• yanlış eylemi yavaş ve arkasındakini bekleterek yapıyorsa kadındır.
    seri ve trafiğin hamına koyarak yapıyorsa erkek çıkar.
    yanılmıyorum pek.
  • yapılan hatanın niteliğinden dolayı büyük çoğunlukla gerçekliği olan olay.. kesin kadındır dediğim şoförlerin 10'da 9'u kadın çıkıyor, geri kalan ise yaşlı bir amca..
  • eğer erkek çocuğuna 14 yaşında araba kullanmayı öğretirsen, kadınsa 20 yaşından sonra kendi maddi özgürlüğünü eline alıp parası birikince kendine araba alır ve o zaman ehliyet alırsa, tabi "ködön şöfhörlör kötö kullanuyohhhghgh" dersin,

trafikte kornaya asıldığım öküzlerin hepsi erkek, trafik kurallarına uymamayı iyi kullanmak sayıyorsunuz. kadınların en fazla yaptığı yavaş gitmek. ama esas o yola atlamalar, emniyet şeridinden gidip iki adım öne geçmeye çalışmalar salak ve ezik kasaba kurnazlıkları , girmek için burnunu bi tarafa sokmalar filan hep erkek.

siz araba kullanmayı bilmiyorsunuz beyler, ehliyetleriniz toplatılmalı.

not: hepinize nal toplatırım, paşa paşa tüm kurallara da uyarım.

edit: 0'ın önündeki 2yi unutmuşum ,
  • hatasına göre değişir. arada nüanslar vardır; sinyal vermeden önünüze atlayan muhtemelen erkek şofördür ama sağa sinyal verip direksiyonu sola kıran kadın şofördür. neticede ikisi de hatadır.
  • seksistlerin, kadının sosyal statüsünü aşağıda gören kadın düşmanlarının sürekli yaptıkları aşağılık davranış...

...değil.

gayet insancıl bir davranış.
    öğrenilmiş bir çaresizlik, şartlı bir refleks.
    otonom sinir sistemi falan, destekleyici bayağı bir nörolojik altyapısı var.

akademik makalesi bile var; why women and gay men are worst drivers
  • insanlar her sürücü hatasını kadın şoföre yormuyorlar. iki tip hata var:

bilinçli yapılan, bencillik kaynaklı, tehlikeli şoför hataları: %90 oranında erkekten kaynaklanır. eleştirmeye vakit olmaz. kaza atlatılır. korna çalınır. kavga edilir.

bilinçli yapılmayan, trafiğin akışını anlamamış sürücüler tarafından icra edilen ve her yerinden "farkındasızlık" akan kazalar: %90 oranında kadınlardan kaynaklanır. gülünür geçilir.
  • tarafımca %90 doğrulukla tahmin edilen durum.

not: seksist değilim kadınları aşağıda da görmem.
  • bir kadın olarak bunu biraz değişik şekilde ben de yapıyorum. " benim şoförlüğüm bir numaradır, yolların kraliçesiyim, direksiyon hakimiyetim süper, paralel parkta üstüme tanımam, aracın sesinden veya performansından bir derdi varsa şıp diye anlarım, trafik konusunda yazılı yazısız ne varsa yaladım yuttum. " demiyorum kesinlikle. alakası yok. normalde aceminin üstünde, ortalamanın biraz altındayım.

ama önümde akan trafikte hata yapan birini görürsem sürücünün erkek mi kadın mı olduğunu şıp diye anlarım. kadın sürücü tedirginlikten, erkek sürücü kendine aşırı güvenmekten hata yapar çünkü.

bir kere kadın direksiyon başına çocuk denecek yaşta oturmaz. hiçbir babanın kucağına kızını alıp direksiyon başına oturduğunu görmedim. çok nadir vakaların kızları da bugün yollarda gayet profesyonelce cirit atıyor zaten. bu baba tiplemesini savunduğum, yediği naneyi desteklediğim sonucu çıkarılmasın.

bu ülkede kadın çoğunlukla direksiyon başına yaşı kelame erdiğinde rahatça oturur. öncesinde oturma şansı bulanlar da araç ya eşine ya babasına ait olduğundan tedirgindir. çünkü yan koltukta oturan baba, ağabey ya da koca her kimse en ufak bir hatasında ağız dolusu çemkirdiğinden eli ayağına dolanır. bütün özgüvenini yitirir.

yaşı kemale erip kendi kazandığıyla araç sahibi olanlar çarparım endişesini daha az hissederler. ama bu sefer de yaş geçmiştir. her şey zamanında öğrenilmelidir. gençliğin verdiği gözükaralığın yerinde yeller esmektedir.

dolayısıyla kadın trafikte tedirgindir, bu tedirginliği yalpalayarak gitmesinden, kararsız manevralarından kolayca anlarsınız. kendini o yolda emanet hissederek gider. beri yandan erkek şeridi ortalar, sinyal vermeden döner, yolun sadece onun için yapıldığına inanacak kadar fütursuzdur.

istisnalar üzerine alınmasın diyerek hepinize kazasız belasız günler diliyorum.
  • ve kadın çıkması ile sonuçlanır. hemen ardından gururla yanındakine biliyoruz da konuşuyoruz forsu basılır :d
  • babamın her zaman yaptığı eylem.
    bir defa da göt oldugunu görmedim o da ayrı bi' konu.
hesabın var mı? giriş yap