız çıktıyla beraber parmak izi alınan yere gidin. burada yanınızda olması gereken evraklar:

i. ilk maddede yazdığınız dilekçe
    ii. 24 numaralı gişeden aldığınız ehliyet bilgilerini gösterir belge
    iii. 2 adet yakın tarihte (6 ay) çekilmiş vesikalık fotoğraf
    iv. nüfus cüzdanı fotokopisi (aslı gibidir damgalı, mühürlü, imzalı)
    v. 62 tl (zam gelmiş, bozuk götürün, mutlu edin bozuk sıkıntısı çeken memuru)
    vi. soyadı değişikliğinden ehliyetini değiştirecekler için evlenme cüzdanı fotokopisi (aslı gibidir damgalı, mühürlü, imzalı)

6.
    bu safhada memur parmak izlerini alıyor. dijital bir cihaz kullanıldığı için mürekkep, stampa vs. derdi yok. gayet medeni bir uygulama.

7.
    hemen aynı odadaki gişeye 62tl ücreti veriyorsunuz. yeni ehliyetinizin basılacağı karttaki size ait imza hanesini imzalamayı unutmayın. bunun ardından memur size makbuzumsu bir şey veriyor ve 2 gün sonra bu belgeyle gelip ehliyetinizi almanızı söylüyor. benim ilk ehliyetim kırklareli'den verildiği için süre 2 gün oldu. aynı şehir ise muhtemelen öğleden sonraya, tanıdık vs. varsa hemen bile alabilirsiniz ehliyeti.

tüm bunları 30 dakika içinde hallettim. plaka-ruhsat vs. zor işler ama, ehliyet yenileme konusunda ankara'da herhangi bir sıkıntı yaşamadım. pasaporttan bile kolay oldu. trafik tescil şube müdürlüğü'nü takdir ettim. uğraşacak arkadaşlara şimdiden kolay gelsin.
    akıncıbeyi akköprü/ankara'dan bildirdi.
  • dur istanbul'lu vatandaş!

istanbul emniyet müdürlüğü, tüm işlemler için 1 temmuz 2010 itibarıyla online randevu sistemine geçmiştir. (bkz: e-devlet) dolayısıyla yukardaki prosedürler hemen hemen aynı kalmakla beraber, dingonun ahırına girer gibi emniyet müdürlüğüne gittiğinizde kapıdaki memur, "randevun var mı? yok mu? o zaman hadi yallah, git randevu al öyle gel" diyecektir. randevularınızı e-randevu.iem.gov.tr adresinden alabiliyorsunuz... desem de pek güvenmeyin, zira sistem ara sıra bir çöküyor, pir çöküyor, randevu alacağım diye mal mal ekrana bakakalabilirsiniz, randevunuzu alamayabilirsiniz..

tanım: ilk etabı e-randevu almayı başarmak olan eylem.
  • (bkz: #24688270)
  • bu işlem yaparken ehliyetin verildiği yer kısmı değişiyor mu aynı mı kalıyor sorusuyla karşı karşıya kalıyor insan.

misal adını ikide bir görmek/hatırlamak istemediğiniz bir yerin ismi yazıyorsa ehliyetin üzerine, yenilemek bir çare olabilir mi?
  • ücreti 87.5 lira olan işlem.
  • gereken belgeleri de yazayım tam olsun.

. trafik tescil şube müdürlüğü’ne hitaben yazılmış dilekçe,
    . nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi (2 adet.),
    . daha önceki belgesinde mevcut değil ise, kan grubu belgesi,
    . üç (3) adet fotoğraf,
    . eski sürücü belgesi,
    . kimlik değişikliği var ise değişikliği belirtir belge (evlenme cüzdanı fotokopisi, mahkeme kararı veya vukuatlı nüfus kayıt örneği),
    . sürücü belgesi kart ücreti.
  • dilekçe milekçe yazmaya kalkmayın. matbu dilekçelerini doldurtacaklar çünkü. nüfus cüzdanı, fotoğraf ve 87,5 lira götürmeniz kafi.

(bkz: ben bugün bunu gördüm)
  • 107.5 tl ücreti ile pasaport almaktan daha pahalı bir işlemdir. 107.5 tl ne lan?
  • sikindirik bir kart için 100 lirayı aşkın bi meblağ istenendir.
    bir de nüfus cüzdanı gibi hemen yenilenmiyor. parmak izi vs bir sürü iş. bir de üstüne üslük oradaki polis memurun gereksiz özgüvenini çekiyorsun.

şu nüfus cüzdanı ve ehliyetin birleştirileceği kartın çıkmasını bekliyorum. o zamana kadar yenilemeyecem amk ehliyetini
  • 45 yaşın üstünde iseniz ya da 10 yıldan fazla süreden beri ehliyetiniz vardı ise aile hekiminden rapor getirmeniz isteniyormuş.